a
HomeEKONOMİPerakendenin en başarılı Türkiye fikirleri yarışacak

Perakendenin en başarılı Türkiye fikirleri yarışacak

Perakendenin en başarılı Türkiye fikirleri yarışacak

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), 10 Mart 2010 Çarşamba günü Ankara Bilkent Otel´de gerçekleştirdiği basın lansman toplantısında, Nisan ayında TPF-MMI Türkiye işbirliği ile gerçekleşecek olan “Yerel Zincirler Buluşuyor” Konferansı ve “Perakendenin En Başarılı Fikirleri” (PEF) yarışması hakkında bilgi verdi.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör, Türkiye ekonomisinin önemli bir parçası olan “organize perakende sektörü”ndeki güncel gelişmelere ve sektörün büyümesinde yerel zincirlerin önemine dikkat de çekti.

Organize Perakende Sektörü 2009´da %11.8 Oranında genişledi

Uluslararası Zincirlerin Payı %7, Yerel Zincirlerin Payı ise %14 Oranında Arttı…

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör; perakende sektörüne can veren yerel zincirlerin öneminin gün geçtikçe arttığını vurguladı, Türkiye genelinde, altı bin mağazada toplam 140 bin çalışanı ile hizmet sunan yerel zincirlerin ciddi bir büyüme potansiyeli taşıdığını söyledi. 2009 yılında organize perakende sektöründe %11.8 büyüme kaydedildiğini söyleyen Songör, ulusal zincirlerin %7 oranında büyümesine karşın, yerel zincirlerin %14 oranında büyüme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Günümüzün ekonomik gündemi ve rekabet koşullarında gerçekleşen ve yerel zincirleri yakından etkileyen düzenlemeler hakkında da detaylı bilgi veren Şeref Songör, yaptığı konuşmada, tüketiciler, üreticiler ve hükümetten yerel zincirlere sahip çıkmalarını istedi. Üreticilerin, ürünlerini daha geniş kitlelere “raf, kota sınırlamaları olmadan” rahatça ulaştırabilmesi, tüketicilerin daha geniş bir ürün gamına, daha ekonomik ve daha kolay ulaşabilir şartlarda sahip olabilmesi, istihdamın artması, üreticilerin ve dolayısıyla Türkiye ekonomisinin kazanması adına yerel zincirlere sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Songör, “herkesin ülkesi ve geleceği adına, yerel zincirlere destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Yerel Zincirler 29-30 Nisan 2010´da Buluşuyor,

AB Ülkelerindeki Düzenlemelerin Türkiye´de de Uygulanmasını İstiyor…

Yerel zincirlerin Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında güç birliği yaparak büyümeye devam edeceğini söyleyen Songör, 29-30 Nisan 2010 tarihinde İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi´nde düzenleyecekleri “Yerel Zincirler Buluşması”nda tüketicilere, üreticilere ve hükümet temsilcilerine mesajlarını detaylı olarak ileteceklerini de belirtti.

Konuşmasında hizmet sektörünün en büyük dayanak noktasının insan olduğunu belirten Songör, AB ülkelerinde uygulanan düzenlemelerin Türkiye´de de uygulanmasının gerekliliğini vurguladı ve gündemde olan Büyük Mağazacılık Yasa Tasarısı´nın yasalaşması konusundaki beklentilerini dile getirdi.

Buluşma, Yerel Zincirlerin Beklentilerini Ortaya Koyan Bir Platform Olacak..

´Yerel Zincirler Buluşuyor´ Konferansı ile ilgili hedefler hakkında bilgi veren MMI Türkiye Başkanı Günseli Özen Ocakoğlu, sektör temsilcilerinin bir araya geleceği konferansın ana hedefinin, yerel zincirlerin sorunlarını ortaya koyarak çözüm önerilerinin geliştirilmesini sağlayacak önemli bir platform oluşturmak olduğunun altını çizdi. Günseli Özen Ocakoğlu ayrıca, `Yerel Zincirler Buluşuyor´ Konferansı kapsamında, yerel zincirler ve onlara ürün ve hizmet sunan markaların ortakları ile ilişkilerini güçlendirmesini, önlerindeki tehdit ve fırsatları fark etmelerini, bu doğrultuda önlem alınmasını da hedeflediklerini belirtti.

PERAKENDENİN ZEKASI PEF İLE ÖDÜLLENDİRİLECEK

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Günseli Özen Ocakoğlu, bu yıl TPF ile birlikte ilkini düzenledikleri yarışma ile perakende fikirlerini ödüllendireceklerini söyledi. `Yerel Zincirler Buluşuyor´ Konferansı kapsamında düzenlenen “Perakendenin En Başarılı Fikirleri” (PEF) yarışması hakkında bilgi veren Günseli Özen Ocakoğlu, yarışmanın sektörü hareketlendirmek adına büyük bir önem taşıdığını belirtti. Günseli Özen Ocakoğlu, “İş sonuçlarına ve müşteri memnuniyetine yansıyan ´Perakende Zekasını´ ödüllendirmek amacıyla TPF ile birlikte yola çıktık. Bu yarışma sayesinde Türkiye´de perakende sektörünün öneminin daha iyi anlaşılacağını ve ödüller ile sağlanan geri bildirimlerin yerel zincirleri daha da güçlendireceğini umuyoruz” dedi.

Girişimcilerin, markalar – marketlerin, tedarikçilerin ve 3. partilerin 1 Ocak – 31 Aralık 2009 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri özgün iş fikirleri ya da Türkiye´de bir ilk olan projeleri ile katılabileceği yarışma, mağaza tasarımı, marka-market işbirliği, iş fikri, en iyi profesyonel, çevre korumaya katkı ve POPAİ özel ödülü için ise satın alma noktasında pazarlama iletişimi kategorilerinde düzenliyor. Fikirler, iş sonuçlarına göre jüri tarafından değerlendirilecek ve ödüller sahiplerini bulacak.

Bu yıl ilk olarak düzenlenen yarışma ile; yerel perakendede yeni fikirlerin ortam bulup gelişmesine önderlik edilmesi, insan kaynağının yeni fikirler geliştirme ve hayata geçirme konusunda cesaretlendirilmesi, marka market ikilisinin başarılı iş sonuçları için daha çok birlikte çalışması için motive edilmesi ve tedarikçiler ile üçüncü partilerin iş sonuçlarını etkileyecek yeni uygulamalar konusunda yüreklendirilmesi hedefleniyor.

Başvuruları Şubat ayında başlayan ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) ve Marketing Management Institute (MMI) Türkiye tarafından düzenlenen yarışmaya son başvuru tarihi ise 19 Mart 2010.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.