a
HomeSEKTÖRLERTürkiye, mısır ihtiyacını kendisi karşılıyor

Türkiye, mısır ihtiyacını kendisi karşılıyor

Türkiye, mısır ihtiyacını kendisi karşılıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından üretimi artırmak için yapılan çalışmalar meyvesini verdi. 10 yıl önce 2 milyon 100 ton mısır üreterek yıllık ihtiyacının yüzde 66´sını karşılayabilen Türkiye, alınan önlemler sayesinde yıllık 4 milyon 200 bin üretimle ihtiyacının yüzde 92´sini karşılar hale geldi.

Mısır ekim alanlarının sadece yüzde 5 artmasına karşılık üretiminin ikiye katlanmasında, sertifikalı tohum kullanımı, sulama anlayışının değiştirilmesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nın verdiği teşvikler ile uygulanan genel tarım politikaları etkili oldu.

2002 yılında Türkiye´nin mısır ithalatı 1 milyon 790 bin ton iken, 2011 yılında 378 bin tona kadar düştü. Üretimin bu şekilde devam etmesi halinde Türkiye, yakın bir gelecekte yüzde 8´lik ithalatı da bitirerek mısır ihraç eder konuma yükselecek.

MISIRA DESTEK SON 6 YILDA 3 KAT ARTTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mısırda fark ödemesi kapsamında üreticilere kilogram başına 4 kuruş destek ödemesi sağlanıyor. Ayrıca dekar başına mazot ve gübre için 3,75 lira, toprak analizi için de 2,5 lira destek sağlanıyor. 2004 yılında 57 milyon lira olan prim ödemeleri ise 6 yıl içerisinde yıllık 181 milyon lira seviyesine ulaştı.

Yurt içinde tüketilen 5 milyon ton mısırın yaklaşık yüzde 75´i yem sanayinde, yüzde 15´i nişasta, glikoz ve yağ sektöründe yüzde 22´si taze olarak yüzde 6´ sı yöresel kullanım, yüzde 2´si diğer kullanım şekillerinde tüketiliyor.

Türkiye´de bütün tarımsal ürünlerde olduğu gibi mısırda da genetiği değiştirilmiş organizmalı(GDO) tohum kullanılmamaktadır.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.