a
HomeŞEHİRLERKongre merkezi çare olacak

Kongre merkezi çare olacak

Kongre merkezi çare olacak

Binamız tamamlandığında Ankara artık İstanbul ve Antalya gibi ulusal ve uluslararası pek çok kongreye ev sahipliği yapabilecek. Bu da tabii ki beraberinde otel, lokanta gibi kuruluşların müşterilerine katkı sağlayacak.

Dünyanın pek çok ülkesinde başkentler aynı zamanda birer kongre merkezi durumunda ve kongre turizminden önemli pay alıyorlar. Viyana, Paris, Berlin, Lizbon, Londra, Kopenhag gibi başkentler kongre turizminden en fazla pay alan şehirler. Bizim başkentimizde en fazla siyasi parti kongreleri yapılıyor. Otellerimizde en önemli hareketlilik siyasi parti kongrelerinde yaşanıyor. Diğer dönemlerde ne yazık ki fazla hareketlilik olmuyor.Bu açıdan, Ankara´da bir kongre merkezinin yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye´de yapılan büyük kongrelerin organizasyonunu alan acentaların önemli bölümünün merkezi Ankara´da olmasına karşın, bir kongre turizmi altyapısı olmaması nedeniyle bu tür organizasyonlar ya İstanbul´da ya da Antalya´da yapılıyor. Viyana´da her yıl yaklaşık 80 kongreye ev sahipliği yapıyor. Yılda ortalama Berlin´de 58, Kopenhag´da 42, Paris´te 41, Amsterdam´da 39, Dublin´de 37, Londra´da 34 kongre düzenleniyor. Bu kongrelere, 10 bin ila 90 bin civarında insan katılımı sağlanıyor. Bu rakamlar, önemli turizm gelirleri anlamına geliyor.

Ankara´nın da bu saydığım başkentler gibi bir kongre turizmi başkenti olması için harekete geçtik ve ATO olarak bir kongre merkezi inşasına başladık. Yıl sonunda tamamlanacak olan kongre merkezimiz, 80 bin metrekarelik alan üzerine inşa ediliyor. Tamamlandığında Türkiye´nin ve Avrupa´nın en büyük kongre merkezi olacak. Lütfi Kırdar´ın 3 katından daha fazla bir büyüklüğe sahip olan kongre merkezimiz, teknolojinin son imkânlarından yararlanan akıllı bina özelliği taşıyacak. 3 bin 250 kişilik kongre merkezimizde, 4 ayrı salona bölünebilen 3 bin metrekarelik iki ayrı salon, biri 1.900 metrekare boyutlarında olmak üzere 4 ayrı fuaye, 4 bin metrekarelik bir kongre merkezi, 4 ayrı çok amaçlı salon, bir restoran, bir kafe ve bin araçlık bir otopark bulunacak. Binamız tamamlandığında Ankara artık İstanbul ve Antalya gibi ulusal ve uluslararası pek çok kongreye ev sahipliği yapabilecek. Bu da tabii ki beraberinde otel, lokanta gibi kuruluşların müşterilerinin artmasına da katkı sağlayacak.

Türkiye´nin pek çok bölgesinde olduğu gibi Ankara da tarihi dokuyu barındıran bir şehir. İl merkezinde ve ilçelerinde gerek tarihi gerekse turistik pek çok yer var. Potansiyeli olan yerler de yavaş yavaş değerlendirilmeye başlandı. Tarihi Roma Yolu´nun ortaya çıkarılması için çalışmalar sürdürülüyor. O bölge Agustus Tapınağı ve Julian sütunun da dahil olduğu bir açık hava müzesi haline getirilecek. Ulus Hamamönü civarında çok sayıda tarihi ev restore edildi. Anıtkabir başlı başına ziyaretçilerin ilgisini çeken bir yer.

Ankara kalesi ve çevresindeki bölge yine turizm potansiyeli olan bölgeler. Ankara´nın ilçelerinde de bir hareketlenme var. Örneğin Beypazarı son dönemde tarihi binalarını restore etti. Polatlı´da Kral Midas´ın mezarının olduğu Gordion mevcut. Ayaş ve Haymana kaplıca turizmine uygun bölgeler. Tabi bunlar Ankara´nın turizm açısından önemli bölgeleri ancak kongre turizminin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Zaten bu nedenle Kongre Merkezi yapmaya karar verdik.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.