a
HomeŞEHİRLERKarbon salınımını düşürdüğü çimento ile verimlilik ödülü aldı

Karbon salınımını düşürdüğü çimento ile verimlilik ödülü aldı

Karbon salınımını düşürdüğü çimento ile verimlilik ödülü aldı

Türkiye´nin en büyük çimento ve hazır beton üreticilerinden Çimentaş, İzmir Fabrikası ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´nın düzenlediği “2015 Verimlilik Proje Ödülleri” yarışmasında “Mineralize Klinker Üretimi” konulu projesi ile birinci oldu.

Çimentaş Grubu CEO´su Taner Aykaç, “Yüksek performanslı çimento ürettiğimiz proje ile işlenebilirliği güçlü, daha yüksek sınıflı betonlar üretilmesine imkan sağladık. Projede, karbon emisyonu düşürüldü, enerji verimliliği de arttı” diye konuştu.

Türkiye´nin en büyük çimento ve hazır beton üreticilerinden olan Çimentaş, kuruluşundan bu yana disiplin içinde yürüttüğü çevreye duyarlı çözümlerinin meyvesini topluyor. Çimentaş İzmir Fabrikası, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Verimlilik Proje Ödülleri” yarışmasında “Mineralize Klinker Üretimi” konulu projesiyle birinciliğe layık görüldü. Yaklaşık 200 firma arasından Büyük İşletme-Sürdürülebilir Üretim kategorisinde birinci olan Çimentaş, yüksek performanslı çimento ürettiği projesinde, aynı zamanda karbon salınımını azaltırken enerji verimliliği de sağladı.

Çimentaş Grubu CEO´su Taner Aykaç, sektörde yarım asrı aşan tecrübelerinin de etkisiyle deprem ülkesi olan Türkiye´nin inşaat sektörüne yönelik yüksek performanslı çimento geliştirdiklerini ve ekonomiye katkı sağladıklarını söyledi. Aykaç, “Projede yüksek performanslı çimento ile işlenebilirliği güçlü, daha yüksek sınıflı betonlar üretilmesine imkan sağlamayı hedefledik ve başarılı olduk. Mineralize Klinker Üretimi projemizde aynı zamanda fosil yakıt kullanımı azaltılarak karbon emisyonu düşürüldü, enerji verimliliği arttı” diye konuştu.

Türkiye´de ilk defa başarılı bir şekilde uygulanarak hayata geçirilen proje ile sektöre öncülük ettiklerini dile getiren Aykaç, “Şirketin ve sektörün rekabet gücüne katkı sağlayan Mineralize Klinker Üretimi ile başarımızın taçlandırılması, yenilikçi projeleri daha da ileriye taşımak için bize çok önemli bir motivasyon yarattı” şeklinde konuştu.

Ege Bölgesi´nin ilk çimento fabrikası olarak 1950 yılında faaliyetine başlayan, İzmir, Edirne, Elazığ ve Kars´ta entegre tesislere sahip olan Çimentaş Grubu, Ege ve Marmara Bölgeleri´nde Çimbeton markası ile hazır beton üretimi de yapıyor.

 

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.