a
HomeSÖYLEŞİLERİş hacmimiz 1,5 milyar

İş hacmimiz 1,5 milyar

İş hacmimiz 1,5 milyar

Biraz şirketinizden bahseder misiniz?

Öncelikle bu işe sıfırdan başlamadık şirketi 1943 yılında babam ve amcalarım birlikte kurdu. O tarihten bu yana yaklaşık 65 yıldır çok sayıda gerek yol, gerek üst yapı, gerek alt yapı projelerine imza attık ve atmaya da devam ediyoruz

Hem Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesisiniz hem de Siirt Ticaret Odası Başkanısınız. Bize bundan bahseder misiniz?

1999 yılından itibaren başkanlık görevini yürütmekteyim. Sonuçta Siirtli bir firmayız. Şirket merkezimiz Siirt´te olduğu için öncelikle Ticaret Odası Başkanlığı´na seçildim. Şu ana kadar da görevimi sürdürmekteyim.

Siirt´in ekonomik faaliyetleri ne durumda?

Siirt´in ekonomisi tarım ve sanayiye dayalı. Burada özellikle son zamanlarda köyden kente oluşan göçler nedeniyle Siirt´in şehircilik anlayışı tamamen bir kasabaya dönüşmüş durumda. Bu nedenledir ki Siirt´e çağdaş modern bir görüntü kazandırmak için Gerek Kuzu Grup olarak gerek Sanayi Odası olarak elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye çalışıyoruz. Siirt´te önümüzdeki dönemde tarıma dayalı sanayi işine gireceğiz. 1-2 fabrika kuracağız. Özellikle salça ve ayçiçeği yağı fabrikalarını kuracağız. Burada bizim yapmak istediğimiz olay özellikle o bölgedeki insanlara istihdam sahası açmak. Bütün amacımız bu. Oda olarak tabii ki çalışmalarımız, diğer odalar gibi. Her türlü şekilde gerek Ankara´da gerek Hükümet nezdinde Siirt´le ilgili soruları TOBB nezdinde Hükümetlere sunuyoruz.

Yeni projeleriniz neler?

Spradon Evleri: Bahçeşehir´de 360 konut. 200-450 metrekare arasındaki konutların fiyatı 500 bin YTL´den başlıyor, 1,2 mil-yon YTL´ye kadar yükseliyor. Proje sene sonunda bitecek. Spradon Kuleler: 80 ile 160 m2´lik 480 konutun fiyatı 160 bin ile 400 bin YTL arasında değişiyor. Proje sene sonunda bitecek. Spradon Teras: 55 ile 400 m2 arasındaki 220 konutluk projede fiyatlar 139 bin YTL ile 600 bin YTL arasında. Konutlar sene sonunda teslim edilecek.

Spradon Vadi: 55-200 m2´lik konutların fiyatı 129-350 bin YTL. Bu proje 2009 yılı sonunda bitecek. Ankara Park Vadi: 220 m2´lik konutların fiyatı 350-650 bin dolar.800 konutluk proje. Eylül ayı içerisinde teslim edilecek. Keçiören Divan: 428 konuttan oluşan projede 27 bin m2´de alışveriş merkezi bulunuyor.Sene sonunda teslim edilecek projede fiyatlar 149-300 bin YTL arasında. Gazi Üniversitesi Balgat: 2 bin konut ve alışveriş merkezinin olduğu proje 2009´ta başlayacak. Halkalı Divan Rezidans: Bin konutluk projede daire büyüklükleri 55-75 metrekare. 2010´da bitecek projede fiyatlar 90 bin YTL´den başlıyor. Ankara Park Vadi Batıevleri: 300 konutluk projede konutların fiyatı 80 bin ile 250 bin YTL arasında. Proje Sene sonunda teslim edilecek.

Yeni projelerde önceliği nelere veriyorsunuz?

Deprem güvenliği kalite ve özellikle peyzaja önem veriyoruz. Çünkü bizim için müşterilerimizin üst düzeyde konfor ve yeşilliğin içinde yaşamasını istiyoruz. Ayrıca kullandığımız malzemenin kaliteli olması ve son sistemlerle olmasına özen gösteriyoruz.

Hangi şirketiniz için `Kuzu Grup´un lokomotifidir´ diyebiliriz?

Kuzu İnşaat´ı diyebiliriz.

Grubun devam eden konut projeleri hangileri? Projeleri ne zaman teslim etmeyi hedefliyorsunuz?

Spradon Evleri, Bahçeşehir´de 360 konuttan oluşuyor. 200- 450 metrekare arasındaki konut projelerini Haziran ayında tamamladık. 80 ile 160 metrekarelik 480 konuttan oluşan Spradon Kuleler´deki teslimatlar sene sonunda yapılacak. Spradon Teras Evler ve Residence, 55 ile 400 m2 arasındaki 220 konutluk projeden oluşuyor. Proje sene sonunda teslim edilecek. Ankara Park Vadi, 220 metrekarelik konutlardan oluşuyor. 800 konutluk proje Eylül ayında teslim edilecek. 428 konuttan oluşan Keçiören Divan´da 27 bin m2 de alışveriş merkezi bulunuyor. Projeyi sene sonunda teslim etmeyi planlıyoruz. 2 bin konut ve alışveriş merkezi ve otelin olduğu Gazi Üniversitesi Balgat´ta Kasım´ da başlayacak. 300 konutluk Ankara Park Vadi Batıevleri´ni de sene sonunda teslim edeceğiz.

İnşaat sektörü 2008 yılına nasıl girdi? Kuzu Grup adına sizden bir sektör değerlendirmesi alabilir miyiz?

Piyasadaki karamsar tahminlere rağmen bizler umutluyuz. Sadece bizim yaptığımız değil, piyasadaki konut projelerinin çoğu ya tamamlandı ya da tamamlanma aşamasına geldi. 2004 ve 2005´teki yükselişte konut satın alanlar maketten alıyordu. Şimdi ise bitmiş konutu satın alacak. Konut sektöründe artık sat-yap döneminin yerini yap-sat dönemi aldı. Sektör kimi zaman durgun seyir izlese de geleceğinin çok parlak olacağı inancındayım.

Grubun çekirdek işi olan inşaat sektöründe geçtiğimiz yıl ne kadarlık yatırım yapıldı? Kuzu Grup büyüme alanında nasıl bir performans sergiledi?

600 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Her şey seyrinde gitti.

Enerji sektöründe de yatırımlarınız devam ediyor bildiğimiz kadarıyla…

Kuzu Grup olarak, enerjiye önümüzdeki beş yılda 1,5 milyar dolarlık yatırım yapacağız. HES´lerde fırsat kovalıyoruz. 240 megawatt´lık Şırnak Cizre HES´ini inşaa edeceğiz.. Siirt´teki be-ton tesislerimizle katkıda bulunduğumuza inanıyorum. Siirt´e yatırım yapmaya devam edeceğiz.

İnşaat ve enerji dışında hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz? Yeni sektör planlarınız var mı?

İnşaat dışında son beş yıldır İSKİ´nin atık su arıtma sisteminin yapımcısı ve işletmecisiyiz. Bu iki projemiz iki yıl daha devam edecek. İnşaat projelerimizin değeri 1.5 milyar doları buluyor. Çalışan sayımız 3500 civarında.

Son olarak Kuzu Grup için söyleyecekleriniz…

Kuzu Grup yurtiçinde ve dışında yaptığı ve yapacağı işlerde kaliteyi ve başarıyı korumaya devam edecektir. Çağı takip eden ve ilerleyen bir grafik çizmeye çalışmaktayız.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.