a
HomeSÖYLEŞİLERTüketici gözüyle üretim yapıyoruz, gördüğünüz zeytini alın

Tüketici gözüyle üretim yapıyoruz, gördüğünüz zeytini alın

Tüketici gözüyle üretim yapıyoruz, gördüğünüz zeytini alın

Geleneksel damak tadımızın ve özellikle kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi zeytinin sağlıklı koşullarda tüketiciye ulaşması önemli bir unsur. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Ekonomize Dergisi´nin işbirliği ile düzenlenen Gıda Güvenliği Zirvesi´nde “En İyi Marka” ödülünü almaya hak kazanan BAYTEKLER GIDA´nın Genel Müdür´ü Atalay Baytek kendi çalışanlarına “Tüketici Gözüyle Üretim Yapın” derken, tüketiciye de “Gördüğünüz Zeytini Alın” tavsiyesinde bulunuyor.

Kapalı ve zeytinin görünmediği ambalajların tercih edilmemesi vurgusunu yapan Baytek, kendi üretimlerinde, etiketleri küçük tutarak, tüketicinin zeytini görerek alabileceği şekildeki ambalajları kullandıklarının altını çiziyor. Kaliteden ödün vermediklerini belirten Baytek ile zeytin piyasasının durumunu, firmanın sektörde geldiği noktayı ve tüketiciye önerilerini konuştuk.

Baytekler Gıda olarak piyasada 40 yıllık bir maziniz ve “En İyi Marka” ödülü alacak kadar da iyi bir yeriniz var. Bize firmanızı anlatır mısınız? Zeytin üretimine ne zaman başladınız? Bugün geldiğiniz seviyeden memnun musunuz?

Siyah ve yeşil zeytin üretiyoruz. Biz bu serüvene Ankara merkezde başladık. Yaklaşık 40 yıl oldu biz yola çıkalı. Şu anda geldiğimiz noktada 4800 metrekarelik işletmemizde sektörde varız. Kısmet olursa önümüzdeki haftalarda 7 bin 200 metrekarelik yeni işletme binamızın temelini atacağız. Bu ek zeyin işleme inşaatı 2011 yılında tamamlandıgında yaklaşık 12 bin metrekarelik tesislerimizle Türkiye´nin en büyük yerel zeytin üreticisi olacağız.

“Kendi kendimizi kontrol ettiriyoruz”

Bu 40 yıllık süreçte biz ne yaptık. Bir kere kaliteden ödün vermedik. Tüketici gözüyle üretim yaptık. Bugüne kadar geldiğimiz süreçte de hiçbir şikayet almadık. Araştırma Geliştirme (ARGE) çalışmalarına önem verdik. İnsan sağlığına önem verdik. Basında çıkan boya olayına karşı çıktık ve sürekli olarak kendimizi TÜBİTAK´a kontrol ettirdik. Sonuçları da marketlere ve müşterilerimize gönderdik. Kendi kendimizi kontrol eden bir firmayız.

Otokontrol yapıyorsunuz yani…

Kesinlikle yapıyoruz. Çalıştığımız firmalara,” bizi 24 saat, hangi saatte olursa olsun, gelip sorgusuz sualsiz denetleyebilirsiniz” diyoruz. Çünkü ürünümüze güveniyoruz ve yaptığımız ambalajlarda da bazı unsurlara dikkat ediyoruz. Genellikle ambalajlar kapalı ve tüketici göremiyor. Ama biz elimizden geldiği kadar etiketlerimizi küçük yapıp, içindeki ürünü göstermeye çalışıyoruz. Tüketici görsün istiyoruz. Çünkü kendimize güveniyoruz.

Zeytinde boya olayı nedir?

Dünyada bilinen en eski ağaç zeytin ağacıdır. Kuran´da yeri vardır zeytinin. Bundan binlerce yıl önce zeytin karartılıyor muydu ki şimdi boyayla karartılsın. Böyle bir şey yok. Gemlik zeytinlerinin boyaya ihtiyacı yoktur. Çünkü en kaliteli ürünlerdir. Zaten zeytine boya vermek ekstra bir maliyettir, bunu niye yaparlar bilmiyorum. Zeytin zaten ağaçta kararır, ayrıca karartmaya ihtiyaç yoktur. Merdiven altı dediğimiz sayıları çok az olan bazı firmaların yaptıklarını zaman zaman biz de duyuyoruz. Basında çıkan haberlerde çekilen yerler merdiven altı firmalardır. Devletin kontrol mekanizmalarının ulaşamadığı yerlerdir. Elbette bir kişin yaptığını bin kişiye mal edemezsiniz.

Geçtiğimiz aylarda yapılan Güvenilir Gıda Zirvesi´nde haklı olarak “En İyi Marka Ödülü”ne layık görüldünüz. “En iyi Marka” nasıl olunur, anlatırmısınız?

Türkiye´de ilk defa zeytin dalında bir firma bu ödüle, yani en iyi marka ödülüne layık görüldü. Öncelikle ben bundan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Ekonomize Dergisi´nin işbirliği ile gerçekleşen bir organizasyondu.

