a
HomeEKONOMİGıda ile ilgili tüm şikayetleriniz için “ALO 174”

Gıda ile ilgili tüm şikayetleriniz için “ALO 174”

Gıda ile ilgili tüm şikayetleriniz için “ALO 174”

Gıda İle İlgili Tüm Şikayetleriniz İçin ALO 174

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2009 yılında başlatılan “Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam” kampanyası bünyesinde hayata geçirilen Alo 174 Gıda Hattı, Türkiye´nin her yerinden gelen gıda ile ilgili şikayetleri cevaplıyor. Alo 174 Gıda Hattının çalışmalarıyla ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayın organı Web Tarım TV, hattın çalışmalarıyla ilgili olarak şikâyetin iletilmesinden sonuçlandırılmasına kadarki süreci adım adım izledi.

Bir Şikayet Başvurusu Nasıl Değerlendiriliyor?

Gıda ile ilgili şikayet başvuruları Türkiye´nin her yerinden 7 gün 24 saat 174 tuşlanarak Ankara´daki çağrı merkezine yapılabiliyor.Merkeze gelen şikâyetler görevliler tarafından TC kimlik numarası karşılığında kayıt altına alınıyor ve başvuru esnasında verilen kişisel bilgiler gizli tutuluyor.Daha sonra kayıt altına alınan bilgiler internet üzerinden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nın ilgili birimlerine ve il müdürlüklerine yönlendiriliyor.

Bu işlemin sonucunda şikayet, il müdürlüklerindeki görevliler tarafından değerlendiriliyor ve inceleme için olay yerine denetim ekibi gönderiliyor.

Ekip, şikâyetin yapıldığı işletmeye giderek üretimin ve imalathanenin standartlara uygun olup olmadığını denetliyor. Uygun değilse suçun cinsine göre cezai işlem uygulanıyor.

Ekip, ürünlerin hijyen ve sağlık standartlarını sağlayıp sağlamadığını belirlemek için birer numune alıyor. Aldıkları numuneyi tahlil için il müdürlüğü laboratuarlarına getiren ekip buradaki görevlilere teslim ediyor.

Yapılan denetimler sonrasında gelen başvurular en geç 15 gün içerisinde cevaplandırılıyor. Şikâyette bulunan kişi kendisine verilen başvuru numarası ile Alo 174´ü arayarak ya da www.alo174.gov.tr adresi üzerinden, şikâyetinin hangi aşamada olduğunu ve sonucunu öğrenebiliyor.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.