a
HomeİŞ DÜNYASIRES Anatolia güneş enerjisi santrali için ön lisans hakkı kazandı

RES Anatolia güneş enerjisi santrali için ön lisans hakkı kazandı

RES Anatolia güneş enerjisi santrali için ön lisans hakkı kazandı

RES Anatolia Holding, 29 Ocak 2015 tarihinde TEİAŞ´ın gerçekleştirmiş olduğu GES ihalesini kazanarak Korkuteli ilçesinde geliştirilecek olan 18.61 MW Küçükköy güneş enerjisi santrali için ön lisans almaya hak kazanmıştır.

Güneş enerjisine dayalı enerji üretim tesisi kurmak üzere yapılan ön lisans başvurularının Antalya´daki 29 MW `lık kapasite ihalesinde, hedeflediğimiz 18.61 MW´ı kazanmış olmaktan memnuniyet duymaktayız.

Haziran 2013´te alınan GES ön lisans başvurularına geliştirmiş olduğu toplam 205.5 MW kapasiteye sahip 8 proje ile katılan RES Anatolia, 29 /30 Ocak´ta TEİAŞ tarafından yapılmış olan GES ihalelerinde 5 proje ile yer aldı. RES Anatolia diğer 3 projesi için de hazırlıklarını devam ettirmekte ve TEİAŞ tarafından açıklanacak ihale tarihlerini beklemektedir. 18.61 MW Küçükköy GES proje kapasitesi tahsisi sayesinde, RES Anatolia proje geliştirme ve lisanslama alanındaki uzmanlığını bir kez daha kanıtlamıştır.

RES Anatolia´nın Türkiye´deki ilk güneş enerjisi yatırımı olan Antalya Küçükköy GES projesi, aynı zamanda RES Group´un ABD ve Fransa´daki yatırımlarının ardından Türkiye´de geliştirdiği ilk güneş enerjisi santrali yatırımı olacaktır.

Yıllık 38 GWh elektrik üretim kapasitesine sahip olan güneş enerjisi santrali, 20.000 evin ihtiyacını karşılamaya yetecek elektrik enerjisi üretecek ve yılda 22.000 ton CO2´nin emisyonunu engelleyerek çevreyi koruma hedefimize katkıda bulunacaktır.

RES Anatolia, bu yatırım için mümkün olduğunca çok sayıda Türk tedarikçiyle birlikte çalışarak ulusal ekonomiye katma değer sağlamayı amaçlamaktadır.

Küresel deneyimi sayesinde Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe güçlü ilerleme kaydeden RES Anatolia, güneş ve rüzgar enerjisi portföyünü her geçen gün genişletmektedir. Elde ettiğimiz bu son başarımız, Türkiye´nin 2023 enerji hedefine katkıda bulunmaya ve düşük karbonlu bir geleceğe geçişi mümkün kılmaya yönelik yeni ve önemli bir adımdır.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.