a
HomeŞEHİRLERHavada Lunapark “Albuquergue Balloon Fiesta- New Mexico

Havada Lunapark “Albuquergue Balloon Fiesta- New Mexico

Havada Lunapark “Albuquergue Balloon Fiesta- New Mexico

Kocaman bir lunapark on binlerce kişinin arasından göğe doğru çekiliyor ve bir süre sonra küçülüp ortadan kayboluyor. Balonlar ve insanlar sihirli bir şekilde gökyüzünde yitip gidiyorlar.

Küçüklüğünüzde okuduğunuz kitapların ne kadarını hatırlıyorsunuz? Ya da size en heyecan veren macera kitabı hangisiydi? Hafızanızın tozlu dosyalarını yoklarsanız hepsi birer birer ortaya çıkacaktır ve eminim “Seksen Günde Devri Alem” de bunlardan biridir. Hikayeyi net olarak hatırlar mısınız bilmem ama aşağı yukarı şöyleydi:

Phileas Fogg isimli çılgın bir zengin, bir gün “Londra Kulübü”nde yapılan bir tartışmanın hararetiyle servetinin yarısını gözden çıkararak dünyanın etrafını 80 günde dolaşabileceğine iddiaya girmiş. Üstelik önceden hiçbir ayarlama yapmadan. Bu nefes kesen maceraya yanında kader arkadaşı olarak yardımcısını ve tabi ki farkında olmadan da minik okuyucularını götüren Fogg, tren, gemi ve fil gibi zamanının alışılagelmiş vasıtalarıyla devam ederse seyahatini 80 günde bitiremeyeceğini anlamış. Servetini ve prestijini kurtarmak için enteresan bir son çareyle balonu sokmuş işin içine. Seksen günün sonunda ucu ucuna da olsa macera dolu müthiş yolculuğunun son noktasını koyabilmiş.

Jules Verne´in 1872 yılında çocukların hayal dünyasına hediye ettiği bu romanı okumayan baloncu var mıdır diye düşündüm Albuquerque Balon Festivali´ne tanık olunca. Çocukluğunuzun bu macera kitabının tadı hala damağınızdaysa programınızı şimdiden ayarlayın ve her yıl ekim ayında New Mexico´da yapılan dünyanın en büyük Uluslararası Balon Festivali´nde yerinizi alın. Hem de servetinizin yarısını gözden çıkarmaya gerek kalmadan.

Otuz altı sene önce yolunuz düşüp de Albuquerque Balon Festivali´ne katılmış olsaydınız uçmaya diğer 13 balonla beraber bir alışveriş merkezinin otoparkında başlayacaktınız. Görünen o ki, 1972´den bu yana köprülerin altından çok sular akmış ve artık 13 değil 700 balon gökyüzüne tırmanma ve en uzun uçma yarışı yapıyor. Elli dört futbol sahasını yan yana dizip içinden geçtiğinizde ne kadar yorulursanız balon festivalinin yapıldığı alanı baştan sona geçmek sizi o kadar yoracaktır, çünkü alanın büyüklüğü artık 146 hektar. Sadece balonların kalkış alanı ise 32 hektara denk geliyor.

Buraya geldiyseniz uykuculuk yapmak yasak, çünkü festivalin tadını çıkarabilmek sabahları çok erken kalkmaktan geçiyor. Sekiz gün boyunca sabahları en geç 5.45´te alanda olmalısınız ki “iyi ki bu dünyaya gelmişim” diyerek o olağan üstü etkileyici gündoğumunun güzelliğine balonlardan birinin içinde yukarı yükselirken tanık olabilesiniz. Sabahın erken saatinde şafak gösterileriyle başlayan festival akşamları 8´de yapılan havai fişeklerle sona eriyor. Tam da sabahın köründe diyeceğiniz saatte afyonunuz patlamamış olabilir, ama o kadar insanın olağanüstü bir hevesle toplanıp aynı amaç için canla başla uğraşmasına aralarında dolaşarak tanık olmak bile sizi heyecana sürükleyip her şeyi unutturabiliyor. Üstelik start verildikten sonra iki saat içinde yerde 700 balondan biri bile kalmıyor. Bence balonların arasında dolaşmakla yetinmeyin siz de bir balona binip havadaki lunaparkın tadına varın. On binlerce kişilik kalabalığın arasından insan yukarı baktığında kocaman bir l unapark göğe doğru çekiliyor ve bir süre sonra küçülüp ortadan kayboluyormuş gibi görünüyor. Balonlar ve insanlar sihirli bir şekilde gökyüzünde yitip gidiyorlar.

Fantastik şekilli balonların kayboluşunu seyretmekse her şeyden zevkli, zira hayvanlardan tutun çiçeklere, animasyon karakterlerinden tuhaf objelere kadar bir sürü akıl almaz şekillere sokulmuş balonlar insanın hayal gücünü tetikleyip bir masal alemine sürüklüyor. Havalandıktan sonra ister birkaç saatlik kısa mesafe turuyla idare edip yere inin, ister pilotunuzla uzun mesafe için kalkış yaparak 3 gün boyunca uçup diğerleri gibi Amerika´nın doğu sahilinde bir yerlere konun. Seçim sizin.

Festivale ön hazırlıksız yakalandıysanız hayıflanmaya gerek yok. Zira maceracı katılımcılara hizmet vermek için sıraya girmiş bir çok acente var.

