a
HomeGÜNDEM“Sigorta sektörü pandemide iyi bir sınav verdi”

“Sigorta sektörü pandemide iyi bir sınav verdi”

“Sigorta sektörü pandemide iyi bir sınav verdi”

“Sigorta sektörü pandemide iyi bir sınav verdi”

 

Pandemi sürecinde sağlığın ve sağlık sigortalarının öneminin anlaşıldığına dikkat çeken Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, “Pandemi, sigorta sektörüne bakışın değişmesinde, sağlık sigortasının öneminin ve bilincinin gelişmesinde çok önemli katkı sağladı” dedi.

 

Sağlığın hayatımızda en önemli gündemi oluşturduğu, yaşanan pandemi koşullarında sağlığımızın önemini ve değerini bir kez daha anladığımız bu süreçte Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı sağlık sigortalarının önemini bir kez daha vurguladı, sağlıklı günlerde alınacak önlemlerin gün gelip hayat kurtarabileceğine dikkati çekti.

Kırmızı, “Özellikle cebe kolaylık, sağlığa güvence sağlayan, ülkemizin dört bir yanında yaygın kitlelere hitap eden, tamamlayıcı sağlık sigortaları sektörde olduğu gibi şirketimizde de gelişerek büyüyen branşlardan biridir. Bu alanda bireysel ve kurumsal müşterilerimize yaygın bir hizmet veriyoruz. 2020 yılında da büyüme trendi artarak devam ediyor. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) yayınlamış olduğu sektör verilerinde de hastalık/sağlık branşında ilk 6 ay sonuçları ile geçen seneye göre %33 oranında büyümemiz görülüyor. Bu dönemde şirketimiz bünyesindeki büyük grup işlerimizi de yenileyerek TSS bilincinin yayılmasına da katkıda bulunuyoruz. Özellikle 3.yıl için tamamlayıcı sağlık sigortasının yenilemesini yaptığımız büyük çaplı kurumsal şirketler ve grup mensupları olan sigortalılarımızın yoğun memnuniyeti, bizleri de ayrıca mutlu ediyor, verdiğimiz hizmetin kalitesini gösteriyor’ dedi.

Nihat Kırmızı, ‘Pandemi döneminde şirketimiz teminat kapsamı dışında olmasına rağmen sürecin ilk günlerinde sorumluluk bilinci ile COVID-19 tedavilerini teminat altına aldığını duyuran ilk şirketler arasında yer alarak bir kez daha güven tazeledi. Bu süreçte de hastalanan tüm sigortalılarımızın tedavileri eksiksiz karşılandı. Salgın hastalıklar sigortacılık tekniği açısından katastrofik riskler kapsamında olduğundan teminat kapsamı dışında. Ancak tüm dünya ile birlikte ülkemiz de böyle bir durumla karşılaştığında sektörümüz teminat altında olmamasına rağmen salgın hastalık giderlerini ödeyerek iyi bir sınav verdi. Sigorta sektörüne bakışın değişmesinde, sağlık sigortasının öneminin ve bilincinin gelişmesinde çok önemli katkı olduğunu değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘RİSK OLUŞMADAN TEMİNAT ALTINA ALINMALI’

 

Bu süreçte gerek bireysel gerekse kurumsal müşterilerde tamamlayıcı sağlık sigortalarına talebin arttığına dikkat çeken Kırmızı, “Sigorta risk oluşmadan riski teminat altına almaktır. Bu kapsamda kişilerin sağlıklı iken sigortalanması önem arz ediyor” diye konuştu.

‘Ülkemizde sağlık sistemi çok gelişmiş durumda. Sağlık hizmetlerinin sunumunda özel hastanelerin payı da gün geçtikçe artıyor. Özel hastanelerde devlet katkısı olmasına rağmen sağlık hizmetlerindeki yüksek maliyetler nedeni ile hasta payları gün geçtikçe artıyor. Kişiler sağlıklı iken sigorta yaptırdıklarında gelecekte karşılaşacakları yüksek maliyetli hastalıkları teminat altında olacak mali yönünü düşünmeden iyileşmeyi düşünebilecekler. Özellikle şartları yerine getirip 3 yılın sonrasında yenileme garantisi alan sigortalıların teminat kapsamındaki sağlık masrafları için poliçe teminat şartları çerçevesinde endişe etmelerine gerek kalmayacak” şeklinde konuşan Kırmızı, “Ülkemiz sağlık sisteminin gelecekte de sürdürülebilir olması için finansmanında sigorta şirketlerinin giderek artan oranda yer alması kaçınılmaz. Şirketimiz de gelecek dönemde tamamlayıcı sağlıkta büyümeyi hedefliyor” dedi.

Kırmızı, Doğa Sigorta TSS ürünü hakkında, “Şirketimiz tamamlayıcı sağlık ürünlerinde sadece yatarak tedavi, yatarak ve ayakta tedavili planları ile hizmet vermekte, ek teminat olarak da check-up teminatı, diş paketi, erkekler için kontrol PSA, kadınlar için kontrol mamografi olarak geniş bir teminat yapısı sunuyor. Tamamlayıcı sağlık ürünümüzde ihtiyaç olan sağlık hizmetini ekonomik primler ile sunuyoruz. 3 yılı dolduran şartları yerine gelmiş sigortalılarımız için 4. yıl sigortalanmalarında yenileme garantisi teminatı da verilebiliyor. Yenileme garantisi almış olan sigortalı bundan sonraki yenilemelerinde sağlık risklerine ek şart bildirilmeden kendisi yenilediği sürece yaşamı boyunca aynı şartlar ile yenileyebilecek” şeklinde bilgi verdi.

Kırmızı aynı zamanda salgının teminat altına alınmış olmasının bugüne kadar primlerine yansıtmadıklarını, gelecek için de yansıtmamayı amaçladıklarını, primlerin her zaman olduğu gibi sağlık verileri, aktüeryal değerlendirmeler, kişi underwriting verileri ile belirlenmeye devam edeceğini de önemle belirtti.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.