a

Mobiltim

Mobiltim

Mobiltim Kurucularından Ozan Erdoğan ile mobil teknolojiler üzerine görüştük.

Verimlilik artışı ve düşük maliyet gibi önemli avantajların yanı sıra günümüzde müşterilerle iletişimin en doğru yöntemi haline gelen internet ve mobil teknolojiler, ekonomik krizle birlikte süreçlerini sorgulayan şirketlerin karşısına çıkan çözümlerin başında geliyor.

Kurumsal SMS alanında gerek Türkiye´de gerekse KKTC ve Azerbaycan´da önemli çözümler üreten Mobiltim kurucusu Ozan Erdoğan ile mobil teknolojiler üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

mobiltim1Mobiltim Turkcell´in çözüm ortakları arasında yer alıyor. Turkcell alt yapısını kullanarak ne gibi çözümler üretiyorsunuz?

Mobiltim olarak Kurumsal Toplu SMS, Mobil Pazarlama ve Araç Takip alanlarında Turkcell´in çözüm ortağı olarak faaliyet gösteriyoruz. Telemetri ve mobil ödeme (mikro ödeme) ise üzerinde çalıştığımız diğer konular arasında yer alıyor. Kurumsal Toplu SMS pazarında dört yüzün üzerinde iş ortağımız ile Türkiye´nin her bölgesinde toplu SMS servisleri sunuyoruz. Geliştirdiğimiz Mobildev SMS Gateway platformu kuruluşların internet üzerinden hedef kitlelerine SMS gönderimini kolaylaştırıyor. Bu platform üzerinden kısa mesaj gönderme özelliğini yazılım geliştiren firmaların kendi çözümlerine ekleyebilmesi için gerekli SMS API´yi ise hiçbir ücret talep etmeden sunmaktayız.

Araç takip sistemimiz `DevTakip´, araçlarını ve filolarını takip etmek isteyen şirketlere özel çözümler sunuyor. `DevTakip´ araç takip ve Filo yönetim Sistemimiz sayesinde yöneticiler araçlarının kaç kilometre hız yaptıklarını, nerede durakladıklarını ve hangi cadde üzerinde olduklarını, GPS uyduları sayesinde 81 ilde sayısal haritalar üzerinden 7 gün 24 saat online takip edebiliyor.

Mobil Pazarlama, Turkcell´in de desteği ile sunduğumuz diğer hizmetler arasında yer alıyor. Turkcell bu konuda Global olarak inovasyon lideri konumunda. Mobiltim ise bir yandan Turkcell´in Mobil Pazarlama ürünlerinin geniş bir kitleye ulaşmasını sağlarken, diğer yandan kullanım kolaylığı getiren Mobil Pazarlama platformlarını da hem interaktif ajanslara hem de doğrudan reklam verenlerin hizmetine sunuyor.

Geçtiğimiz günlerde Turkcell Golden Partner unvanını da aldınız. Golden partner olmanın farklılıkları nelerdir?

Turkcell Golden Partner olarak adlandırdığı iş ortaklarını belirlerken oldukça detaylı prosedürler ve denetimler gerçekleştiriyor. Müşterilerimize yaşattığımız deneyim, müşterilerimizin memnuniyetleri, hizmetimizin kalitesi gibi birçok önemli kıstas Turkcell´in uzun sürede oluşturduğu denetim mekanizmaları ile ölçümleniyor. Bu nedenle Turkcell, abonelerini memnun edebilen Golden Partner´larını çok özel olarak görüyor ve destekliyor. Bu desteğin en önemli tarafı bizler gibi kurumsal hizmet sunan şirketlerin sektörde “iyi hizmet veren kurum” algısının güçlenmesi. Kurumlar “Golden Partner” unvanı taşıyan bir kurumun vereceği hizmetin tescillenmiş olduğunu bilerek bizimle görüşüyorlar.

