a
HomeSEKTÖRLERTerzi çıraklığından, tekstil patronluğuna

Terzi çıraklığından, tekstil patronluğuna

Terzi çıraklığından, tekstil patronluğuna

Her yıl isabetli verdiği ödüllerle dikkati çeken Ankara Koru Rotary Derneği´nin, geleneksel “Meslek Hizmet Ödülü” yine gerçek adresine gitti.

Dernek bu yılki Hizmet ödülünü, Mavi Jeans´ın kurucusu ve sahibi Sait Akarlılar´a verdi. Terzi çıraklığından Tekstil patronluğuna uzanan sürecin hakkını veren Sait Akarlılar için Ankara´da bir ödül töreni düzenlendi.

Törene mütevazılıği ile damgasını vuran dünyaca ünlü Mavi Jeans´in yaratıcısı Akarlılar, ödülünü Rotary Dönem Başkanı Meral Evrensel ve Rotarak Dönem Başkanı Merve Eker´in elinden aldı.

PERAKENDE SEKTÖRÜNÜN DÂHİSİ

Tekstil piyasasında “Perakende sektörünün dâhisi” olarak anılan Sait Akarlılar, törende yaptığı konuşmada, mesleğe terzi yanında çırak olarak başladığını ve uzun yıllar eline bağladığı iğne ile dikiş diktiğini anlattı. Özgüveni sayesinde 1960 senesinde işveren olduğunun altını çizen Akarlılar, 1980´li yıllarda ihracata başladıklarını ve ünlü markalara mal yaptıklarını belirtti

Çocuklarının da katkısı ile önce Kuzey Amerika´ya ardından da dünyanın her tarafına taşıdıkları Mavi Jeans´in tasarımları için, artık dünyanın birçok ülkesindeki ünlü tasarımcılardan yararlandıklarını vurguladı.

ÇİN´LE REKABET

EKONOMİZE Dergisinin, Tekstil piyasasına Çin´in etkisi ve son günlerde küçük esnaf – AVM tartışmaları ile ilgili sorularını da yanıtlayan Sait Akarlılar, Çin´den gelen ucuz mallarla rekabet etmenin zor olduğunu belirtti..

Küçük esnaflarla ilgili tartışmaların “siyasi” olduğu için detaya girmeyeceğini söyleyen Akarlılar” Ancak ben elime ip bağlayıp terzi çıraklığı yaptım. Bugün ise Hazır Giyim ve Konfeksiyona dönüldü. Bu bir gerçek. Terzilik ise sadece tamir ve onarımda kaldı. ” dedi.

SAİT AKARLILAR KİMDİR

Türkiye tekstilini dünyaya tanıtan ve 50 ülkede 4 binin üzerinde satış noktasına ulaşan Mavi Jeans´ın kurucusu olan Sait Akarlılar, 1940 yılında doğdu. 20 yaşında ilk atölyesini açan Akarlılar, 1971 yılına kadar Sultanhamam´da Parkla, Mont ve Ceket üretimi yaptı.

Sait Akarlılar, Jeans´ta Türk markası yaratma hayalini 1991 yılında üretimine başladığı Mavi Jeans ile gerçekleştirdi. Mavi, kısa sürede Türkiye´nin lider markası haline

geldi ve ülkemizden dünyaya yayılan ilk moda markası oldu. Yıllardan beri birçok ödül alan Sait Akarlılar, 2002 yılında Alışveriş Merkezleri Derneği tarafından “Perakende Sektörünün Dahisi” seçildi.

Akarlıların´ın yarattığı Mavi Jeans, TİME Dergisi tarafından dünyanın en iyi 16 Jeans´ı arasında seçilmişti.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.