a
HomeİŞ DÜNYASIHangi ürünü satacağız?

Hangi ürünü satacağız?

Hangi ürünü satacağız?

Birçok dış ticaretçi, işe başlarken, mutlaka daha önceden bildikleri veya tecrübe sahibi oldukları bir ürünü seçer. Örneğin, eğer mühendisseniz tekstil ürünü satmaya kalkmayın.

Köşemi takip eden okurlarımız hatırlayacaklardır: Dergimizin ilk sayısında “dış ticaretin ne olduğu ve dış ticaret yapabilmek için ne gibi kanuni şartların yerine getirmesi gerektiği” üzerinde durmuştum. Aslında o sayıda değindiğim konu dış ticaretin geneli göz önüne alındığında işin en kolay kısmıdır. Bu bölümde size bir parça daha zor (ama en zoru değil) ve uzun süreli bir ön çalışma gerektirecek ürün seçimi konusunda tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

“Hangi ürünü ihraç edeceğim ?” veya “hangi ürünü ithal edeceğim ?” dış ticarete yeni başlayan girişimcilerin kafalarını en çok karıştıran sorudur. Karıştıran diyorum çünkü sorunun binlerce cevabı vardır. Hatta, bu ürünlere, yeni okunan bir ekonomi gazetesi veya finans dergisi ile onlarcası daha eklenmektedir. Eğer bir üreticiyseniz ihraç edeceğiniz ürün ister istemez ürettiğiniz ürün olacaktır. Ama üretici değil bir tacirseniz o taktirde başkalarının ürünlerini veya hizmetlerini satmak zorundasınız demektir. İster ihracatçı olun ister ithalatçı satacağınız ürün için vereceğiniz karar sizin kişisel kararınız olacaktır. Birçok dış ticaretçi, işe ilk başlarken, mutlaka daha önceden bildikleri veya tecrübe sahibi oldukları bir ürünü seçer. Örneğin, eğer mühendisseniz tekstil ürünleri satmaya kalkmayın.

Kendinize avantajlı olduğunuzu/olacağınızı hissettiğiniz bir ürün seçin ve onunla işe başlayın. Bu avantaj, fiyat, kalite, üretim esnekliği, teslim süresi vs olabilir. Ancak kesinlikle unutmayın: Seçtiğiniz ürün hedef olarak belirlediğiniz ülkenin kültürüne adapte edilebilecek bir ürün olmalı.

Standartlar: Dünya ticareti her geçen gün globalleşmekte. Dış ticarete konu ürünlerin standartları evrensel olarak belirlenmekte ve neticede ortaya tüm ülkelerin kullandıkları Harmonized System Codes (harmonize sistem kodları) çıkmakta. Buna rağmen hemen hemen bütün ülkeler kendi kültürleri çerçevesinde paketleme, etiketleme, ebatlama veya güvenlik ile ilgili standartlar yayınlayıp kullanmakta. İhracatta hedef ülkelerin, ithalatta ise kendi ülkemizin belirlemiş olduğu bu özel şartların bilinmesi ve ürün seçiminin bu çerçevede yapılması gerekmektedir.

Teknik Özellikler: Hemen hemen bütün ülkeler ölçü sistemi olarak metrik sistemi kullanmaktadır. Bununla beraber ABD, Avustralya, Kanada gibi ülkeler metrik sistem ve sistem dışında sistemler kullanmaktadır. Satılacak ürünlerin hedef ülke ölçülerine adapte edilmesi/edilebilmesi gerekir. 220 volt ile çalışan bir ampulü ABD´ye satmaya çalışmak zaman kaybında başka bir şey değildir. Ürün parametrelerinizin hedef ülke ölçüm ve teknik özelliklerine ne şekilde çevrileceğini de belirlemiş olmanız gerekir.

