a
HomePOLİTİKAEvteks Fuarı kapılarını açtı

Evteks Fuarı kapılarını açtı

Evteks Fuarı kapılarını açtı

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD ) tarafından CNR Fuarcılık işbirliği ile 21. kez düzenlenen EVTEKS Uluslararası Ev Tekstili Fuarı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi´nin de katılımıyla bugün kapılarını ziyaretçilerine açtı. 23 Mayıs 2015 tarihine kadar Yeşilköy´de CNR EXPO Fuar Merkezi´nde ziyaret edilebilecek olan fuar, yerli ve yabancı binlerce kişiyi ağırlayacak.

EVTEKSFuarGorseli+1Türkiye´nin en büyük, dünyanın sayılı ev tekstili fuarlarından olan “EVTEKS Uluslararası Ev Tekstili Fuarı”, bugün sektör temsilcilerini İstanbul´da ağırlamaya başladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi´nin açılışını yaptığı EVTEKS Fuarı´nda yerli ve yabancı 2 binin üzerinde marka, 770 stant yer alıyor. Ev tekstili sektöründe modaya yön veren ürünlerin, ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu fuarda üretilen anti alerjik uyku ürünleri de ilk kez sergileniyor. Ayrıca Türkiye´de bir fuar alanı ilk kez “Yarn Bombing” sanatından esinlenilerek renkli kumaşlarla kaplandı. Renkli kumaşlarla kaplanan ağaçlar, kolonlar, banklar ve servis araçları katılımcıların beğenisini topladı.

160 bin metrekarelik alana yayılan fuara 200´e yakını yabancı firma katılıyor. İspanya´dan 29, Belçika´dan 15 ve Fas´tan 6 firmanın katıldığı EVTEKS, uluslararası alanda büyük ilgi topladı. Hollanda, Fransa, Belçika, İspanya, İtalya başta olmak üzere birçok ülkeden alıcı heyetler de fuara akın etti.

Fuar alanı yetmiyor

Fuarın açılış töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi bakanlık olarak önümüzdeki dönemde EVTEKS Fuarı´nı diğer marka fuarlar gibi destekleyeceklerini belirterek “EVTEKS Fuarı´nı destekleyemiyor olmak bir mağlubiyettir. Eleştirilecek birçok şey olabilir. Bundan daha iyisi yapılabilir. Şuan gördüğümüz odur ki bu fuar alanı artık ihtiyacı karşılamıyor. Bizim bir an önce fuar alanıyla ilgili önemli adımlar atmamız gerek” dedi. Bu konuda çalışmalar yaptıklarını dile getiren Zeybekçi “Çalışmalarımız var ama bu alanı şuan çok verimli kullanıldığını da söyleyemeyeceğim. Yer altını, yer üstünü tüm alanları çok daha farklı şekilde değerlendirecek adımların çok hızlı atılması gerekiyor” diye konuştu. 2023 hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirmenin zor olmadığını ifade eden Zeybekçi “Bir an önce tasarıma geçmemiz gerek. Tasarımı kendi bünyemizde yapmanın dışında, o tasarımı satın alırsanız da destekleyeceğiz” dedi.

EVTEKS Türkiye´nin markası oldu

TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık da geçen 20 yılda olağanüstü bir büyümeye imza atan EVTEKS Fuarı ile ilgili “Bu yıl EVTEKS olarak farklı bir fuara ev sahipliği yapıyoruz. Dünyada mekan tekstiliyle uğraşan herkesin ajandasında olan EVTEKS, başlı başına bir marka haline geldi” dedi. Türkiye´de mekan tekstili sektörünün çok ciddi ilerleme kaydettiğini belirten Yaşar Küçükçalık “Bugün fuarda satın alınabilir alanda 750 katılımcının yüzde 16´sını yabancı katılımcılar oluşturuyor. Bizlerin de ana hedefi bu satın alınabilir alanı EVTEKS´e faydalı olarak büyütmektir” dedi.

Dünyadaki olumsuzluklara karşın 2014 yılında ev tekstili sektörünün büyüme kaydettiğini belirten Küçükçalık “Türkiye´nin 13 milyar dolarlık ihracat hacminin 8 milyar doları iç ticaret, 5.5 milyar dolar ihracatın 3.4´ü ihracatçı birliklerinin, 2.1 milyar doları da bavul ticareti rakamlarıdır. 2023 yılı hedeflerimize varmamızın en önemli unsurlarının başında fuarlar gelir. Fuarlar sadece sektörün değil, ülkenin de vazgeçilmezidir. Bu yüzden fuarlar devlet politikası haline gelmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

2016 trendlerinin belirlendiği EVTEKS Fuarı, 23 Mayıs´a kadar Yeşilköy CNR Expo Fuar Merkezi´nde ziyaret edilebilecek.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.