Burada kriterler şöyleydi. Piyasadaki ağımız ve ağırlığımız, fabrikamız, gıda üretim belgeleri İSO, TSE kalite belgelerimiz, hijyen ve tesise olan güven… Tabii bu ödülü verirken Bakanlık ve Ekonomize Dergisi hakkımızda piyasada araştırma yaptı. Tüketiciye kadar gidip bu ödüle layık olup olmadığımızı araştırdılar.Tüketiciye, marketlere, müşterilerimize birtakım sorular sordular. Markamız hakkında şikayetleri olup olmadığını araştırdılar. Bunların hepsi bir araya geldi ve bize bu ödüle layık gördüler.

Baytekler Gıda´ya ait Zeytin Adam logosu ile ilgili Türk Patent Enstitüsü ile ilgili mahkemelik olduğunuzu biliyoruz. Zeytin Adam logosunu yıllar sonra sizin dışınızda bir başka zeytin üreticisi firmaya da tescil etmişler. Dava konusu olan durum şu anda hangi aşamada, Patent Enstitüsü nasıl böyle bir hata yapmış?

Başından anlatayım. Biz 2000 senesinde Gemlik bölgesini bir marka haline getirmek için kolları sıvadık. Firmamızla birlikte Gemlik zeytinini tanıtmak için yola çıktık. Bu süreçte fuarlarda, katalog çalışmalarında ve reklamlar ile diğer çalışmalarda bir amblem yaratalım istedik. Bulacağımız amblem Gemliğin simgesi olsun istedik. ZEYTİN ADAM diye bir figür ortaya çıkardık. 2000 yılından itibaren de bu figürü fuarlarda kullanmaya başladık. 16 Haziran 2005 tarihinde de Patent Enstitüsü´ne de tescilini yaptırdık. Fakat birkaç yıl sonra bir başka firma da 23 Eylül 2008 tarihinde, yaklaşık bizden 3 yıl sonra, aynı zeytin adamın patentini Patent Enstitüsü´ne tescil ettirmiş. Bunun üzerine Türk Patent Enstitüsü´nden görüş istedik, kendileri bize bu konuda yanlışlık yaptıklarını ifade ettiler ve dava açabileceğimizi söylediler. Ancak tüccar olduğumuz için bu firmaya mahkeme yoluyla gitmek istemedik. Karşı firmaya “Böyle bir hata var, Patent Enstitüsü de bu hatasını kabul ediyor. Bizim yıllarca emek verdiğimiz amblemimizi logomuzu alıp kullanmak istiyorsunuz. Bunu mahkemeye gitmeden esnafça çözelim” dedik. Ancak firmadan gelen yanıt bu yönde olmadı. Bunun üzerine biz de “marka iptal davası” açtık. Süreç devam ediyor. Lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz.

Gemlik Belediyesi de Zeytin Adam´ın heykelini yapacakmış.

Sayın Gemlik Belediye Başkanı, Zeytin Adam´ı Gemlik´in simgesi yapmak istemiş ve bununla ilgili bir çalışma yaptırmış, zeytin adamın heykelini yaptırmak istemişler. Karşı firma da “Bu figürü kullanırsanız size dava açarız” demiş ve kullanılmasına izin vermemişler. Biz de bu haberleri duyunca mesaj gönderdik ve Gemlik Belediyesi´nin bu izni isteyeceği adresin biz olduğumuzu ilettik. Zeytin Adam figürünün gerçek sahibinin Baytekler olduğunu, istenildiği takdirde ticari olmamak kaydıyla heykelinin dikilmesine izin vereceğimizi söyledik.

Önümüzdeki yıllara yönelik hedefleriniz nedir?

Yakında temelini atacağımız yeni tesislerimizle Türkiye´nin en büyük zeytin işletme tesisine sahip olacağız. 12 bin metrekarelik her türlü hijyen standardına sahip bir üretim tesisine kavuşacağız. Kısmetse Avrupa´nın en modern tesisini yapacağız. Bununla ilgili olarak iç mimarlar, mühendisler çalışıyor. 2011 yılında Gemlik´te zeytinin nasıl markalaşacağını göstereceğiz. Bu konuda ciddi alt yapı, ARGE ve reklam çalışmalarımız var.

Şu anda Türkiye´nin yedi bölgesinde varız. Yaklaşık 5 bin noktada BAYTEK olarak bulunuyoruz. Kapasitemiz şu anda 10 bin ton ve 100 kişi çalıştırıyoruz. Yeni tesisimizde ise yaklaşık 300 kişi çalıştıracağız.

Tüketici zeytin alırken neye dikkat etmeli?

Tüketici alırken önce zeytinin markasına dikkat etmelidir, aldığı marketlere dikkat etmelidir. Biz “Gördüğünüz zeytini alın” diyoruz. Baytekler Gıda olarak kendi çalışanlarıma hep şunu söylüyorum: “TÜKETİCİ GÖZÜYLE ÜRETİM YAPIN”.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.