Türkiye´de en çok kullanılan mobil servislerin başında toplu SMS geliyor. Kurumsal SMS konusunda ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Mobiltim Kurumsal Toplu SMS alanında uygulama pazarına getirdiği ürün çeşitliliği ve alanında tek olan çözüm ortaklığı platformu sayesinde Turkcell Golden Partner oldu. Mobiltim´in getirdiği en önemli farklılıklardan biri GSM alanında MVNO olarak yer almak isteyecek oyunculara MVNE (Mobile Virtual Network Enabler) desteği sağlaması. Mobiltim´in halen yurtdışında da kullanımda olan SMS Platformu, sağladığı güvenilir ve çeşitli çözümler ile kullanacak olan MVNO´lara rekabet üstünlüğü getirecektir. Mobiltim´in Kurumsal SMS Gateway platformunu tercih edecek MVNO´lar, operatöre entegre olarak SMS ile Bağış toplama, MMS gönderimi, Interaktif SMS, SMS ile çekiliş-anket-oylama benzeri kurguları anahtar teslim olarak kullanmaya başlayacağı gibi onlara özel kampanya yönetim modüllerini de satışa sunabilecekler.

Sunduğunuz diğer bir hizmet de araç takip sistemleri. Bu hizmetinizden şirketler ne gibi faydalar sağlayabiliyor?

Mobiltim geliştirdiği DevTakip adlı araç takip sistemi ile birçok avantajı bir araya getiriyor. Yakıt kontrolü sayesinde maliyet avantajı, araç takibi sayesinde güvenlik, rota planlama ile zamanında hedef noktaya varış, acil çağrı butonu sayesinde anında müdahale ve blokaj bu avantajlardan bir kaçı.

Sistemin teknolojisi, üzerinde GPS alıcısı ve GSM modem içeren, terminallere dayanıyor. GPS uydularından alınan konum bilgileri, GSM şebekesi üzerinden DevTakip sunucularına iletiliyor ve internete bağlı herhangi bir bilgisayar ile sistemin takılı olduğu araçlar takip edilebiliyor. DevTakip Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemini kullanan şirketler arasında nakliye ve lojistik firmaları, araç kiralama şirketleri, turizm şirketleri, doğa turizmi yapan kampçılar, okul servisleri, taksi durakları ve ticari taksiler, gıda sektöründe taşımacılık yapan şirketler gibi farklı sektörlerden kuruluşlar bulunuyor.

www.devtakip.com web sitesine kullanıcı adı ve şifreleri ile bağlanan DevTakip kullanıcıları, araçlarının dijital haritalar üzerindeki konum ve diğer bilgilerine erişebiliyor.

Araçların kaç kilometre hız yaptıklarını, nerede durakladıklarını ve hangi cadde üzerinde olduklarını, 81 ilde GPS uyduları sayesinde sayısal haritalar üzerinde 7 gün 24 saat online takip edilebilmesini sağlıyoruz.

Global ekonomik kriz hemen her sektörde sorunlar oluşturmuş durumda. Kriz Mobil sektöre nasıl yansıdı?mobiltim2

Mobil sektörün Global ekonomik krizden kısmen etkilenen sektörlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Kriz ortamı sektörümüzün donanım ve terminal gibi bazı alanlarını olumsuz bir şekilde etkilerken, kurumsal SMS gibi düşük maliyetli ve etkin iletişim yöntemlerinin daha fazla kullanılmasını sağlamak suretiyle olumlu etkiler yarattı. Mobil Pazarlama ise operatör desteği ile bu dönemde büyümesini beklediğimiz, fakat halen yeterli maliyet avantajını müşterilerimize sunamadığımız bir alan.

Mobiltim olarak krizden ne şekilde etkilendiniz?

Mobiltim farklı pazarlara ve farklı ürünlere yaptığı iki temel atılım ile krizden olumsuz etkilenmeden atlatmayı hedefledi. KKTC, Azerbaycan ve Almanya pazarlarındaki faaliyetlerimizin yanı sıra halen üç ülkede daha görüşmelerimiz sürüyor. Ayrıca telemetri, mobil ödeme gibi farklı iş alanlarında da faaliyetlerimize başladık.

KKTC´de ve Azerbaycan´da ne gibi faaliyetleriniz var?

KKTCell tek çözüm ortağı olarak Mobiltim ile çalışıyor. Mobiltim Kurumsal SMS, Mobil Pazarlama, Mobil Taşıyıcı Servisler ve Araç Takip Sistemleri konularında Kuzey Kıbrıs´ta çözümler üretiyor. Azerbaycan´da ise Kurumsal SMS ve Araç Takip Sistemlerinin yanı sıra GSM altyapıları ve Telemetrik çözümler konularında da faaliyet gösteriyoruz.

Mobiltim kurucu ortağı Ozan Erdoğan´a bu keyifli röportaj için çok teşekkür ediyoruz.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.