Ürün Yaşam Süreci: Piyasaya yeni çıkan bir ürün öncelikle gelişmiş ülkelere pazarlanır. Bir başka gelişmiş ülke pazarı yeni ürüne hazırdır. Bu dönemde aynı ürünün önceki modelleri Gelişmekte Olan Ülkelere pazarlanmaktadır. Ürün/Pazar planlaması yaparken mutlaka ürünümüzün yaşam sürecinin hangi aşamasında olduğunu belirlememiz gerekir. İşin başında son model ürünleri gelişmiş ülkelere pazarlamaktansa ürünün önceki modellerinin gelişmekte olan ülkelere pazarlanması daha akıllıca ve satış açısından tatmin edici olacaktır. Gelişmekte olan ülkelerin birçoğu Afrika ve Orta Doğu´da bulunmaktadır. Kuzey Amerika ve Avrupa´da yerleşik ülkelerin çoğunluğu da gelişmiş ülkeler olarak nitelendirilmektedir.

İthal ürünün seçimi süreci ile karşılaştırıldığında ihraç edilecek ürünün seçimi bana göre daha zordur. Ürün seçimi sürecinde ister ihracat ister ithalat olsun yukarıda sıralamaya çalıştığım basit ip uçlarına ihtiyacımız olacaktır. Ancak, ihraç ürününün seçimi aşamasında yukarıdaki başlıklar altında değindiğim bilgilere ulaşım her zaman diğerine göre daha zor olacaktır. Çünkü, ihracatta bilgi dışarıdadır. Bilmemiz gereken, ulaşmamız gereken kültür dışarıdadır. Oysa ithalat amaçlı ürün seçimi sürecinde seçeceğim ürün kendi ihtiyacım olan ürün olacaktır. Bununla beraber, pazarlama süreci de (bir sonraki sayıda değinmeye çalışacağım) ihracat pazarlama sürecinden daha zorlu geçecektir. Unutulmamalıdır ki; dilini, tüketim ve ticaret kültürünü bildiğiniz bir pazara mal seçmek ve pazarlamak, işin başında hiçbir şeyini bilmediğiniz bir pazar için ürün seçmek ve pazarlama yapmaktan çok çok daha kolaydır.

Bu sebeple, dış ticarete yeni başlayacak girişimcilere, şahsi tavsiyem, işe ithalat ile başlamalarıdır. Şimdi size ihracatta ve ithalatta kullanabileceğiniz birer check-list veriyorum. Bu check-listler gerek ürün seçiminde gerekse (üreticiler için) eldeki bir ürünün hedef pazara uygunluğunun kontrolünde önemli bir gösterge niteliğindedir.

 

İhracatçılar için

 1. Ürün için mevcut bir pazar var mı?
 2. Hedef pazardaki fiyat nedir?
 3. Hedef pazardaki satış miktarı nedir?
 4. Pazarı kimler paylaşmakta ve pay oranları?
 5. Hedef pazar (şehir) nerede? Nüfus ne kadar? (Büyük şehirde yaşayan nüfus diğerlerine oranla daha fazla para harcar.)
 6. Hedef pazarın ekonomik göstergeleri nasıl? Gelir kaynakları neler?
 7. Hedef pazarın para cinsi nedir ve genel seyri nasıldır?
 8. Genel nüfusun ortalama geliri nedir?
 9. Yönetim sistemi nedir? Ülkenin genel kredi notu nedir?
 10. Uygulanan gümrük sınırlamaları ve kotalar nelerdir?
 11. Hangi diller konuşulmaktadır?
 12. Hedef pazarın ulusal ulaşım imkânları nelerdir?
 13. İhracatı planlanan ürün hedef pazarda da üretilmekte mi? Üretim miktarı ve iç piyasadaki satış fiyatı nedir?
 14. Hedef ülkede düzenlenen fuarlar ve sergiler?
 15. Hedef pazarda hangi dağıtım kanalları kullanılıyor?
 16. Hedef pazarda satılan ürünler ile ilgili hangi servisler bekleniyor? (Tamir, bakım vs)

İthalatçılar için

 1. Ürün için mevcut bir pazar var mı?
 2. Hedef pazardaki fiyat nedir?
 3. Hedef pazardaki satış miktarı nedir?
 4. Pazarı kimler paylaşmakta ve pay oranları?
 5. Hedef pazar (şehir) nerede? Nüfus ne kadar? Büyük şehirde yaşayan nüfus diğerlerine oranla daha fazla para harcar.
 6. Toptancılar kimler ve nerede?
 7. Hedef pazarda hangi dağıtım kanalları kullanılıyor?
 8. Hedef pazarda satılan ürünler ile ilgili hangi servisler bekleniyor? (Tamir, bakım vs)
Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.