a
HomeEKONOMİUKRAYNA İLE ORMAN YANGINLARI KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

UKRAYNA İLE ORMAN YANGINLARI KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

UKRAYNA İLE ORMAN YANGINLARI KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Ukrayna Devlet Orman Kaynakları Ajansı Başkanı Kristina Yuşkeviç, Türkiye´nin Orman Genel Müdürlüğü´nün temsilcileri ormancılık alanında işbirliği konularını görüşmek üzere bir araya geldi. Görüşmede Mıkolayiv ve Herson bölgelerinde yangına karşı plan hazırlama ve uygulama konusunda işbirliği yapma, Ukrayna´ya yangın söndürme araçlarının teslimatı ve uzmanların araştırma yapmları için davet edilmesi konuları konuşuldu.

Türkiye´nin Orman Genel Müdürlüğü´nün temsilcileri ormancılık alanında işbirliği konularını yaptığı toplantıya ilişkin açıklama yapan Ukrayna Devlet Orman Kaynakları Ajansı Başkanı Kristina Yuşkeviç, Türkiye´de yangını söndürme programlarının Ukrayna koşullarına uyarlama konusunda anlaşmaya varıldığını belirtirken konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz, Türk meslektaşlarımızla birlikte Mıkolayiv ve Herson bölgelerinde yangına karşı plan hazırlama ve uygulama konusunda işbirliği yapmayı kararlaştık. Bunun yanı sıra görüşmede, Ukrayna´ya yangın söndürme araçlarının teslimatı da konuşuldu. Bu projeleri hayata geçirme ile ilgili görüşmeler devam ediyor.”

Eğitim ve Araştırma İçin Türk Uzmanlara Davet

Ormanları koruma meseleleri ele alındığı zaman Yuşkeviç, Karpatlarda köknar ormanları ve Polissya´da çam ağaç ormanlarını kurtarmak için alınacak tedbirleri analiz etmek amacı ile Türk uzmanlarını Ukrayna´ya davet etti. Bunun yanı sıra, Türk uzmanların, Ukrayna´da ormancılık sektöründe çalışanlara eğitim vermesini istendi.

 

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.