a
HomeGÜNDEMUXPA Turkey kullanıcı deneyimi profosyonellerini bir araya getiriyor

UXPA Turkey kullanıcı deneyimi profosyonellerini bir araya getiriyor

UXPA Turkey kullanıcı deneyimi profosyonellerini bir araya getiriyor

Dünya çapında 55 noktada binlerce üyesiyle kullanıcı deneyimiyle ilgilenen herkesi bir araya getiren UXPA´nın Türkiye birimi kuruldu.

Günümüzde hızla önemi artan kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimine, dijital ortamda başarılı olmak isteyen tüm şirketler ihtiyaç duyuyor. Bu iki konuda dünyanın en önemli bağımsız organizasyonu olan UXPA, Türkiye oluşumunu tamamlayarak kapılarını bu konulara ilgi duyan herkese açtığını duyurdu.

Kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik alanında uzman ya da uzmanlaşmak isteyen kişileri dayanışma ve ortak gelişim perspektifiyle bir araya getiren uluslararası bir birlik olan UXPA, ürün, servis ve yaşam temelinde kullanıcı deneyimini geliştirme amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Dünya çapındaki bu topluluğun Türkiye ayağı olan ve toplam 15 kişiden oluşan kurucu ekibiyle UXPA Turkey, şimdiden bünyesinde e-ticaret, telekom, bankacılık gibi sektörün farklı alanlarından kullanıcı deneyimi çalışanlarıyla birlikte, araştırma odaklı dijital ajansların çalışanları, yazılımcılar, analistler, akademisyenler ve öğrencileri bulunduruyor.

Kullanıcı deneyimi hakkında Türkçe kaynaklar üretilecek

UXPA Turkey kurucuları arasında yer alan Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Kerem Rızvanoğlu, organizasyonun Türkiye´deki amacı ve hedeflerini şu şekilde anlattı:

“UXPA Turkey, Türkiye´de kullanıcı deneyimi alanında çalışan tüm paydaşları bir araya getirerek kullanıcı deneyimi konusunda farkındalığı ve bilgiyi arttırmak isteyen bilgi paylaşımı odaklı bir topluluk, bir platform olacak. Şeffaf ve yardımsever bir atmosfer içinde birlikte öğrenme metodunu merkeze alan etkinlikler ve eğitimler yapmak ve alanla ilgili nitelikli Türkçe başvuru kaynakları üretmek amacıyla çalışmalarına başladı.”

Kullanıcı deneyiminin hem akademik hem de kamu ve özel sektör için önemli bir konu haline geldiğini belirten Rızvanoğlu, “Kullanıcı deneyimi ekosistemi içindeki tüm paydaşlar olarak önce birbirimizle konuşmayı ve paylaşmayı becerebilmek, uzun vadede ortak bir dille yaptığımız işin fark yaratan değerlerini çevremize anlatmak istiyoruz” dedi.

UXPA Turkey hakkında daha fazla bilgi için www.uxpaturkey.com adresini kullanabilirsiniz.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.