a
HomeSÖYLEŞİLEREstatik cerrahi işlemler ve bizim bakışımız

Estatik cerrahi işlemler ve bizim bakışımız

Estatik cerrahi işlemler ve bizim bakışımız

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

ArtPlast Estetik Cerrahi Kliniği

Estetik plastik cerrahi, tıbbın içinde sanata en yakın bağlantıları olan branştır. Gerçekleştirilen uygulamalar normal sınırlarda olmayan veya normal algılanmayan durumların düzeltilmesini, en azından normale yaklaştırılmasını ve hasta tarafından kabul edilmesini hedefler.

Estetik cerrahi uygulamalar; insanları ve çevreleri ile olan ilişkilerini doğrudan etkileyen, kabul edilebilirliklerini artıran, insanların hayata daha sıkı tutunmalarını sağlayan, mutluluklarını artırıp özgüvenlerini pekiştiren sonuçlar sunar. O nedenle de dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de en medyatik, en popüler tıp dalıdır.

Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak bizi ziyarete gelen, bizden hizmet alan hastalarımızı mutlu etmeyi amaçlayarak, teknolojik yenilikleri takip edip çalışmalarımızı bu yolda sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz.

Artplast´ın estetik işlemlere bir tek bakış açısı vardır; hasta memnuniyeti.

 • Beklentilerin doğru analizi,
 • İdeal yüz ve vücut yapısına göre planlama yapmak,
 • Oluşabilecek sonuçları detaylı anlatmak,
 • İyileşme aşamasında meydana gelebilecek muhtemel sıkıntıları beraber göğüslemek,
 • Sosyal hayata geçiş süresini mümkün olduğunca kısaltmaya çalışmak,
 • Size uygun tedaviyi; sağlıklı, doğru ve en ekonomik şekilde sunabilmek,
 • Kısacası pozitif enerjimizi size aktarabilmektir.

Estetik cerrahiyi ilgilendiren işlemler cerrahi olanlar ve cerrahi olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Cerrahi olanlar; burun estetiği, çene estetiği, göz kapaklarının estetiği, kepçe kulak düzeltilmesi, saç ekimi (FUE), yüz ve boyun germe, göğüs estetiği ameliyatları (büyütme, dikleştirme, küçültme), jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi), karın germe, vücut şekillendirme ameliyatları (yağ alma, liposuction, VASER Liposelection), popo ve baldır belirginleştirme gibi cerrahi girişimleri kapsar.

Cerrahi olmayan uygulamalar ise; kırışıklıkların önlenmesi, kırışıklıkların giderilmesi için kullandığımız botoks, dolgu gibi işlemlerin yanında lazer uygulamaları ile cilt yenileme, yüz gençleştirme, lekelerin azaltılması, kalıcı epilasyon, damarsal lezyonların tedavileri gibi çok geniş bir alanı içine almaktadır.

Türkiye´de en çok uygulanan estetik cerrahi girişimler; burun estetiği ve göğüs büyütme ameliyatları ile birlikte VASER Liposelection yöntemi ile vücut şekillendirme ameliyatlarıdır. Özellikle burun ameliyatı başta olmak üzere artık bilgisayar ortamında tasarım yapılabiliyor olması, ameliyat sonrası oluşacak sonucun hasta ile birlikte kararlaştırılabiliyor olması estetik

cerrahiye ilgiyi daha da artırmıştır. Göğüs büyütme ameliyatlarında kullanıldığımız silikon protezlerin artık kansere neden olmadığı tüm dünyada kabul edilmiştir ve güvenle uygulanmaktadır. Ayrıca ilerleyen teknoloji sayesinde göğüslerin büyütülmesinde dolgu malzemelerinin kullanılmaya başlanmış olması da bana göre ameliyat ve yabancı cisim istemeyen hasta grubu için çok iyi bir alternatif haline gelmiştir. VASER Liposelection cihazı sayesinde standart liposuction işlemine bağlı oluşabilecek muhtemel sorunlar, sonrasında görülen düzensizlikler oluşmamakta hatta çok daha az meydana gelen morluklar sayesinde de hasta daha kısa sürede normal hayatına dönebilmektedir. VASER ile aynı zamanda koltuk altı terlemesi de kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Cerrahi olmayan uygulamalar

Estetik cerrahinin ilgi alanları içinde sadece ameliyatlar yoktur. Hastaların şikâyetlerinin giderilmesinde çoğu zaman cerrahi olmayan işlemler ile de istenilen sonuçlar alınabilmektedir. Teknolojik gelişmeler de ameliyatsız güzellik metotları ile çok yakından ilgilenmekte ve gerçekten başarılı olunabilen cihazlar üretilmektedir.

Hastaların birçoğu da artık ameliyatsız girişimleri tercih etmekte, sosyal hayatlarından geri kalmadan güzel kalmanın yollarını aramaktadırlar.

Botoks cerrahi olmayan işlemler arasında dünyada ve Türkiye´de en sık yapılan estetik girişim olma özelliğini sürdürmektedir. Her yıl milyonlarca insan botoks enjeksiyonu yaptırmaktadır. Alın, göz çevresi ve kaş ortasındaki kırışıklıklarda en etkili yöntemlerden biridir. Uygulanan kişiye zinde, dinamik ve çekici bir bakış sunar. Günlük hayatın aşırı stresinin yüzünüze yansımasına engel olur. Estetik cerrahide gittikçe artan bir uygulamada botoksun burun ucunu kaldırmasıdır. Aynı zamanda kol altı terlemesi tedavisinde de başarılı sonuçlar vermektedir.

Önceleri sadece kırışıklıkların azaltılması için kullandığımız dolgu malzemeleri artık; ince kırışıklıklardan derin kırışıklıklara, boyundan alına, ince dudaklardan burun sırtı düzensizliklerine, akne izlerinden çökmüş skarlara(iz) kadar yaygın kullanım alanı bulan dolgular şimdiler de el sırtının gençleştirilmesi, göğüs büyütme, popo belirginleştirme, bacak kalınlaştırma gibi işlemlerde de etkili ve tercih edilen bir yöntem olmaya başlamıştır. Önümüzdeki yıllarda hastaların kendi dokularından hücre kültürü vasıtasıyla elde edilecek olan dolgu malzemelerinin kullanılmaya başlanması bu tip dolguların devrini muhtemelen kapatacaktır. Bu gelişmeler sayesinde ameliyatsız girişimlere eğilim her geçen gün artmaktadır.

Yine teknolojik gelişmeler lazerleri ameliyatsız estetik girişimler içinde vazgeçilmez kılmaya başlamıştır. Lazerler ile;

 • saç dökülmeleri durdurulup saçlarınız daha canlı hale getirilebilir,
 • kalıcı bir şekilde epilasyon sağlanabilir,
 • lekeleriniz tedavi edilebilir,
 • dövmeleriniz silinebilir,
 • cildiniz daha canlı ve sağlıklı bir görüntü kazanabilir,
 • gözenekleriniz daraltılıp sıkı ve gergin bir cildiniz olabilir,
 • yüz gençleştirme,
 • akne ve akne izlerinin tedavisi,
 • ben tedavisi,
 • çil tedavisi,
 • izlerin azaltılması,
 • damarsal lezyonların tedavisi gibi konularda oldukça tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir.
Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.