a
HomeİŞ DÜNYASIKoç Holding 2008 yılının ilk yarısında faaliyet karını geçen yıla göre 2 katına çıkardı

Koç Holding 2008 yılının ilk yarısında faaliyet karını geçen yıla göre 2 katına çıkardı

Koç Holding 2008 yılının ilk yarısında faaliyet karını geçen yıla göre 2 katına çıkardı

Koç Holding 2008 yılı ilk 6 aylık sonuçlarına göre toplam satış gelirlerini %31 artırarak konsolide satışlarını 28,2 milyar YTL´ye; faaliyet kârını ise 2 katına çıkararak 3,4 milyar YTL´ye yükseltti. 30 Haziran 2008 sonu itibariyle Koç Holding´in net kârı %55 artışla 2,4 milyar YTL, ana ortaklık net kâr payı ise %91´lik artışla 1,7 milyar YTL olarak gerçekleşti.

koç holcdingKoç Holding CEO´su Dr. Bülent Bulgurlu, uygulamakta oldukları odaklanma stratejisini büyük ölçüde tamamladıklarını, son dönemde portföylerinde yaptıkları yeniden yapılandırma sonucu, gerek faiz oranlarındaki gerekse döviz kurundaki dalgalanmalara karşı çok daha güçlü bir yapıya kavuştuklarını ve ilk yarı mali sonuçlarının da bu güçlü yapıyı yansıttığını söyledi. İlk yarı sonuçlarına, Migros hisselerinin satışından elde edilen yaklaşık 1.1 milyar YTL´lik iştirak satış kazancının da dahil olduğunu belirten Bulgurlu, bu tür bir kereye mahsus gelirler dışarıda bırakıldığında da, iç ve dış piyasalardaki durgunluk ve yüksek faiz oranlarına rağmen, operasyonel verimliliklerini artırmak suretiyle, faaliyet gelirlerinde % 42´lik bir artış gözlendiğini açıkladı.

Dr. Bülent Bulgurlu, yaptığı konuşmada, geçtiğimiz iki yıl süresince satın aldıkları şirketlerin verimliliklerini ve Türkiye ekonomisine ve müşterilerine yarattıkları katma değeri azami düzeye çıkarmaya odaklandıklarını vurguladı. Bu kapsamda Bulgurlu, satın alınmasından bu yana uygulanan stratejiler sonrası Tüpraş´ın verimliliğinde önemli artışlar kaydettiklerini, Yapı Kredi Bankası´nı, sermayesini güçlendirerek, şube sayısında Türkiye´nin özel sektördeki ikinci büyük bankası haline getirdiklerini belirtti. Migros ve Koç Allianz hisselerinin satışından sonra Koç Holding´teki net nakit pozisyonlarının 1 milyar $´ın üzerine yükseldiğini de vurgulayan Bulgurlu, odaklandıkları sektörlerde yeni yatırımlara hazır olduklarını açıkladı.

Bulgurlu, 2008´in 2.döneminin gerek ihraç pazarındaki daralma belirtileri gerekse hızla yön değiştiren sermaye akımları dolayısıyla zor bir dönem olabileceğini, ancak Koç Holding olarak güçlü ortaklıkları, risk yönetimine ve verimliliğe verdikleri önem sayesinde bu zorlu dönemi yine başarıyla tamamlamayı öngördüklerini söyledi. Bu kapsamda, 2008 yılı için bütçeledikleri 2,6 milyar YTL tutarındaki yatırımlarını programa uygun şekilde sürdürdüklerini belirtti. Bulgurlu son olarak, dünyada yaşanan finansal belirsizliklerin azalmasına bağlı olarak 2009 yılının özellikle 2. yarısı için beklentilerinin daha olumlu olduğunu kaydetti.

Koç Holding Savunma Sanayi ve Diğer Otomotiv Grubu Başkanı Kudret Önen konuyla ilgili bir açıklama yaparak bu kararın Koç Holding´in verimlilik stratejileri kapsamında pazardaki gelişmeler ve şirketin performansının değerlendirilmesi sonucunda alındığını belirtti. 30 yıla yakın bir süredir üretim yapılan Otoyol´un Arifiye tesislerinin ise ülkemiz otomotiv sanayi için önemini vurgulayan Kudret Önen, bu tesisleri geçtiğimiz hafta Otokar´ın satın aldığını belirterek fabrikanın gerek ticari araç üretiminde, gerekse de askeri ürünlerin geliştirilmesinde kullanılmasının planlandığını söyledi.

Iveco adına yapılan açıklamada da bugünden itibaren Türkiye´de Iveco ürünlerinin satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetlerinin IVECO Araç San. ve Tic. A.Ş ünvanıyla sürdürüleceği belirtildi. Dünyanın önde gelen kamyon üreticilerinden olan Iveco bu faaliyetlerini ülke çapında bayi ve servis ağı ile sürdürerek geniş ve modern Iveco mamul gamından oluşan araçları Türk piyasasına sunmaya devam edecek. Iveco tarafından kurulan bu yeni şirket mevcut Otoyol müşterilerine sunulacak satış sonrası hizmetlerini de sürdürecek.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.