a
HomeSÖYLEŞİLERMidyat sevdalısı bir iş adamı: Zeki Çiçek

Midyat sevdalısı bir iş adamı: Zeki Çiçek

Midyat sevdalısı bir iş adamı: Zeki Çiçek

Zeki Çiçek 2001´den bu yana iş hayatında aktif olarak rol alıyor. İlk olarak inşaat sektörü ile iş hayatına giriş yapan Çiçek, sonra baba mesleği olan geri dönüşüm sektörüne geçiş yapmış. Şu anda Çevre ve Orman Bakanlığı´ndan aldıkları lisanslar üzerine başta Makine Kimya Enstitüsü olmak üzere belirli kurumlardan işler alıyorlar. Midyat Genç İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜGİK Üyesi Zeki Çiçek aynı zamanda Midyat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi.

Eğitime vermiş olduğu desteklerle tanınan Midyat Genç İşadamları ve Genç Girişimciler Derneği (MİGİAD) Başkanı Zeki Çiçek Ankara´da misafirimiz oldu.

Öncelikle dernek faaliyetlerinizden bahsedebilir miyiz?

Dernek faaliyetlerimiz genellikle yardımlaşma amaçlı gerçekleşiyor. Ticari boyutu ikinci plana atıyoruz. Dernek olarak biz eğitim faaliyetlerine çok önem veriyoruz. Ayrıca sosyal amaçlı çalışmalarda da bulunuyoruz.

Derneğimiz uluslararası geniş kapsamlı festivaller projesi hazırlıyor şu anda. Bu uluslararası proje kültürel anlamda tarihi Midyat kapsamında, diller, dinler, kültürler arası bir festival olacak. Bu proje Midyat´tan ziyade Türkiye tanıtımını da kapsayacak. Örnek ve tek festival olacak. Resmi kurumlardan da büyük destek alan bu proje, Avrupa Birliği´ne de sunulacak.

Şirketinizden “Haşimoğlu Metal”den bahseder misiniz?

Haşimoğlu Metal, aslen bir aile şirketi ve 30. yılının içinde, ciddi bilgi birikimi ve tecrübe ile yoğrulmuş bir şirket. Genellikle katı atık yani hurda dediğimiz malzemeler üzerine ticaret yapıyor. 20 çalışanı var. Ayrıca 30´a yakın firmayla işbirliği içinde. İşbirliği içinde olduğu firmalar çevre illerden ve ilçelerden geri dönüşüm amaçlı malzemeler getiriyorlar. Haşimoğlu Metal de getirilen bu hurdaları satın alarak geri dönüşüme kazandırmak adına bertaraf tesislerine gönderiyor. Böylelikle Türkiye kazanıyor, ülkemiz kazanıyor.

Gelecek dönem hedefleriniz nelerdir?

Şirketimizi büyütmek amaçlı çalışmalarımız var. Makine parkurumuzu ve kapalı alanlarımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Asıl amacımız bölgeye örnek olacak bir şirket haline gelmek.

Bir dönem basında sizi Cumhurbaşkanımızın elinden ödüller alırken gördük. Bu konudan bahsedebilir miyiz?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, iki günlük ziyaret için eşi Hayrunnisa Gül ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan´la birlikte Mardin´e geldi. Midyat Kaymakamı Fatih Akkaya da karşılama töreninde yanlarındaydı. O zaman eğitim üzerine yaptığımız çalışmalardan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül´ün elinden bir teşekkür ödülü aldık. Biz de ona süryani ustalarının hünerli ellerinde şekil bulan ve geçmişi 5 bin yıl öncesine kadar dayanan telkari gümüş sanatının güzel eserlerinden oluşan el yapımı telkari işleme tespih, anahtarlık ve masa kalemi hediye ettik dedi.

Midyat´ın tanıtımı için elimizden gelenin en güzelini yapmaya çalıştık.

Dergimiz aracılığıyla vermek istediğiniz bir mesaj varsa onu da alabilir miyiz?

Midyat, bugün ismini duyurmuş ve il olmayı hak eden bir ilçe. Düşünün İstanbul ile beraber aynı tarihlerde ilçe olmuşuz sonra İstanbul il olmuş biz ilçe kalmışız. İstanbul kaç yıldır il? Midyat hala Mardin´e bağlı bir ilçe konumunda. Bunun tek nedeni ise, kendini başrollerde gösteren siyasi ve aşiret büyüklerinin ta kendileri. Bunlar eğer isteseydi 1990´dan bu yana Midyat çoktan il olmuştu.

Bugün elimizde olan imkânları değerlendiremezsek, yarın belki de bu fırsatlar elimize geçmeyecek. Ve bundan dolayı gerek siyasi gerek özel tüm büyük makamlara sesleniyoruz. Midyat hepimizin sahip çıkmayı bilelim.

Röportaj: İrem Nurgül Durmuş

 

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.