a
HomeYAZARLARTemkinli ve İyimser Bir Yıl: 2008

Temkinli ve İyimser Bir Yıl: 2008

Temkinli ve İyimser Bir Yıl: 2008

2008 yılında global ekonomik büyüme hızının, IMF´in Ekim 2007 raporundaki % 4.8 seviyesine yakın olarak % 4.7 gerçekleşeceğini, özellikle gelişmekte olan ülke performansları ile bunun sağlanacağını ve ABD ile Japonya´nın resesyona girmeyeceğini düşünüyoruz.

ABD´de başlayarak gelişmiş ülke finans piyasalarına yayılan kredi sorunlarının etkilerinin artık şirket bilançolarında da görülmesi, FED´in faizleri % 5.25´ten % 4.25´e çekmesi ve global finans kuruluşlarının 2008 yılında özellikle ABD ve bu ülkeye yoğun ihracat yapan Japonya ekonomilerinin ılımlı bir resesyon sürecine gireceği beklentileri ile büyüme rakamlarını düşürmeleri, bu çerçevedeki sorunlara karşı alınan tedbirlerde ilk bölümün sonuna gelindiğini ortaya koydu.
Özellikle dolarda yaşanan değer kaybı, emtia fiyatlarında normalden fazla şişkinlik yaratırken, enflasyonist baskıları artırıyor. Buna karşılık artan emtia fiyatlarından yaratılan döviz rezervlerinin 2008 yılında, özellikle petro-dolar ve Uzakdoğu ülkelerinden batıyı fonlama yönünde bir hareket etkisi yaratması da gözardı edilmemeli. Bunun ilk sinyalleri mortgage krizinden milyar $ mertebesinde zarar yazan bazı batılı banka hisselerinden alım şeklinde görüldü ve biz bunun 2008´de de devam etmesini bekliyoruz.

2008 yılında global ekonomik büyüme hızının, IMF´in Ekim 2007 raporundaki % 4.8 seviyesine yakın olarak % 4.7 gerçekleşeceğini, özellikle gelişmekte olan ülke performansları ile bunun sağlanacağını ve ABD ile Japonya´nın resesyona girmeyeceğini düşünüyoruz. Özellikle Çin, Hindistan, Ortadoğu, Rusya gibi ülke/bölgelerde biriken fonların finans piyasalarına destek olacağı ve Merkez Bankaları´nın faiz politikalarında gevşek tavır alacağı da öngörülerimiz arasında yer alıyor.
2007 yılı büyüme, enflasyon ve cari açık gibi önemli hedeflerini tutturamamış Türkiye açısından bakıldığında ise, 2008 yılında bir takım risklerin devam edeceğini düşünmemize rağmen yurtiçine para girişinin gerek özelleştirmeler, gerekse halka arzlar ve doğrudan sermaye yatırımları ile süreceğini, yapısal reformların ve AB üyelik sürecinin devam ettirileceğini, kredi derecelendirme kuruluşlarından not artırımlarının geleceğini tahmin ediyoruz.

Özellikle Petkim, TEDAŞ, Tekel Sigara, Halk Bankası, Vakıfbank gibi özelleştirmelerin etkisiyle yurtiçine girmesini beklediğimiz döviz, kurlarda yukarı yönlü hareketleri sınırlayacaktır. Bu beklenti aynı zamanda 2008 yılında döviz kurlarında agresif bir yükseliş beklemediğimizin de bir göstergesidir. 2008´de Türkiye ekonomisinin % 5 büyüyeceğini, TÜFE´nin % 7.2, faizlerin % 13.75, cari açığın milli gelire oranının % 7.2 olacağını tahmin ediyoruz.

Global ekonomilerdeki tehlike çanlarına rağmen 2008 yılında az önce bahsettiğimiz nedenlere ilave olarak, gelişmiş ülkelerde yaşanan dalgalanma zararının gelişmekte olan ve yükselen ülkelerden çıkarılmak istenmesi ile sermaye piyasalarındaki risk alma iştahı korunacak ve özellikle IMKB´de de yüksek kar fırsatları oluşacaktır görüşündeyiz. Potansiyel risklere rağmen genel görünümün Türkiye açısından bozulmadığını ve bu trendin 2008 yılında da devam etmesini beklediğimizi söylemiştik. Bu bağlamda oluşabilecek yüksek dalgalanmalara karşı piyasalar açısından temkinli iyimseriz.

2008 yılında IMKB-100 endeksinin 67.000 – 69.000 aralığına yükseleceği beklentimiz ile borsa yatırımcılarına tavsiyemiz; aracı kurumların görüşlerini dikkate almaları ve yatırım mantığını uzun vadeye yaymaları olacaktır. Özellikle gelecek vadeden ve beklentisi olan, yüksek karlılıkla çalışıp yüksek temettü ödeme potansiyeli bulunan şirketler yatırım tercihinde bir adım önde tutulmalıdır. Ayrıca bu temkinli iyimserlik içerisinde kur riski taşıyan şirket ve/veya yatırımcıların vadeli işlemler piyasasında risklerini düşürebileceği, yüksek kaldıraçla işlem yapabileceği ve bu piyasadan ziyadesiyle yararlanabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Bol kazançlı bir yıl dileğiyle …

Adem Özen
Hedef Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı

 

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.