a
HomeİŞ DÜNYASIÖzel güvenlikte uzmanlaşmaya Avrupa Birliği desteği

Özel güvenlikte uzmanlaşmaya Avrupa Birliği desteği

Özel güvenlikte uzmanlaşmaya Avrupa Birliği desteği

GÜSOD (Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği) ile Piri Reis Üniversitesi´nin ortaklaşa gerçekleştirdiği METPROM Projesi´ne Avrupa Komisyonu´ndan yaklaşık 367 bin Euro luk destek geldi.

GÜSOD (Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği) ile Piri Reis Üniversitesi´nin deniz liman güvenlik personelinin eğitilmesine ilişkin ortaklaşa gerçekleştirdiği METPROM Projesi AB Komisyonu´na başvuran 25 proje arasında ilk sırada yer alarak, 275 bin Euro´su hibe olmak üzere yaklaşık 367 bin Euro´luk destek aldı.

Deniz limanlarında gemi trafiğinin oluşturduğu iç içe geçmiş güvenlik ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olarak geliştirilen METPROM Projesi´nde deniz limanlarında görev alacak güvenlik personelinin eğitimleri artık simülasyon tabanlı modüllerle gerçekleştirilecek.

Proje, Life Long Learning Programı (LLP)´nin alt programı olan Leonardo Da Vinci “Meslek Eğitim ve Öğretim Programı kapsamında yer alan projenin Türkiye´de uzman güvenlik görevlisi kavramının temel taşlarından biri olacağı düşünülüyor.

Avrupa Birliği standartlarını; uyumlu eğitim programları ile liman güvenliğine de taşımayı amaçlayan METPROM, ülkemizde en üst seviyede uygulanan Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenliği ISPS Code ile paralel olarak gerçekleştiriliyor.

Proje, Piri Reis Üniversitesi ve GÜSOD işbirliğinde, Boras Üniversitesi, Wismar Üniversitesi, STC Group ve World Maritime Üniversitesi desteğiyle gerçekleştiriliyor.

METPROM Projesi´nin final konferansında konuşan GÜSOD Başkanı Murat Kösereisoğlu, “Uzmanlaşma ve kualiderneğimiz en önemli öncelikleri arasında, dolayısıyla böylesine önemli bir projenin parçası olmaktan gurur duyuyoruz. METPROM Projesi başlangıçta derneğimizin de üyesi olduğu European Security Services (CoESS) önderliğinde başlamış ancak yapılan müracaat Avrupa Komisyonu tarafından yetersiz görülmüştü. Sonrasında Piri Reis Üniversitesi ve GÜSOD birlikteliği ile tekrarlanan müracaat ve özverili çalışma sonrası başarıyla sonuçlanmıştır. Bu süreçte özveriyle çalışan ve Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Sayın Oral ERDOĞAN ´a, Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrdc. Doç. Dr. Sayın Taner ALBAYRAK ´a ve GÜSOD Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Oryal ÜNVER´ e sektörümüz adına teşekkür ederim. Amacımız artan deniz trafiğinde liman güvenliğinde uzman personel yetiştirmektir. Bu bizim ülkemizde geleceği parlak olan özel güvenlik mesleğinin uzmanlaşma adına attığı ciddi adımlardan birisidir. Güvenli limanlar, güvenli yarınlar dileklerimizle” dedi.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.