a
HomeEKONOMİVergi affına anayasal önlem

Vergi affına anayasal önlem

Vergi affına anayasal önlem

Mehmet Şimşek, “Her ne kadar şimdi aflar için nitelikli çoğunluk gerekiyorsa da belki af yapılamayacağını Anayasa´da çok açık bir şekilde ifade etmek, hatta Anayasa´nın değiştirilmez maddeleri arasına sokmak lazım”

Maliye Bakanı Şimşek, İki binli Yıllarda Türkiye Stratejik, Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Vakfı (VAKIF 2000) tarafından TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi´nde düzenlenen,´Vergi İdaresi, Vergide Adalet ve Reform´ panelinde konuştu. Afları´ konusuna değinen Şimşek, Türkiye´de her dönemde vergi affı yapıldığını ifade ederek, bu afların vergide uyumu ciddi şekilde bozan husus olduğunu söyledi. Vergi uyumunu bozuyor Mehmet Şimşek, “Her ne kadar şimdi aflar için nitelikli çoğunluk gerekiyorsa da aslında belki de af yapılamayacağını Anayasa´da çok açık bir şekilde ifade etmek, belki de Anayasa´nın değiştirilmez maddeleri arasına sokmak lazım” dedi. Vergi aflarının ciddi bir adaletsizlik ortaya koyduğunu, vergisini büyük fedakârlıklar yaparak ödeyenler ile´düzenleme yapılacak yeni bir af gelecek´ diye vermeyen kesimler bulunduğuna dikkati çeken Mehmet Şimşek, afların hem vergi uyumunu bozduğunu, bu nedenle ciddi bir şekilde sınırlanması gerektiğini kaydetti.

Şimşek vergi uyumunu artırmak için vergi kaçırmanın sonuçlarının ağırlaştırılması gerektiğini belirterek, “Kayıtdışılıkta performansı bizden iyi ülkelerle karşılaştırdığımız zaman Türkiye´de vergi kaçırmanın sonuçları ağır değildir” dedi. Vergi kaçakçılığıyla ilgili hapis cezasının paraya dönüştürülmemesi için bir yıldan 1.5 yıla çıkardıklarını belirten Şimşek, “Ancak şu anda erteleme mümkün. Belki onu da sınırlayacak, onu da ortadan kaldıracak bir düzenleme yapmak lazım” dedi. Vergi kaçakçılığını bir mali suç olarak görmeyen bir perspektife sahip olduğunu kaydeden Şimşek, şöyle dedi: “Çünkü vergi kamu düzeni açısından çok önemli bir husustur. Yeterince vergi toplayamadığınız zaman sonuçları ortada… Büyük bütçe açıkları, borçlanma, ülkenin zayıflaması, ciddi sıkıntılara girmesi söz konusu. Onun için vergi kaçakçılığı kamu düzenine karşı bir suçtur, mali bir suç değildir. Bu benim perspektifim, bu perspektifle baktığınız zaman tabii ki vergi kaçırmanın, kaçakçılığının belli bir çerçevede ciddi bir şekilde ağırlaştırılması lazım.”

Sistemimiz kusursuz değil Bu konuda çalışmaları bulunduğunu ifade eden Şimşek, ilk adımı attıklarını ancak bazı diğer adımların da atılması gerekebileceğini söyledi. Şimşek, vergi kaçırmanın ve kaçakçılığının sonuçlarının ağır olacağını, dolayısıyla o riski alanların sonuçlarına katlanacağını kaydetti. Hükümetin uzun bir süredir birçok alanda gerekli düzenlemeleri yaptığını ve bunların başında da vergi reformunun geldiğini ifade eden Şimşek, vergi yükünün daha makul seviyelere çekilmesi, vergi sisteminin basitleştirilmesi konusunda çok önemli adımlar atıldığını kaydetti. Vergi adaleti konusunda zamana, mekana ve sorulan kişiye bağlı olarak çok değişik fikirlerin ortaya konulabileceğini belirten Şimşek, ancak güçlü ve sağlam bir demokrasi, istikrarlı bir ekonomi için adaletli bir vergi sistemine ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Şimşek, “Türkiye´nin sistemi mükemmel mi? Değil. Düzeltilmesi, iyileştirilmesi gereken alanları var mı? Kesinlikle var” diye konuştu. `İndirimler kalıcı olmaz´ Şimşek, ekonomik krizin derinleştiği dönemde çok ciddi birtakım tedbirler aldıklarını, bunların ekonomiye olumlu yansıması olduğunu ifade ederek, “Ancak özellikle otomotiv gibi dayanıklı tüketim mallarında yapılan geçici indirimlerin kalıcı bir talep yaratmadığı ortadadır. Dolayısıyla vergi indirimlerinden kazançlı mısınız? Sorusu her zaman tartışılabilir. Ama yaptığımız çalışmalar gerek 90´lı yıllarda gerek 2000´li yılların başında veya son dönemde bu türden geçici tedbirlerin, vergi indirimlerinin kalıcı talep yaratmadığını söylemekte yarar görüyorum” diye konuştu.

Vergi yükümüz yüksek değil Mehmet Şimşek, “Türkiye´de vergi yükü, vergi oranları iddia edildiği gibi çok da yüksek değil. Bazı mal ve hizmetlerde göreceli olarak yükseklik söz konusu” dedi. Kayıt dışılığa ilişkin eskiden bu yana, “Türkiye´de vergiler çok yüksek, ondan kayıt dışılık var ve vergileri indirin kayıt dışılık azalacak” şeklinde söylemler bulunduğunu belirten Şimşek, OECD verilerini baz alarak Türkiye´de vergi yükü konusundaki gelişmeleri diğer ülkelerle karşılaştırdı. Dolaylı ve dolaysız vergiler konusunda bir miktar haklılık payı bulunduğunu belirten Şimşek, “Ancak Türkiye´de vergi yükü, vergi oranları iddia edildiği gibi çok da yüksek değil. Bazı mal ve hizmetlerde göreceli olarak yükseklik söz konusu. O da aslında bir seçeneksizlikten dolayı ortaya çıkan bir durumdur” dedi. İstihdam üzerindeki yükün ciddi bir şekilde azaltıldığını ifade eden Şimşek, bu açıdan OECD ülkeleri arasında 2007 yılında yüzde 42,7´lik bir oranla ikinci sırada yer alan Türkiye´nin 2009 yılında 7 basamak gerileyerek 9. sıraya geldiğini söyledi. Şimşek, “Gelinen nokta yeterli mi, imkanlar çerçevesinde düzenlemeler yapılabilir mi, yapılmalı mı? Ama bütçe imkânıyla” dedi.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.