a
HomeEKONOMİTürk-Rus işverenlerinden işbirliği adımı

Türk-Rus işverenlerinden işbirliği adımı

Türk-Rus işverenlerinden işbirliği adımı

TİSK ve RSPP arasında imzalanan protokol, yeni ekonomik ve ticari işbirliği fırsatları yaratacak.

TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, “İmzalanan protokolün iki ülke arasındaki ilişkiye büyük katkı sağlayacağına eminim” dedi.

Türk ve Rus işverenleri ekonomik işbirliği fırsatlarının artırılması için ilk adımı attı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Rusya Sanayicileri ve Girişimcileri Birliği (RSPP) arasında imzalanan protokolle ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması öngörülüyor.

Protokol İmza Töreni 18 Haziran 2015 tarihinde, Rusya´nın St. Petersburg kentinde, Uluslararası Ekonomi Forumu´nda dünya işverenlerinin ve medya mensuplarının geniş katılımıyla gerçekleşti.

TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi ve RSPP Başkanı Alexander Shokin tarafından imzalanan protokol uyarınca iki ülke işverenlerinin, söz konusu fırsatlardan ulusal ve uluslararası düzeyde faydalanabilmesi ve yeni iş imkanlarının yaratılması hedefleniyor.

İmza töreninde konuşan TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, “İmzalanan protokolün iki ülke arasındaki ilişkiye büyük katkı sağlayacağına eminim. Protokol çerçevesinde Kurumlarımız, işbirliğini artırmak ve ortak projelere imza atmak için çalışacak. Başlayacak bu yeni dönemde, ekonomik ilişkilerimizin güçleneceğine, hatta kurumsallaşma yoluyla bir adım ileriye giderek, sosyal ilişkilerin ekonomide daha güçlü ve somut sonuçlar elde etmemize katkısı olacağına inanıyoruz” dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının ilişkilere katkıları artırılacak

Türk ve Rus İşverenleri arasında imzalanan protokol; bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, hükümet, ilgili kamu kurumları ve işçi temsilcileri ile ekonomik işbirliğini artırmak amacıyla kurulacak diyalog çerçevesinde işverenlerin temsil edilmesi, üye işveren sendikalarına ve şirketlere ekonomik işbirliğini artıracak hizmetlerin verilmesi, tarafların potansiyel işbirliği imkanlarını ortaya çıkarmak amacıyla forumlar ve çalışma ziyaretleri düzenlenmesi, sosyal diyaloğun tarafları olan sivil toplum kuruluşlarının ekonomik ilişkilere olabilecek katkılarının artırılması gibi maddeleri içeriyor. Protokol kapsamında ayrıca kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımının geliştirilmesi de desteklenecek.

“Rusya ile sahip olduğumuz ilişkiler derinleşti”

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu´nda, Türk İşverenlerini temsilen konuşan TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, Türkiye ve Rusya arasında ticaret yapan işadamlarının karşı karşıya kaldıkları zorluklara dikkat çekti. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri değerlendiren Kiresepi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından belirlenen Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret haciminin, 2020 yılına kadar 100 milyar dolara çıkarılması hedefine ulaşılması için gerçekleştirilmesi gereken düzenlemelere işaret etti.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.