a
HomeEKONOMİSCHENGEN VİZE MUAFİYETİ YOLDA

SCHENGEN VİZE MUAFİYETİ YOLDA

SCHENGEN VİZE MUAFİYETİ YOLDA

Ankara Ticaret Odası (ATO), Avrupa Birliği (AB) Günü kapsamında “Vize Muafiyeti ile Gümrük Birliği´nin Güncellenmesi” konulu panel Ankara´da ATO Meclis Salonunda düzenledi. Panelde konuşma yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Schengen Vizesi´nin kaldırılacağının sinyallerini verdi. Bakan Koru “Avrupa Konseyi´ne Türkiye´ye uygulanan Schengen Vizesi´nin kaldırılması önerisinde bulunduk. 1 Temmuz 2016 tarihinde de Schengen Vize muafiyetinin başlamasını öngörüyoruz.” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO), Avrupa Birliği (AB) Günü kapsamında “Vize Muafiyeti ile Gümrük Birliği´nin Güncellenmesi” konulu panel Ankara´da ATO Meclis Salonunda düzenledi. Panelin açılışına, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru, AB Delegasyon Başkanı Hansjörg Haber, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal katıldı. Ayrıca büyükelçiler, yabancı misyon temsilcileri, ATO Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri de katıldı.

 

Bakan Schengen için Tarih Verdi

 

Panelde konuşma yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Avrupa Birliği Komisyonu´nun 4 Mayıs´ta vize serbestisine ilişkin raporunu yayınladığını hatırlatarak Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Konseyi´ne Türkiye´ye uygulanan Schengen Vizesi´nin kaldırılması önerisinde bulunduğunu söyledi.

4 Mayıs´ta vize serbestisine ilişkin raporun Türkiye ile AB arasındaki sürecin önemli bir dönüm noktası olduğunun altını çizen Koru, “1 Haziran 2016 tarihi önemli bir tarih. 2013 yılında imzalanan Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde, Türkiye üzerinden Batı ülkelerine giden yasadışı göçmenleri 1 Haziran´dan itibaren almaya başlayacağız. 1 Temmuz 2016 tarihinde de Schengen Vize muafiyetinin başlamasını öngörüyoruz.”

 

Geldiğimiz Nokta Mutluluk Verici

 

36 senelik hariciyeci olduğunu geçen bu süre zarfında AB ile ilgili çeşitli görevler yaptığını hatırlatan Bakan Koru, sözlerine şöyle devam etti:

“Şunu söyleyebilirim; Avrupa ile hiç bu kadar yakın işbirliği içerisinde olmamıştık. AB´ye tam üyelikte de, yoğun ilişkiler konusunda da hiç bu kadar yakın ilişkilerde olmamıştık. Geldiğimiz nokta mutluluk verici bir nokta. Önümüzdeki dönemin çok iyi kullanılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

ATO

 

Birbirimize Güvenmeliyiz

 

Türkiye-AB ilişkilerinin çok yoğun bir dönemden geçtiğini belirten Avrupa Birliği Delegasyon Başkanı Hansjörg Haber “Şu anda çok önemli bir kavşağa gelmiş durumdayız. Bunun devam etmesi gerekiyor. Biz birbirimize bağımlıyız. Bunun için birbirimize güvenmeliyiz” dedi.

Seyahatler Yoğunlaşmalı

 

Vize muafiyeti konusuna da değinen Haber, ekonomik işbirliğini gerçekleştirebilmek için seyahatlerin yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

 

Gümrük Birliği Yeni Boyuta Taşınmalı

 

Haber, temel bazı sorunlara etkin biçimde cevap veremeyen Gümrük Birliği´nin yeni bir boyuta taşınması gerektiğini de ifade ederek, Gümrük Birliği´nin hizmetler, kamu alımları ve tarım gibi alanlara genişletilmesinin daha fazla refah sağlayacağını bildirdi.

 

Türkiye ve AB Birlikte Hareket Etmeli

 

Suriye´den Ukrayna´ya kadar bölgede yaşanan sorunların hem Türkiye´yi hem de Avrupa Birliği´ni yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Bezci, “Bugün gelinen noktada Türkiye ile AB´nin birlikte hareket etme zorunluluğu ortadadır. Türkiye´nin AB´ye olduğu kadar AB´nin de Türkiye´ye ihtiyacı vardır” dedi.

 

Türkiye AB´nin Ekonomik İstikrarının Anahtarıdır

 

Türkiye ile Avrupa Birliği´nin ekonomiden ticarete, dış politikadan sınır güvenliğine kadar pek çok alanda ortak paydada buluşmak durumunda olduğuna işaret eden Bezci, şunları söyledi:

“Türkiye´nin bölgesinde yaşananlar göstermiştir ki Avrupa Birliği´nin güvenliği Türkiye´nin batısında değil doğusunda başlamaktadır. Türkiye, Avrupa Birliği´nin sadece sınır güvenliğinin ve siyasi istikrarının değil ekonomik istikrarının da anahtarıdır.”

 

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.