a
HomesaPİYASALARİş Yatırım VİOP Endeks Opsiyon Sözleşmelerinde Piyasa yapıcı oldu

İş Yatırım VİOP Endeks Opsiyon Sözleşmelerinde Piyasa yapıcı oldu

İş Yatırım VİOP Endeks Opsiyon Sözleşmelerinde Piyasa yapıcı oldu

İş Yatırım Menkul Değerler Şubat ayı itibariyle Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) Endeks Opsiyon Sözleşmelerinde piyasa yapıcısı olarak faaliyet göstermeye başladı. Daha önce VİOP Pay Vadeli İşlem Sözleşmelerinde piyasa yapıcı olarak faaliyet gösteren İş Yatırım, VİOP´ta gelir paylaşımı modelini esas alan piyasa yapıcılık modelinde piyasa yapıcılığa devam ederek, Endeks Opsiyon sözleşmelerindeki ilk piyasa yapıcı oldu.

“Piyasa Yapıcılık” sisteminde, piyasa yapıcılar VİOP´un mevcut kuralları çerçevesinde belirlenen VİOP sözleşmelerinde, piyasa likiditesinin artmasına katkı sağlayan miktar ve hacim gibi belli koşulları sağlayan alım ve satım emirleri veren ve bu emirler doğrultusunda işlem gerçekleştirilen kurumlardır. İş Yatırım bu kapsamda VİOP Endeks Opsiyon Sözleşmelerinde alım ve satım kotasyonları girerek piyasada likiditenin oluşmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

İş Yatırım Hazine ve Portföy Yönetimi Müdürü Yasin Demir “İş Yatırım Pay Vadeli İşlem Sözleşmelerinde piyasa yapıcısı olduktan sonra likiditede bir artış gerçekleşti. Bu artışı Endeks Opsiyon Sözleşmelerinde de sağlamayı hedefliyoruz. Piyasa yapıcılık mekanizması ile yatırımcılara daha sağlıklı yatırım ortamı sağlamayı umuyoruz” dedi.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.