a
HomeEKONOMİYerli otomobil ve uçağa devlet ortak olacak

Yerli otomobil ve uçağa devlet ortak olacak

Yerli otomobil ve uçağa devlet ortak olacak

Ekonomi ve istihdamı iyileştirecek üçayaklı paket, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklandı. Yerli otomobil ve uçak projesi sırtını devlete yaslayacak. Hükümet tarafından hazırlanan yeni düzenleme çerçevesinde istihdam, teşvik ve yargı alanlarında değişikliğe gidiliyor. Teşvik sisteminde yapılacak düzenlemeler kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın hayali olan yerli otomobil ve yerli uçağın hayata geçirilmesi için devlet bu tür projelere ortak olacak.

YARGI ENGELİ SONA ERİYOR

Yatırım ortamının iyileştirilmesi için yargı alanında düzenleme yapılacak. Özelleştirme davaları artık daha kısa sürede sonuçlanacak. 3 yıl sonra olumlu görüş bildirse de artık o özelleştirme ile ilgili bir ortam kalmıyor. Bu konuda bir süre sınırı gelecek. Yeni düzenleme ile yargı ÇED raporunun neresinde yer alacak bu belirlenecek. Yeni pakette bir itiraz süresi belirlenecek ve yatırımla ilgili ÇED raporuna itiraz edilecekse en başta edilecek. Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay da bu yatırımla ilgili kararı en başta verecek. İstihdam paketindeki düzenlemeler kapsamında sistemden en çok kadınlar yararlanacak.

KIDEM TAZMİNATINA YENİ MODEL

Kıdem tazminatı ile ilgili adımlar atılacak. Hem KOBİ´leri hem de çalışanları zora sokmayacak bir sistem gelecek. Bir fon oluşturulması gündemde, kıdem tazminatı ödememek için insanları kayıt dışı çalıştıranlar var. Firma iflas etmişse çalışan tazminatı için muhatap bile bulamıyor. Yeni getirilecek sistemle bunlar ortadan kalkacak.

DOKTOR VE AVUKAT ZORUNLULUĞU BİTİYOR

50 kişiden fazla işçi çalıştıran bir işletme, işyerinde avukat bulundurmak ve bu avukata baronun belirlediği ücreti vermek zorunda. Yeni getirilecek düzenleme ile avukat çalıştırma zorunluluğu kaldırılacak. İşyeri hekimliği de farklı düzenlenecek. Özellikle organize sanayi bölgelerinde her işletmede bir hekim bulunmayacak. İşletmeler bir araya gelerek ortak bir hekimden yararlanacak veya ortak bir sağlık merkezi kuracaklar. Yerli Otomobil İçin Çalışmalar HızlanacakSanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Türk otomotiv sektörü her büyük yatırımı yapabilecek birikime ve sermaye gücüne sahip. Bu hükümet döneminde yeni bir yerli marka ve otomobili piyasaya çıkması için çalışmaları hızlandıracağız” dedi. Bakan Ergün, Türk otomotive sanayisinin her büyük yatırımı yapabilecek birikime ve sermaye gücüne sahip olduğunu belirterek, “Bu hükümet döneminde yeni bir yerli marka ve otomobili piyasaya çıkması için çalışmaları hızlandıracağız´ diye konuştu. Türkiye´de otomotiv sektöründeki gelişmelerde son yıllarda büyük ivme kazanıldığını hatırlatan Ergün, şunları kaydetti: “Türkiye´de otomotive sektöründe sermaye birikimi var, teknik elamanı var, yetişmiş iş gücü var, büyüyen bir pazar, büyüyen bir ekonomi var. Bunun yanı sıra gelir düzeyi artan bir toplum ve otomobil sahipliği düşük, otomobil sahibi olma arzusu son derece yüksek bir toplumuz. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde Türkiye´nin iç pazarı bir milyon, sıfır otomobil tüketen bir iç pazar haline gelecek. Bu pazarın sadece üçte biri Türkiye´de geri kalanı ise ithal otomobillerden oluşuyor.´´ “İthal markaların buradaki üretimleri toplumu tatmin etmiyor” diyen Ergün, “Bu başlı başına Türkiye´de yeni otomobil markası yatırımı yapılması için bir fırsat, bir teşvik. Türkiye´de büyük ve güçlü bir yan sanayi var. Birçok otomobil markasının parçaları Türkiye´de üretiliyor ve ihraç ediliyor.

Bu büyüyen ekonomi, bu 50 yıllık birikimden sonra Türk otomotiv sanayinin topluma yerli bir marka ve yeni otomobiller yapması milli ve manevi bir görevdir. Türkiye bunu yapabilecek imkan ve olanaklara sahiptir. Bunun için bu bir odak proje olarak hükümet tarafından seçim bildirgemize de koyduğumuz bir proje olarak yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.