a
HomeEKONOMİGübretaş bu yıl da istikrarlı yükselişini sürdürüyor

Gübretaş bu yıl da istikrarlı yükselişini sürdürüyor

Gübretaş bu yıl da istikrarlı yükselişini sürdürüyor

2015 yılının ilk üç ayına ait finansal sonuçlarını açıklayan Gübre Fabrikaları T.A.Ş. konsolide ciro, net kâr, FAVÖK ve üretim miktarında sağladığı artışlarla bu yıla da iyi bir başlangıç yaptı.

GÜBRETAŞ´ın ana ortaklık payına düşen net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre %71´lik artışla 32,8 milyon TL´ye yükseldi.

Son yıllarda satış, ciro ve kârlılık rekorlarıyla Türkiye´nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri haline gelen GÜBRETAŞ (Gübre Fabrikaları T.A.Ş.), 2015 yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını KAP´ta açıkladı.

2014 yılının aynı dönemine kıyasla satış gelirleri, net kâr, FAVÖK ve üretim artışı sağlayan GÜBRETAŞ´ın, 31 Mart 2015 itibariyle konsolide cirosu 912 milyon TL´ye ulaşırken ana ortaklık payına düşen net kârı ise 32,8 milyon TL olarak gerçekleşti. Böylece GÜBRETAŞ bir önceki yılın ilk çeyreğine oranla konsolide ciroda %6 büyüme ile %39´luk FAVÖK artışı gerçekleştirirken, ana ortaklık payına düşen net kâr ise %71´lik artışla 32,8 milyon TL´ye yükseldi.

GÜBRETAŞ, 2015 yılının ilk çeyrek sonuçları itibariyle Türkiye´deki tesislerinde 140 bin ton kimyevi gübre üretimi yaparken, geçen yılın aynı dönemine göre üretimde %9,4´lük artış sağladı. Bu dönemde GÜBRETAŞ, yurtiçindeki 605 bin tonluk satışı ile yurtiçinde toplam 534 milyon TL net satış geliri sağladı. İran´daki bağlı ortaklığı Razi Petrokimya´da ise 267 bin ton satış yapılarak geçen yıla kıyasla %7,3 oranında artışla 450 milyon TL net satış geliri elde edildi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan GÜBRETAŞ Genel Müdürü Şükrü Kutlu, “Yılın ilk aylarında ülke genelinde kar yağışları gübre tüketiminde bir gecikme yaşansa da GÜBRETAŞ olarak satış gelirlerinde artış sağladık. Diğer yandan Mart ayında deneme üretimine başlayan Yarımca´daki 60 milyon Euro´luk tesis yatırımlarımızla da üretim gücümüzü artırıyoruz. Son yıllardaki istikrarlı büyümemizi devam ettirerek, bu yılı da yeni rekorlarla tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

 

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.