a
HomeSEKTÖRLERİnsan yönetiminde ölçme devri PERYÖN ile başlıyor

İnsan yönetiminde ölçme devri PERYÖN ile başlıyor

İnsan yönetiminde ölçme devri PERYÖN ile başlıyor

PERYÖN´ün insan yönetiminde ölçme devrini başlatan İK Metre platformu Nisan ayında açıldı. www.peryonikmetre.com adresine İK süreçlerine ilişkin verileri giren şirketler, insana yaptıkları yatırımın etkinliğini ölçebilecek, diğer şirketlerle karşılaştırma yapabilecek.

Türkiye´de insan yönetiminde ölçüm kültürünün gelişmesi ve etkinliğin verilerle izlenmesi ve artırılması amacıyla PERYÖN tarafından geliştirilen PERYÖN İK Metre Platformu, www.peryonikmetre.com adresinde açıldı. Platform organizasyonların insan sermayesi yatırımlarını en etkin şekilde ve global standartlarda yönetmelerine yardımcı olacak.

PERYÖN İK Metre bir ölçüm ve kıyaslama sistemi. Platform şirketlere web-tabanlı veri girişiyle birlikte insan yönetimine ilişkin uygulamalarının etkinliklerini sisteme veri giren diğer firmalarla karşılaştırma olanağı sağlıyor. Platforma şu anda sisteme kayıtlı 33 İnsan Kaynakları metriği (performans göstergesi) üzerinden veri girişi yapılabiliyor.

PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Pezek Yangın, PERYÖN İK Metre Platformu ile ilgili şu bilgileri veriyor: “PERYÖN olarak İKMETRE´yi insan yönetimiyle rekabette avantaj yaratmak isteyen kurumların hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz. Bilgi çağıyla birlikte, üretimin şekli değişti, artık şirketlerin değerini entelektüel sermayeleri belirliyor. Bu yüzden günümüzde insan yönetimi stratejilerini iş hedefleri doğrultusunda yönlendirmek rekabette farklılaşmayı sağlayan en önemli konulardan biri. Biz PERYÖN olarak insan yönetimi alanındaki 40 yılı aşkın deneyimimiz ve birikimimizle entelektüel sermayenin yönetimi için önemli bir araç sunuyoruz. İKMETRE, iş önceliklerine paralel metrikler sunarak organizasyonlara insan yönetimi alanında sektörel ve genel olarak nerde olduklarını, güçlü ve gelişim alanlarını, tehdit ve fırsatları rakamlarla gösterecek. Böylece insan yönetimi alanındaki çalışmalarını odaklama ve önceliklendirme fırsatı verecek. Ayrıca İnsan Kaynakları birimlerinin stratejik iş ortağı olabilmek için iş insanlarıyla aynı dili konuşması önemli, insan yönetimi profesyonelleri bu metrikleri kullanarak organizasyona stratejik katkılarını artıracak ve yönetim masasındaki yerini daha da güçlendirecek. Hedefimiz organizasyonlarda insan sermayesine yapılan yatırımın etkinliğini global standartlarda ölçülebilir verilere dayalı veri tabanı ile ortaya koymak.”

2015 boyunca kullanım ücretsiz

PERYÖN İK Metre platformu çalışmaları, PERYÖN Yönetim Kurulu Üyesi Aykut Bora liderliğinde PERYÖN gönüllü üyelerinden oluşan İnsan Kaynakları Metrikleri grubu tarafından yürütülüyor. Grup ilk olarak organizasyonların İK süreçlerine yönelik uygulamalarının sonuçlarını ölçebilmeleri ve performanslarını sektördeki diğer kurumlarla kıyaslayabilmeleri için “İK Metre – İnsan Kaynakları Metrikleri Sistemini” oluşturdu. 2014 yılındaki, geniş tabanlı araştırmalar sonucunda, metriklere son halleri verildi ve 2015 Nisan ayında sistem hayata geçirilerek kullanıma açıldı. İlk aşamada verileri hazır olan 24 firma düzenlenen bir çalıştayla sisteme giriş yaptı. Sistem altyapısıyla en yüksek seviyede bilgi güvenliği sağlıyor. PERYÖN İK Metre sunucularında kullanılan SSL (Güvenli Giriş Katmanı), kullanıcılar ve sistem arasındaki verilerin şifrelenerek, güvenli şekilde transferini gerçekleştiriyor. Platform 2015 boyunca PERYÖN üyesi olmasından bağımsız olarak tüm firmaların kullanımına açık ve ücretsiz olacak.

PERYÖN İK Metre şirketlere ne fayda sağlıyor?

 • İK´nın daha etkin ve verimli yönetilebilmesi için standart metrikler (somut performans göstergeleri) sağlıyor
 • Sisteme veri girişi yapılması sonrasında İK metrik sonuçları otomatik olarak hesaplanıyor
 • Veri tabanında yer alan üye kuruluşların verileriyle kıyaslama ve karşılaştırma yapabiliyor
 • Firmalar verilerini karşılaştırma olanağı bulurken, gizliliklerini de koruyabiliyor, platform en yüksek seviyede bilgi güvenliği sunuyor.

Şirketlerde en çok kullanılan 10 İK metriği

İK metrikleri, şirketlerin İK uygulamalarının sonuçlarını ölçebilmesini sağlayan somut performans göstergeleri olarak tanımlanıyor. İK metriklerini takip eden şirketler İK´nın yarattığı değeri somut olarak ortaya koyabiliyor. PERYÖN İK Metre platformunda şirketler 33 metrik üzerinden performanslarını ölçebiliyor.

 1. Toplam çalışan başına eğitim ve gelişim yatırımı
 2. Çalışan kıdem ortalaması
 3. Yönetimde görev alan kadın çalışan oranı
 4. İnsan sermayesi yatırım geri dönüş oranı (Human Capital ROI)
 5. Personel Devir Oranı
 6. İç eğitim oranı
 7. Toplam işten ayrılma oranı
 8. Şirket içi terfi oranı
 9. Devamsızlık oranı
 10. Ücretlerin gelire oranı (Remuneration / Revenue)
Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.