a
HomeEKONOMİSYMES: YAPISAL SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

SYMES: YAPISAL SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

SYMES: YAPISAL SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

TÜSİAD 2016 yılının ilk Yüksek İstişare Konseyi toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, “Dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği dönemde ekonomi yönetiminde akılcı, rekabetçi piyasa kurallarını benimseyen, Türkiye´nin yapısal sorunlarını çözmeye odaklı bir anlayışın devam etmesi zarurettir” dedi.

TÜSİAD 2016 yılının ilk Yüksek İstişare Konseyi toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, 2015 yılında dünya ekonomisinde büyümeyle ilgili hemen tüm raporların kötümserliği beslediği bir ortamda Türkiye ekonomisi mevcut koşullar altında yüksek sayılabilecek bir büyüme kaydettiği söyledi.

Ekonominin, terör ve siyasi belirsizliklere rağmen, beklenenden daha dirençli olduğuna şahit olduklarının altını çizen Symes, ancak, uzun vadeli risklerin ve geçmişten gelen yapısal sorunların halen devam ettiğini de hatırlattı.

Sermaye Akımları Sayesinde Piyasada Ilımlı Hava Esti

Yılın ilk aylarında Amerikan Merkez Bankası FED´in daha önce öngörüldüğü kadar hızla faiz yükseltmeyeceğinin anlaşılmasıyla başlayan hareketlilik, kısa vadeli sermaye akımları sayesinde Türkiye piyasalarında ılımlı bir hava estirdiğini de ifade eden Symes, “Buna Avrupa ekonomisindeki yavaş ama istikrarlı büyüme ve petrol fiyatlarının düşüklüğü eklenince Türkiye ekonomisi makro düzeyde yeni ve olumlu bir dengeye oturma imkanı buldu” dedi.

Yapısal Sorunları Çözmeye Odaklı Bir Anlayış Devam Etmeli

Ancak enflasyonun kalıcı şekilde düşük tek haneli seviyelere getirilememiş olması, yetersiz tasarruflarımızın yatırım ihtiyacımızı karşılayacak düzeye çıkamaması hala risk olduğuna da değinen TÜSİAD Başkanı Symes, sözlerine şöyle devam etti:

“Daha da önemlisi, ekonomi son dört yıldır büyüyor, ancak verimlilik hiç artmıyor. Bu yıl ülkemizi ve yakın coğrafyamızı fazlasıyla etkileyen terör olayları nedeniyle turizm sektöründe önemli kayıplar yaşanıyor ve sıkıntıların daha da derinleşmesi bekleniyor. Turizmin Türkiye ekonomisinde onlarca sektörü de besleyen bir alan olduğu hatırlandığında dolaylı maliyetin hayli yüksek çıkacağını öngörebiliyoruz. Dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği dönemde ekonomi yönetiminde akılcı, rekabetçi piyasa kurallarını benimseyen, Türkiye´nin yapısal sorunlarını çözmeye odaklı bir anlayışın devam etmesi zarurettir. İş dünyası olarak yeni hükümetin rekabet gücünü artıracak reformları kesintisiz olarak uygulamasını, mali disiplin ve finansal istikrarı gözeten bir anlayışla ekonomi politikalarına yön vermesini bekliyoruz.”

AB İçin Bir Dizi Adım Atılmalı

AB ile olan son gelişmeler ve ilişkilere de değinen Symes, AB´nin halen içinde bulunduğu kriz durumuna rağmen, üyelik perspektifini muhafaza ederek içeride bir dizi adımı da atılması gerektiğinin altını çizdi.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.