a
HomeFİNANSIFC özel sektör için Türk Lirası cinsi bono çıkardı

IFC özel sektör için Türk Lirası cinsi bono çıkardı

IFC özel sektör için Türk Lirası cinsi bono çıkardı

Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC (Uluslararası Finans Kurumu), özel sektörün TL cinsi finansman talebini desteklemek amacıyla 100 milyon tutarında Türk Lirası cinsi kısa vadeli bono çıkardı.

Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, Küresel İskontolu Bono Programı (“Global Discount Note Program”) çerçevesinde ilk defa Türk Lirası cinsi bono çıkardı. Özel sektörünün Türk Lirası cinsi finansmana erişimini artırmak için yenilikçi finansal çözümler geliştiren IFC, böylece TL cinsi iskontolu bono piyasaya süren ilk çok taraflı uluslararası kuruluş oldu.

Program kapsamında 100 milyon Türk Lirası tutarında ilk dilimi bugün piyasaya süren IFC, Türkiye´deki özel sektör kuruluşlarının kısa vadeli, Türk Lirası cinsinden finansmana erişimlerini artırmayı hedefliyor. IFC tarafından çıkarılan iskontolu bonolar Londra Menkul Kıymetler Borsası´nda bulunan “Küresel İskontolu Bono Programı” altında piyasaya sürüldü. İhraç bedeli nominal değerinin altında olan bonolara iskontolu bono deniliyor ve bu bonoların vadesi en fazla bir sene oluyor.

IFC´nin Küresel İskontolu Bono Programı dahilinde ayrıca ABD doları ve Çin Offshore Yuan (CNH) cinsinden iskontolu bonoları bulunuyor. IFC kısa vadeli ve yerel para birimli finansmana talep bulunan gelişmekte olan piyasalarda bu programı genişletmeyi hedefliyor. 2015 mali yılında toplam 7 milyar ABD doları tutarında iskontolu bono çıkaran IFC´nin iskontolu bonolarına yatırım yapanlar arasında merkez bankaları, hazineler, varlık yönetimi şirketleri ve kurumlar yer alıyor. Moody´s ve Standard & Poor´s tarafindan AAA kredi botu ile derecelendirilen IFC´nin, TL cinsi iskontolu bono programını HSBC koordine ediyor.

IFC Hazineden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jingdong Hua şunları söyledi: “IFC´nin Küresel İskontolu Bono Programı´na Türk Lirası´nı eklemesi yüksek kaliteli finansman arayan yatırımcılara yeni bir yatırım aracı sunuyor ve TL cinsinden kısa vadeli finansman için bir alternatif oluşturuyor. Bu işlem aynı zamanda IFC´nin küresel olarak artış gösteren yerel para birimlerinde kredi ihtiyacını karşılamaya yönelik stratejisi ile de örtüşüyor.”

50 yılı aşkın bir süredir Türkiye´de özel sektöre destek olan IFC´nin Türkiye stratejisinin temel taşlarından birisini sermaye piyasalarının geliştirilmesi ve derinleştirilmesi oluşturmaktadır. IFC bu çerçevede özel sektöre yerel para birimi cinsinden finansman sağlamaktadır. 2011 yılından bu yana IFC özel sektör projelerine toplam 459 milyon Türk Lirası cinsi kredi desteği sağladı. IFC ayrıca aynı hedef doğrultusunda Şişecam ve Mersin Port´un bono ihraçlarında yatırımcı olarak Türk şirketlerinin uluslararası sermaye piyasalarına açılmasına katkıda bulundu ve KOBİ kredilerinin teminatı ile Türkiye´nin ilk Varlık Teminatlı Menkul Kıymet(VTMK) ihracını gerçekleştiren Şekerbank´a destek oldu.

 

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.