Rainbow Ryders bunların en eskilerinden biri. Adı gibi sizi gökkuşağının altından geçirip bütün dileklerinizin kabul olmasını sağlayabilse her şey harika olurdu ancak, verdiği hizmet 350 dolar karşılığında sizi balona bindirip havadaki lunaparkın keyifçilerinden biri olmanızı sağlamak.

1992 yılında Kuzey Amerika´dan Afrika´ya 144 saat 16 dakika uçarak dünya rekorunu kıran profesyonel maceraperestler Richard Abruzzo ve Troy Bradley´e göre pilotların yarışa çıkmadan önce yapmaları gereken en önemli şey hava durumunu ve götürülecek eşyaların ağırlıklarını kontrol etmek. Verdikleri bilgilere göre balonda

çok `hafif´ uçmak gerekiyormuş. Zira gündüz uçuşlarında güneş balonu ısıttığı için -ısınan havanın yukarı çıkması kuralıyla- balon yükseliyor. Ama gece de hava soğuyunca yere çarpmamak için kum torbaları aşağı atılmaya başlanıyor. Ertesi gün tekrar havanın ısınmasıyla daha çok yukarı çıkılıyor ve bu yüzden gece olunca daha fazla kum torbasından kurtulmak gerekiyor. Rekortmen pilotların tavsiyelerine göre siz siz olun, balona gereksiz hiçbir şey almayın. Zaten sepette balonu yükseltmek için atılacak 545 kilo gelen kum torbaları varmış. Yarış balonları 1135 kilo total ağırlık taşıyabildiğine ve balonun kendisi de 227 kg geldiğine göre pilotların kendilerinin de yükleri gibi `hafif´ olmaları gerekiyor.

Uçuşta başınıza bir şey gelirse balonun sepete bağlı olduğu iki halatı kesmek durumundasınız. Böylece balonun alt kısmı yukarı çıkıp paraşüt haline geliyor.

Pilot Sullivan´a göre iniş ne kadar sarsıntılı olursa olsun bir yerinizi kırmadıysanız başarılı demektir. Festivale katılan balon sevdalıları sadece hayatını bu işe adamış insanlar değil. Mesela 2005´te pilot Abruzzo, kendi gibi Guiness´e girmiş olmasa da 76 www.ekonomize.com GEZİ HAVADA LUNA PARK sıkı bir baloncu olan New Mexico´nun eski valisi Gary Johnson ile festivalin “America´s Challenge” bölümünde aynı sepeti paylaşmış. İster kurt bir politikacı, ister rekortmen bir sporcu olsun Albuquerque herkeste heyecan uyandıran bir festival.

Her sene neredeyse 100 bin kişiyi ağırlayan festivali rahatça izleyebilmek için alana sabah 05.30´da, akşam gösterileri içinse 16.30´da varırsanız akla en uygun olanı yapmış olursunuz. Nitekim kapılar sabah gösterileri için 04.00´te, akşam için de 15.00´te açılıyor. Festivale giriş bileti çok uygun: 6$. Detaylı bilet bilgisi için (888) 422-7277 / 303 arayabilirsiniz. Alana girerken sigara içme isteğinizi dışarıda bırakmanız gerekiyor, 146 hektarlık festival alanının her noktasında sigara yasağı var, sigara içilir bir yere ulaşabilmeniz için uzun bir yürüyüş yapmanız gerekiyor; bağımlılar, aman dikkat!

Balon festivali rahatlıkla ailenizle katılabileceğiniz bir şenlik. Çocuklar sıkılmaya vakit bulamıyorlar. Balloon Discovery Center´da çocuklara oyunlarla balonlar hakkında bilgi de veriyorlar.

“Special Shape Rodeo” ise festivalin en renkli görüntülerine sahne oluyor. Bu bölümde insanlar hayal gücünüzü zorlayan fantastik şekilli balonlarla uçuyorlar.

Anderson – Abruzzo Uluslararası Balon Müzesi´ne de gitmeyi unutmayın. Burada balonun 1783´te yeryüzüne merhaba demesinden beri günümüze kadar geçirdiği evrime şahit oluyorsunuz. Müzede balonların neden ve nasıl uçtuğuyla ilgili verilen bilimsel bilgilerin yanı sıra, II. Dünya Savaşı´nda kullanılan zeplinlerin hikayeleri de dikkat çekici.

Festival süresince ofiste çalışan görevliler hariç olmak üzere alanda da 120 görevli davetlilerin isteklerini karşılamak için arı gibi vızıldayarak çalışıyorlar. 2009 yılında 4-12 Ekim tarihinde gerçekleşen festivalde otel bilgisi ve rezervasyonu için Balloon Fiesta Travel ile bağlantı kurabilirsiniz.

http://www.nmtravel.com/bfres/

Tel: +1-888-398-5537

Otellerden festival alanına dolmuşlar çalışıyor ve alan Albuquerque Sunport Havaalanı´na 19 km uzaklıkta.

Balonla 80 gün devri alem mi yaparsınız, yoksa 80 dakikalık kısa bir tur mu size kalmış ama, gökyüzünde balon sepetinin içinde süzülmek bu dünya üzerinde ölüm kapıyı çalmadan önce mutlaka tadılması gereken şeylerden biri bence.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.