a
HomeSÖYLEŞİLERMemleketimizi ortak akılla daha iyi yerlere taşımalıyız

Memleketimizi ortak akılla daha iyi yerlere taşımalıyız

Memleketimizi ortak akılla daha iyi yerlere taşımalıyız

Halil El, ticaret hayatına öğrenim hayatı devam ederken 1986 yılında bir işletmede başlamış. Çıraklık-kalfalık-ustalık derken 1996 yılında bir işletmeye ortak olmuş. Ticarete atıldığı günden bu yana çeşitli eğitim programlarına katılmakla beraber normal eğitimine devam eden El, 1999 yılından bu yana müstakil olarak mağazacılık alanında MGM (Midyat Giyim Mağazacılık) adıyla 2009 yılına kadar Midyatlılara çok güzel hizmetlerde bulunmuş. Değişen şartları ve memleketinin mağazacılık ihtiyacını da göz önünde bulundurarak yeni yol haritası çerçevesinde Migimar markasının patentini alarak yaklaşık 2 bin 5 yüz metrekare kapalı alanı içerisinde ülkenin gözde markalarını bir araya getirmiş.

Mükemmel bir alışveriş merkezi oluşturmuşsunuz. Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Migimar ismiyle farklı yerlere şubeler açmak ve iyi cirolara ulaşmak. Ve bu çerçevede çok daha fazla kişiye istihdam olanağı sunmak. Ayrıca ticaret hayatına atıldığımız günden bu yana her şeyden çok daha fazla önemsediğimiz sosyal sorumluluk projemiz olan eğitim faaliyetlerine ve özellikle bölgemizin öğrencilerine maddi destek sunmak.

Bölgenin refah seviyesinin yükselmesi için neler yapılmalı?

Mardin ve Midyat birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, binlerce yıllık tarihe sahip, birçok medeniyetin tarihi eser bıraktığı açık hava müzesi konumunda olan bir bölge. Bu nedenle bu tarihi eserlere sahip çıkmalı en iyi şekilde turizme kazandırılmalı; binlerce gencimize turizmde istihdam imkânı sağlamalıyız.

Bölge olarak çok verimli topraklara sahibiz. GAP Eylem Planı çerçevesinde Mardin Ovası sulu tarıma açılmak üzere. Tarım ve tarım ürünlerinin gün geçtikçe önem kazanması bölgemizi adeta bir cazibe merkezi haline getirecek. Bölgemiz organik tarım için adeta biçilmiş kaftan. Yöremizde sulu tarımın başlamasıyla başka fırsatlarda meydana geliyor. Barajlardan su alamayacak olan Midyat´ın tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi ile tekstil sanayi bölgesine kavuşturulması da elzemdir.

En acil yapılması gerekenler listesinde ne var?

Bölgemiz, 12 ay boyunca güneş alan ve hava şartları yönünden ülkemizin en şanslı bölgelerinden biri. Bu nedenle petrol ve petrol ürünlerine en iyi alternatif olabilecek güneş enerji sistemleri yatırımları için fevkalade elverişli. Bu konuda girişim ve çalışmaların olmasında ciddi faydalar var. Çevresi adeta mera olan bölgemiz için hava koşullarının kış mevsiminde iyi olması, organik tarım ve hayvancılık için eşsiz fırsatlar sunuyor.

Ülkemizde ihracata dayalı bir kalkınma stratejisi uygulanıyor. Dolayısıyla bölgemiz bu konuda da fevkalade güzel imkânlar sunuyor. Suriye ve Irak´a sınır olan bölgemiz ihracat yapılabilecek çok iyi konumda. İhracat yapılabilecek ülkelerin yanı başındayız. Bize yakın olan bu bölgelerde Çin, Kore, Japonya gibi ülkeler ciddi rakamlarla ihracat yapıyorlar. Tarihi bağlarımızın olduğu bu ülkelerle çok daha fazla ticaret yapmamız gerekiyor.

Peki, eksik olan nedir?

2007 TÜİK sayım sonuçlarına göre Midyat´ın nüfusu 128.085 civarında. Mardin toplam il nüfusu olarak TÜİK 2009 sayım sonuçlarına göre 737.852 civarında. Bugün nüfusu 10.000 ile 35.000 arasında değişen ilçelerde Midyat´ta olmayan birçok sağlık meslek lisesi, kültür merkezi, fabrika, küçük sanayi sitesi, Anadolu öğretmen lisesi, meslek yüksek okullarının bölümleri ve fakülteler bulunuyor.

Vilayet olarak nüfusu 300.000 ile 450.000 arasında değişen vilayetlerde öğrenci mevcudu 35.000 ile 45.000 arasında değişen üniversiteler birçok sanayi tesisi ve eğitim kurumu var. Ülkemiz parlamenter demokrasi ile yönetiliyor ve bu sistemin mantığı her bölgenin kendi temsilcilerinin 4 senede bir bölgesindeki halkına vekâlet etmek üzere seçilmesi. Kendi seçim bölgesinin sorunlarını ilgili devlet kurumları nezdinde çözmek için olanca gücüyle çalışıp bölgesindeki yerel idare, mülki idare, sivil toplum örgütleri ile iyi bir ahenk oluşturarak memleketlerinin eğitim, sağlık, altyapı, ulaştırma ve gelir dağılımına çok iyi katkılar yapması. İşte maalesef memleketimizde eksik olan bu ahenk. Ülkemizde ortak akılla kent konseyi modelleri ile çok başarılı olmuş örnekler var. En bariz örnek Gaziantep ilidir. Bu örneği en iyi şekilde inceleyerek ders almakta ciddi faydalar bulunmaktadır.

Röportaj: İrem Nurgül Durmuş

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.