a
HomeSÖYLEŞİLERYeter ki aklımızı bulandırmasınlar biz kendi kendimize yeteriz

Yeter ki aklımızı bulandırmasınlar biz kendi kendimize yeteriz

Yeter ki aklımızı bulandırmasınlar biz kendi kendimize yeteriz

Murat Ensari, Organize Sanayi Bölgesi´ne ilk kontrol mühendisi olarak atanıp 1 yıl içinde Organize Sanayi Bölgesi´nde Müdür Yardımcısı olmuş. 1994 yılında da Organize Sanayi Bölge Müdürü olmuş ve 2008 yılına kadar bu görevi başarıyla yerine getirmiş. Şu anda yine Organize Sanayi Bölgesi´nde bir firmanın Genel Müdürlük görevini yürüten Ensari, Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi olarak da hizmet veriyor. Murat Ensari aynı zamanda Mardin´de tatlı bir mola verebileceğiniz şık mekânlarından birinin sahibi.

Kahve Diyarı´nın Mardin´de şubesini açarak Mardinlilere sunduğu bu çok şık mekânda Murat Ensari´nin misafiri olduk.

Mardin´de son birkaç yıl içinde adeta çağ atlanmış. Bunun sırrı nedir?

Hükümetin bir yandan iç politikada izlediği doğru açılımlar diğer yanda ise komşularımıza karşı uyguladığı doğru politikanın Mardin´imizin bu yerlere gelmesinde çok büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum. Yıllardır bize düşman gibi anlatılan, öyle tanıtılan çevremizdeki ülkelerin dostluklarının farkına vararak komşu ülkelerle yapılan ticaretin artmaya başlaması başlıca sebeptir. Bunun yanı sıra imalat sektörünün rayına oturmuş olması ki 1.ci OSB´de yer kalmamış olması bunun en büyük göstergesi. Bu da diğer bir sebeptir diye düşünüyorum.

Şimdi ne yapmak lazım?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi´ni daha da rahatlatmak için tüm kurum ve kuruluşların elbirliği yapması gerekiyor. Çünkü Güneydoğu´nun rahatlaması demek tüm ülkenin hatta tüm Ortadoğu´nun rahatlaması demek bence.

Biraz açarsak bu konuyu?

Bu bölgeye bakarsanız hem yer altı kaynakları, hem yerüstü kaynakları hem de insan potansiyeli olarak Türkiye ortalamasının üstünde olduğumuzu rahatlıkla görebilirsiniz. Harran Ovası ve Mezopotamya Ovası burada. Sadece Harran Ovası ve Mezopotamya Ovası rantabl kullanılabilirse tüm Türkiye´yi doyurabilir. Bunlardan sonra bir Konya Ovası var ki, Konya Ovası da Tuzgölü´nün etrafında çok da büyük bir alan değil.

Başkalarını kötüleyerek iyi olmaya çalışanların, kendi mutluluklarını başkalarının mutsuzluğu üzerine kurmaya çalışanların ellerini Güneydoğu´dan çekmesi gerekmektedir. Tabiri caizse zaman koyunların arasında koç olmak değil, zaman koçların arasında koç olmak zamanıdır. Dolayısıyla bir başkasını kötüleyerek iyi olamazsınız. Karşı tarafın da iyiliklerini söyleyerek siz daha iyi olmaya çalışırsınız. Doğru olan düşünce budur ve bu ülkenin kurtuluşu bence buradan geçer.

Son olarak mesajınızı alabilir miyiz?

Biri Suriye biri Irak olmak üzere, 2 tane hiçbir imalatı olmayan, birinin 60 birinin 40 milyon nüfusu olan iki ülkeye ihracat yapıyoruz. Yer altı kaynakları olarak petrol bu bölgede, doğalgaz bu bölgede. Yerüstü kaynakları olarak ovalar burada. Genç nüfus yine burada. Dolayısıyla yeter ki aklımızı bulandırmasınlar da biz bu potansiyellerin doğru politikalarla birleşmesiyle tüm ülkeye yeteriz.

Röportaj: İrem Nurgül Durmuş

 

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.