a
HomeEKONOMİGıdaya güven arttıran organizasyon

Gıdaya güven arttıran organizasyon

Gıdaya güven arttıran organizasyon

Son dönemde tarladan tabağa kadar olan süreçle ilgili tüketicinin aklında oluşan soru işaretlerinin artması, gıda güvenliğine olan ihtiyacı da arttırdı.

Halk sağlığını yakından ilgilendiren bu konu, EKONOMİZE Ekonomi ve İş Dünyası Dergisi´nin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği GÜVENİLİR GIDA ZİRVESİ´nde masaya yatırıldı. Zirvede ayrıca gıda güvenliği konusunda gösterdikleri özenle ön plana çıkan firmalar da ödüllendirildi.

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ile Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi EKER himayesinde 2009 yılının”Gıda Yılı” ilan edilmesi sebebiyle, bu yıl ilk kez düzenlenen “Güvenilir Gıda Zirvesi ve Ödül Töreni” 23 Kasım 2009 Pazartesi Rixos Grand Ankara Oteli´nde gerçekleştirildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi EKER, Bakanlık Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, çok sayıda milletvekilleri, bakanlık bürokratları, Türkiye Perakendeciler Federasyonu üyesi market sahipleri, gıda sektörü temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı tören, ulusal ve uluslararası basında da geniş yankı buldu.

Tarım ve gıda sektörlerinin zirvesini biraraya getiren ve büyük ilgi çeken zirveyi gelenekselleştirme hedefiyle hareket eden EKONOMİZE dergisi yoğun ilgi ve talep nedeniyle, organizasyonun ikincisini bu yıl düzenleyecek. Başvuru süreci başlayan ve 27 Eylül 2010 tarihinde düzenlenecek zirveye katılımla ilgilenen firmalar www.ekonomize.com ve www.guvenilirgidazirvesi.com adresinden bilgi edinebilirler.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, son günlerde gıda güvenliğiyle ilgili kamuoyunda hızla yayılan olumsuz haberlerin, Türkiye´de gıda üreticilerine, sanayicilere, konuyla ilgili çalışanlara ve tüm tüketicilere karşı yapılan bir haksızlık olduğunu söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Güvenilir Gıda Zirvesi´nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye´nin gıda kalitesiyle ilgili standartlarının her geçen gün yükselirken, gıda güvenlik ve denetimiyle ilgili mevzuatının da her geçen gün bir adım daha ileri gittiğini belirtti.

174 ALO GIDA HATTI

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından gıda güvenliği alanında son dönemde yapılan çalışmalara değinen Bakan Eker, 14 Şubat 2009 tarihinden itibaren Türkiye´de “174 Alo Gıda Hattı” sisteminin devreye girdiğini ve bu sayede tüketicilerin de gıda denetim zincirinin bir parçası haline geldiğini ifade etti. Web tabanlı sisteme bu güne kadar 18500 civarında şikayet kaydı girildiğini, bunlardan 1700 civarındaki şikayetin sonuçlandırıldığını belirten Bakan Eker, laboratuar incelemesi gerektiren diğer şikayetlerin de işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Bakan Eker, bu sistem sayesinde şikayet sonuçlarının analiz edilerek gıda güvenliği açısından riskli bölgelerin de tespit edilebildiğine değindi.

Türkiye´de şu anda 5000 kişinin fiilen ve tam zamanlı olarak gıda denetim faaliyetiyle görevlendirildiğinin altını çizen Bakan Eker, “2002´de Türkiye´de gerçekleştirilen gıda denetim sayısı 40 bin iken bu yıl bunu 340 bin´e çıkarttık” dedi.

Sebze ve meyve üretiminin güvenliği ile ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Türkiye tarihinde görülmemiş tedbirler alındığına değinen Bakan Eker, sebze ve meyve üretiminde verimliliğin arttırılması için tüm dünyada kullanılması zorunlu olan zirai ilaçların, Bakanlıkça yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye´de 2002´den bu yana 6 bin ton azaltıldığını ifade etti. Türkiye´nin uluslararası sözleşmelerle dünyada kullanımı kaldırılan metil bromür maddesini öngörülen süreden 7 yıl önce tamamen yasakladığına da vurgu yapan Bakan Eker, ayrıca meyve ve sebzelerdeki kalıntı sorunuyla mücadeleye yönelik reçeteli tarım ilacı uygulaması, zirai ilaç bayilerinin ruhsatlandırılması ve sertifikalı tarım danışmanlığı hizmetlerinin teşvik edilmesi gibi çalışmalar yapıldığını anımsattı. Bakan Eker, seralardaki meyve ve sebze üretiminde gelişim düzenleyici ilaçlara alternatif olarak çiçeklerin döllenmesinde ana vatanı Türkiye olan bombus arılarının kullanılmasının da bakanlıkça desteklendiğine değindi.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalarla ilgili mevzuatın Avrupa Birliği mevzuatına uyumlu olarak hazırlandığını belirten Bakan Eker, “Türkiye´de GDO´lu üretime izin verilmiyor. İthalatta ise, eğer ürün transgenik ise Avrupa Birliği´nde olduğu gibi bizde de 91 kişiden oluşan bir uzmanlar havuzundan her konu için 11 kişilik bir komite oluşturulacak. Bunlar insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre için risk değerlendirmesi yapacaklar. Ürünün içinde binde bir bile olsa ona etiket mecburiyeti getiriyoruz. Sağlık açısından bir risk taşımasa bile, bilimsel komite bu sağlıklıdır, insan sağlığına zararı yoktur dese bile biz yine de etiket koyacağız. Bunun neresi kötü? Bu bu güne kadar Türkiye´de yapılmamış bir şey. Ama ne yazık ki konu, bağlamından koparılarak insanlar haksız yere yedikleriyle, içtikleriyle problemli hale getirildiler. Bunu yapmaya hakkımız yok” şeklinde konuştu.

Bebeklerimiz güvende…

Bakan Eker, Türkiye´nin gıda güvenliği konusunda Avrupa Birliği üyelerinin çoğundan daha ileride olduğuna da dikkat çekti. Bir kısım Avrupa Birliği ülkesinin aksine, Türkiye´de GDO´lu gıda maddesi üretiminin kesinlikle yasak olduğunu belirten Bakan

Eker, Avrupa Birliği mevzuatında bebek mamaları gibi ürünlerde GDO´lu ürünlerin kullanılmasına yönelik bir yasak bulunmazken, Türkiye´nin bebekleri mutlak koruma altına aldığını ifade etti.

ZİRVE ÖNCESİNDE PRİM MÜJDESİ

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ayrıca, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Ekonomize Ekonomi ve İş Dünyası Dergisi tarafından düzenlenen “Güvenilir Gıda Zirvesi ve Ödül Töreni” programı girişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada. Başvurularını tamamlayan hububat üreticilerine prim ödemelerinin gerçekleştirileceği müjdesini de ilk defa verdi.

Bakan Eker zirve öncesinde yaptığı açıklamada belirttiği gibi Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilen ödemelerle ilgili olarak, “Çiftçilerimize Kasım ayı ödemelerinin bayram öncesinde yapılacağını duyurmuş ve bu dönem içerisinde başvurularını tamamlamalarını tavsiye etmiştik. Prim ödemeleri Nisan´a kadar her ay devam edecek. Bu dönemde ticarete konu olan toplam

19 milyon ton civarında ürün bekliyoruz. Bu dönemde de satışını gerçekleştiren üreticilere prim ödemelerine devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.