a
HomeEKONOMİİçiniz rahat olsun: Güvenilir Gıda İçin Her Adımın Takipçisiyiz

İçiniz rahat olsun: Güvenilir Gıda İçin Her Adımın Takipçisiyiz

İçiniz rahat olsun: Güvenilir Gıda İçin Her Adımın Takipçisiyiz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan güvenilir gıda konulu ilk kamu spotu tüm ulusal ve yerel televizyon kanallarında seyirciyle buluştu.

Bakanlık yayınladığı 102 yönetmelikle üretimden tüketime güvenilir gıdada başlattığı yeni dönemi vatandaşlara anlatmak ve Alo 174 gıda hattını tanıtmak amacıyla hazırladığı kamu spotu izleyiciden tam not aldı.

Seri halinde hazırlanan 5 kamu spotunun ilki olan bu film “İçiniz rahat olsun. Güvenilir gıda için her adımın takipçisiyiz sloganıyla yayınlandı. Petshoplar, balıkçılık, hayvan refahı ve güvenilir gıda konularında 4 kamu spotu daha hazırladı.

Hikâyesi animasyonla desteklenen kamu spotlarının senaryolarının yazılmasından yönetilmesine, çiziminden seslendirilmesine ve hatta oyuncularına kadar tüm aşamaları Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi 15 personeli tarafından gerçekleştirildi. Selçuk Üniversite Radyo Sinema TV Bölümü mezunu Sebahat Coşkun kamu spotlarının senaryosunu yönetti ve ilk filmde oynadı. Animasyonları ise Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü mezunu Fatih Yonar hazırladı.

Kamu spotlarını hazırlayan ekipten Sebahat Coşkun, “Arkadaşlarım ile birlikte bu çalışmamızda,”huzurla yiyin, içiniz rahat olsun” mesajını halka ulaştırmak istedik” diyor. Kamu spotunun yayınlanmasının ardından gelen tepkilerin çok olumlu olduğuna dikkat çeken Coşkun, şunları söyledi: “Bilirsiniz yaptığınız işi akademisyenlere beğendirmek daha zordur. Ama hocalarımdan çok olumlu tepkiler aldım, gülerek hatta kahkahalarla izlediler ve alınan mesajın çok net olduğunu belirttiler. Herkes kamu spotlarında hep kötüyü görmekten sıkılmış durumda. Bu eleştirdiğimiz noktada da doğru bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. İnsanların yüzünde bir tebessüm oluşturduk. Metroda seyahat ederken çocuklar beni tanıyarak annelerine “televizyondaki Sinem abla”diyerek annelerine gösteriyorlar. Bu da çocuktan yetişkinine tüm tüketicilere ulaştığımızı, söylemek istediğimizi doğru bir şekilde anlatabildiğimizi gösteriyor.”

GÜVENİLİR GIDA BİLBOARD,AFİŞ VE LİFLET İLE HALKA ANLATILACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı güvenilir gıda için atılan yeni adımları halka anlatabilmek için bilboard, afiş ve liflet çalışmasına da başladı. İlerleyen günlerde bu çalışmalar da kamuoyuyla paylaşılacak.Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Recep Tezgel ise “Yeni kuşak insan hakları arasında yer alan güvenilir gıdaya ulaşabilme hakkı, devletlere de pozitif bir sorumluluk yüklemiş durumda. Biz de bu çerçevede Alo 174 hattını yaşama soktuk ve bu hat daha işlevsel olabilsin diye de kamu spotu hazırladık. Bu kamu spotumuzun bir diğer önemli ilginç özelliği de spotun hazırlanmasından, yazılmasına, oynanmasına bütün aşamalarının Bakanlığımızın kendi personeli tarafından gerçekleştirilmiş olması.” dedi.Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesinde çalışanı Tülay Yonar kamu spotlarının çizimlerini hazırladı. Yonar, bu kamu spotlarının çocuklar tarafından da izlenilebilir olması, çocuk kanallarında da gönül rahatlığıyla yayınlanabilmesi için reel karakterle birlikte animasyonlar ve daha canlı renkler kullandıklarını söyledi.

İlerleyen günlerde yayınlanacak kamu spotunda balıkçıdan balık alan vatandaş olarak karşımıza çıkacak olan Fatih Yonar ise kamu spotlarının animasyonlarını hazırladı. Fatih Yonar, Bakanlığın çalışanları olarak dışarıdan herhangi bir yardım almadan çekimlerin tüm aşamalarını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.