a
HomeSÖYLEŞİLERRecep Tezgel: 1000 köye tarım bilgi seti

Recep Tezgel: 1000 köye tarım bilgi seti

Recep Tezgel: 1000 köye tarım bilgi seti

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından bastırılan Tarım Bilgi Seti büyük ilgi görüyor. Üreticiyi bütün konularda bilgilendirme amacı güden eğitim serisi, büyük bir titizlikle ve çiftçilermizin tüm sorularına karşılık verecek şekilde hazırlandı Modern toplumlar biraz da yıllık olarak çıkardıkları basılı yayınla ölçümlendirilir. Üniversitelerin yılık yayınları buna bir örnektir. O ülkede yazılan, yayımlanan ve satılan kitap, dergi de bir başka ölçüttür. Bu ölçütlere kamu kurumlarının yayınlarını da katabiliriz elbette.

Tarım ve Köyişler Bakanlığı, iştigal ettiği alan nedeniyle geniş bir kitleye hitap etmekte bilindiği gibi. Aynı zamanda da eğitilmeye en çok ihtiyaç duyan kitleye. Bu düşünceden hareket edn Bakanlık, kimi zaman yaynladığı kitaplarla bu konuda önemli bir rol üstleniyor. Bunlardan biri de yakın zamanda çiftçimizn hizmetine sunulan Tarım Bilgi Seti. Bu önemli eserle ilgili olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanı Recep Tezgel´in düşüncelerini aldık.

1000 köye dağıtımını yaptığınız Tarım Bilgi Seti hakkında bilgi verir misiniz?

Tarım Bilgi Seti Başkanlığımızca hazırlanan ve Çiftçi Eğitim Serisi adını verdiğimiz tarımın bütün konularında üreticiyi bilgilendirme amacına yönelik yayın faaliyetinin yaygınlaşması çalışmasıdır. Bilhassa küçük ve orta düzeydeki üreticiyi hedef alarak hazırlanan bu seri Bakanlığımızın zirai yayım faaliyetlerine basılı yayın desteği vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu seride üretime teşvik edici konulara ağırlık verilmekte; ayrıca verilen bilgilerin yeterli, anlaşılır ve yeni gelişmeleri kapsayıcı nitelikte olmasına dikkat edilmektedir. Bu serilerin hazırlanmasında, yapılan anket çalışmaları ve değerlendirmeleri esas alınarak bir yayın listesi oluşturulmuştur.

Bu seriyi daha geniş kitlelere ulaştırma fikri nasıl doğdu?

Başkanlığımız tarafından hazırlanan Çiftçi Eğitim Serisi´ne Türkiye genelindeki üreticilerimiz yoğun ilgi gösterdi. Her geçen gün çığ gibi artan ilgi üzerine sponsorluk anlaşması yapılarak; Bakanlığımız bünyesinde 81 ilde görev yapan Tarım Danışmanlarının bulunduğu köy ve beldelere ulaştırılmasına karar vererek bir proje hazırladık. Bu proje içinde `1000 Köye 100 Bin Kitap´ sloganını uygun gördük.

1000 Köye 100 Bin Kitap Projesi´nin amacı nedir?

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan Tarım Bilgi Seti çalışmaları, Denizbank´ın sponsorluğunda tarımsal üreticilerimizin ekonomik ve sosyal yaşamlarına anlamlı bir değer katabilme amacıyla hazırlanmıştır. Tarımsal üreticilerimiz için yayın hizmetlerinin özel bir yönünü oluşturmaktadır. Ülkemizin sosyal ve ekonomik yapısı dikkate alındığında, Tarım Bilgi Seti projesi üreticilerimiz için anlamlı bir yayın hizmetini oluşturmaktadır. Tarımsal üreticilerimize alanları ile ilgili anlamlı bilgilerin sunulduğu Tarım Bilgi Seti, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi´nin uzman kadrosunun editörlüğünde, bilim adamlarımız ve Bakanlığımızın değerli teknik personeli tarafından hazırlanmış ve kendi alanında bir ilk çalışma niteliğini edinmiştir. Türkiye´nin enformasyon toplumu olma yönündeki kararlılığı ve bu yöndeki çalışmaları dikkate alındığında, Tarım Bilgi Seti tarımsal üreticilerimizin ihtiyaç duyduğu bilgiye her an ulaşabileceği önemli bir referans kaynağını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, Tarım Bilgi Seti projesiyle üreticilerimiz bilgiyi, deneyimli bir kadronun tecrübeleri ışığında edinmekte ve çalışmalarını bilginin ışığında sürdürebilme gücünü kazanmaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarım danışmanları olan personelimiz de alanındaki önemli bir referansın yardımıyla üreticilerimizin hizmetinde olmanın mutluluğunu yaşayacaklardır.

Proje ne zaman start aldı?

1000 Köye 100 Bin Kitap Projesi, 13 Mayıs 2009 tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker ve Denizbank Finansal Hizmetler Grup Başkanı Sayın Hakan Ateş´in katıldığı bir törenle start aldı. Sayın Bakanımız, proje konusunda bizlere büyük destek verdi.

Dağıtımı yapılacak Setin içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

100 kitaptan oluşan ve toplam 5 bin 200 sayfalık eğitim seti, daha önce ifade ettiğimiz gibi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve üniversite öğretim üyelerinden oluşan 170 kişilik uzman kadro tarafından hazırlanmıştır. Setin içinde organik tarım, tarımda sulama yöntemleri, damızlık süt sığırcılığı, kivi yetiştiriciliği, kanola tarımı, kapari tarımı, seracılık el kitabı gibi farklı birçok konuyu içermektedir. Tarımsal alanda eşsiz bir bilgi hazinesi konumunda olan Setimiz, yürütülen bu proje sayesinde hem Anadolu´da görev yapan Tarım Danışmanlarımız, hem de çiftçilerimize modern tarım ve hayvancılık konusunda ışık tutacaktır.

Tarım Bilgi Seti´nin köylere dağıtımı nasıl olacak?

Basımı tamamlanan Tarım Bilgi Setinin dağıtımına Haziran ayının ilk haftasında başladık. Ağustos ayı sonuna kadar 1000 köyümüze 100 Bin kitabın tamamını ulaştıracağız. Bu konuda Başkanlığımız tarafından hummalı bir çalışma yürütülmektedir.

Projenin sonuçları ve getirileri konusundaki beklentileriniz nelerdir?

Tarım Bilgi Seti Projesi, kitapların çiftçi ve ziraat mühendislerimize teslim edilmesiyle son bulan bitmiş/donmuş bir proje çalışması değildir. Bilgi setimizin dağıtımından sonra alandaki en iyi oyuncu olan çiftçilerimizin beklentilerini karşılayıp karşılamadığı, üretime sağladığı katma değeri analitik olarak ortaya koyacak bilimsel bir alan araştırma çalışmasını başlatacağız. Elde edilecek bulgular ışığında projenin sürdürebilir ve sonuç odaklı olmasını sağlayarak paradigmalar geliştirilecektir.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.