a
HomeSÖYLEŞİLERMamak Belediye Başkanı Gazi Şahin

Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin

Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin

Biz Mamak´ta sınırları zorluyoruz. Bunun için de kentsel ve sosyal dönüşüm projelerimiz ile Mamak´ı çağdaş kentler arasına sokmak için gayret sarfediyoruz.

Mamak Belediyesi Başkanı Gazi Şahin hayata geçirdiği, kentsel gelişim-dönüşüm projeleri ile Mamak´ın makus talihini değiştirdi. Düne kadar, yıllarca ertelenen ve bir türlü çözülmeyen sorunları, altyapı eksikliği, açılmamış yolları, gecekondusu ve çöplüğü ile anılan Mamak, Başkan Şahin´in titiz çalışmaları ile bambaşka bir kimliğe büründü.

» Sayın Şahin kendinizden biraz bahseder misiniz ?

1962 yılında Elmadağ Karacahasan Köyü´nde doğdum. Okul yıllarım, gençliğim tamamıyla Mamak´ta geçti. Yalnızca askerlik nedeniyle Mamak´tan ayrıldım. 1984 /1994 yılları arasında Ankara´da çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşlarında idarecilik görevleri yaptım. Belediyecilik ile tanışmamsa 1994 yılı Mahalli İdareler seçiminde Mamak Belediyesi´nde Meclis Üyeliği´ne seçilmemle gerçekleşti. Hala sürdürdüğüm Mamak Belediye Başkanlığı görevine ise 18 Nisan 1999 seçimlerinde geldim ve 28 Mart 2004 Yerel Seçimleri´nde de ikinci dönem Belediye Başkanı olarak seçildim.

» Mamak denilince gecekondunun çokça olduğu bir bölge akla geliyordu. Mamak´ı çağdaş ve modern bir kent haline getirmek için sınırları zorlayıp büyük adımlar attınız. Bu projelerden bahseder misiniz?

Gecekondu, altyapı eksikliği gibi devasa sorunları olan bir bölgeyi devraldıktan sonra, çağdaş ve modern bir Mamak için dev adımlar attık. Mamak´ta şehirleşme hızlı bir şekilde sürüyor. Göreve geldiğimizde neredeyse tamamı gecekondu olan bir Mamak devraldık. Kentsel gelişim ve dönüşüm projelerimiz çerçevesinde çağdaş binalarımız ve iş merkezlerimiz hızla yükselirken, Mamak´ı gelin gibi süsleyen yeşil alan projelerine de büyük önem verdik. Bugün artık Mamak´ta gecekondu tarih oluyor ve Mamak adeta yeniden doğuyor. Her gün daha iyiye daha güzele ulaşmak ve Mamak´ı hak ettiği yere getirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Kentsel gelişim-dönüşüm projelerimiz, iş merkezlerimiz, yeşil alanlarımız, spor ve sosyal tesislerimiz ile dev adımlar atıyoruz.

Sizin de dediğiniz gibi biz Mamak´ta sınırları zorluyoruz. Bunun için de kentsel ve sosyal dönüşüm projelerimiz ile Mamak´ı çağdaş kentler arasına sokmak için gayret sarfediyoruz.

Bu anlamda uygulamaya koyduğumuz, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projemiz, Samsun Yolu üzerinde 16 mahalleyi kapsıyor. Proje kapsamında 9,5 milyon metrekare alan üzerinde 15 bin adet gecekonduyu yıkarak bölgeye 50 bin konut ve 500 iş merkezi, çocuk oyun alanları, eğlence dinlenme mekanları, spor kompleksleri, aqua parklar, yüzme havuzları ve diğer aktivitelerin yer aldığı alanlar yapacağız. Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projemiz 2008 yılında hayata geçecek.

“Mamak Marka Oluyor” sloganı ile kenti cazibe merkezi haline getirmek için uygulamaya koyduğumuz bir çok önemli projemiz var. Yatık Musluk Mahallesi Projesi, Ege Kentsel Dönüşüm Projesi, Durali Alıç Kentsel Dönüşüm Projesi, Mehtap ve Çağlayan Mahallelerini kapsayan 110 dönümlük rekreasyon alanı içerisinde, dev bir şelalenin yanı sıra parklar, yürüyüş yolları, dinlenme alanları, cafeler, Nikah ve Kongre Salonu ile Bilgi Evi yer alacak.

Bugüne kadar adı gecekondulaşmayla, çöplükle, altyapı sorunlarıyla birlikte anılan Mamak´ımızı modern konutlaşmayla, sorunsuz altyapı sistemleriyle ve rekreasyon alanlarıyla donatıyoruz.

Mamak´a yeni bir soluk verecek olan rekreasyon alanının çalışmaları var, gecekondulardan çağdaş yerleşimlere doğru bir kentsel dönüşüm planı çerçevesinde Hüseyin Gazi Projesi var.

Sağlıksız yapılanmış bölgeleri yenileyip, kentsel hizmet götürmeyi amaçladığımız Doğukent Projesi, Eser Kent Gecekondu Önleme Projesi gibi birçok önemli çalışma hayata geçirilecek.

Aşık Veysel Konut ve İş Merkezi Projesi´ni halkımızın hizmetine sunduk. Gemi modeline sahip görünümü ile Mamak´a yeni bir imaj kazandıran Duralialıç Ticaret Merkezi´ni ise 2008 yılının sonlarında bitirmeyi planlıyoruz.

Bizim için oldukça önemli olan projeler arasında yer alan Misket Ticaret Merkezi geniş kapalı alanı ve ticari iş yerleri ile Mamak ve çevresine büyük bir sirkülasyon sağlayacak.

» Sayın Şahin göreve geldiğinizde Mamak´ta sadece 65 tane park vardı. Mamak´ta yeşil alan çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Kentsel değişimi, sosyal değişimle birlikte düşündük. Belediye olarak Mamak´ta park ve yeşil alan çalışmalarına büyük önem verdik. Hedefimiz kişi başına düşen yeşil alan miktarını daha da artırmaktı.

Mamak´ta kentsel gelişim ve dönüşüm projelerine paralel olarak park, bahçe ve yeşil alan çalışmalarında da büyük mesafeler alındı. Kentsel değişimi, sosyal değişimle birlikte düşündük. Belediye olarak Mamak´ta park ve yeşil alan çalışmalarına büyük önem verdik. Hedefimiz kişi başına düşen yeşil alan miktarını daha da artırmaktı. Yapılan çalışmalar sonucunda park sayısını 65´ten 180´e çıkardık. Toplam yeşil alanı 257,764 hektara yükseltirken, Mamak´a 15 adet spor kompleksi ve koşu yolu kazandırdık.

» Sayın Şahin, geleceğin Mamak´ı hakkında neler söylemek istersiniz?

Kentsel dönüşüm projelerimiz geleceğin Mamak´ını kurmada anahtar rol oynuyor. Mamak´ı çağdaş bir kent merkezine dönüştürmek için gerekli bütün adımları atıyoruz. Mamak´ı hızlı bir şekilde halkımızın olmasını istediği gibi bir kente dönüştürmek için çalışıyoruz.

Bugüne kadar adı gecekondulaşmayla, çöplükle, altyapı sorunlarıyla birlikte anılan Mamak´ımızı modern konutlaşmayla, sorunsuz altyapı sistemleriyle ve rekreasyon alanlarıyla donatıyoruz. Halkımızın bizden beklentilerini, halkımızın bize verdiği yetkiyle en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız aralıksız devam edecektir.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.