a
HomeİŞ DÜNYASIİhracatın yıldızları belli oldu

İhracatın yıldızları belli oldu

İhracatın yıldızları belli oldu

Türkiye´nin ihracat ordusunu desteklemek amacıyla bu yıl 6´ncısı düzenlenen `İhracatın Yıldızları´ yarışmasında 18 firmaya ödül verildi.

Türkiye çapındaki faaliyetleri ve başarıları nedeniyle firmalara verilen `İhracatın Yıldızları 2009 Jüri Özel Ödülüne´ RB Group´un sahibi Ruhi Başhelvacı layık görüldü.. Abdi İbrahim, Akabe Aksesuar Mobilya, Lamglas ve Atlı Zincir firmaları da jüri özel ödüllerini paylaştılar.

Hidromek´e büyük ödül..

`Yılın İhracatçısı 2009 Büyük Ödülü´ne makine sektöründe faaliyet gösteren ve dünyaya makine satan Hidromek uygun bulundu. Türkiye´de tasarlanan ilk iş makinesini üreten Hidromek, dünyada ilk kez 4 tekerden çekişli ve yine 4 tekerden direksiyon kumandalı kazıcı yükleyiciyi gerçekleştirdi. Hidromek, 2009´da ihracat pazarlarına ekledikleri, Tahiti dahil, 5 kıta ve 50 ülkede iş makineleri ihraç ederek, büyük bir başarıya imza attı.

Ödül töreninde bir konuşma yaparak “Her gün kazandığımızı yeniden işimize yatırdık” diyen Hidromek´in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt, gecede ödülünü Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi´nin elinden aldı.

İhracat Yıldızları yarışmasında jüri 4 dalda 12 firmaya ödül verdi. Özel ödüllerle birlikte 18 ihracatçı gecede ödüllendirildi.

`İhracatta Küresel Oyuncu Özel Ödülü´ Atlı Zincir´e verilirken, “yaratıcı ihracat” uygulamaları ortaya koyan `Kreatif Ürün´ dalında birincilik BMR Tarım´ın oldu.

Herhangi bir ürünün Türkiye´den ilk kez ihracatını gerçekleştiren ya da ihracat geliri düzeyine bakılmaksızın en fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren firmaların değerlendirildiği Yeni Pazar – Pazar Çeşitliliği Ödülü´ne ise, laboratuar cihazları sektöründe faaliyet gösteren Nüve Sanayi Malzemeleri layık görüldü. Tanım, pazarlama ve sipariş işlemimin internet ve e-ticaretle yapan firmaların dikkate alındığı `e-İhracat´ kategorisindeki ödülü de, İskender Smokin aldı.

İhracat önemli bir noktaya geldi

Ödül gecesinde bir konuşma yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, son derece zorlu geçen bir senenin ardından ihracat hacimlerini koruyan ve artıran ihracatçıların büyük başarı kaydettiğini söyledi.

Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı da, Türkiye´nin art arda yaşadığı zorlu kriz süreçlerine rağmen efektif çalışması ile ihracatta önemli bir noktaya geldiğini savundu.

Yarışmanın sponsorluğunu üstlenen Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli ise ihracatın ekonominin sürdürülebilir gelişimi noktasında kilit rol oynadığına inandıklarını söyledi.

DHL Express Bölge Müdürü Michel Akavi ise ihracat desteğinin sadece devlete ait bir rol olmadığını dile getirdi.

Geceye aralarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, Orta Anadolu Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, İstanbul Tekstil Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle´nin de bulunduğu çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.