a
HomeEKONOMİOlumlu sözcükler etkili sonuçlar

Olumlu sözcükler etkili sonuçlar

Olumlu sözcükler etkili sonuçlar

Hal Urban, otuz beş yıl öğretmenlik yapmış bir yazar. 1992 yılından bu yana olumlu karakter özellikleri ve bunların yaşam kalitesiyle bağlantıları üzerine ulusal ve uluslararası düzeyde konuşmalar yapmaktadır.

Pek çok insanın birbirine özenli davranmayı neredeyse unuttuğu bu çağda, Dr. Urban bize yumuşak bir ses tonuyla söylenen “teşekkürler”, “lütfen” gibi olumlu sözcükler ve içten bir gülümsemenin adeta sihirli bir etki yarattığını hatırlatıyor. Okulda, ailede, iş yerinde, spor etkinliklerinde kullandığımız teşvik edici, nazik sözlerin ilişkilerimizi ne denli güçlendirebileceğini, başarılı olmamızı sağlayabileceğini yaşamdan örneklerle anlatıyor. Aileleri bir arada tutmanın, okullardaki şiddeti durdurmanın, yöneticilerle çalışanlar, kadınlarla erkekler ve takım arkadaşları arasındaki iletişimi geliştirmenin etkili yöntemlerini açıklıyor. Gençlere ve yetişkinlere verdiği derslere “Bugün neyi kutluyoruz?” diyerek başlaması gibi.

Yazar, insanlarla yaptığı konuşmalar ve araştırmalar sonucunda bulduğu basit ve etkili yolları bizimle paylaşıyor. Olumsuzu bulup moral bozmaktansa tercihimizi “iyiyi bulmak”tan yana yaptığımızda başkalarıyla birlikte bunun tadını çıkarmamızın ne kadar anlamlı olduğunu ortaya koyuyor.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.