a
HomeSÖYLEŞİLEREnsan EB İnşaat Genel Müdürü Emre Bozkurt

Ensan EB İnşaat Genel Müdürü Emre Bozkurt

Ensan EB İnşaat Genel Müdürü Emre Bozkurt

Türkiye´yi Enerjide Dışa Bağımlılıktan `Mantolama´ Kurtaracak

Türkiye her yıl 40 milyar doları aşan enerji ithalatı gerçekleştiriyor. Her geçen yıl daha da artan enerji ihtiyacı konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çözüm arayışlarını sürdürüyor. Elektronik aletlerin en az enerji harcayanlarının kullanılması konusunda kampanyalar yürütülürken bir yandan da 2017´ye kadar tüm binaların ısı tasarrufu için mantolama yaptırması zorunluluğu getirildi. Başta mantolama olmak üzere alınan bu tedbirler Türkiye´yi enerjide dışa bağımlı bir ülke olmaktan kurtaracak. Biz de bina mantolama ile ilgili sektörün önde gelen firmalarından Ensan EB İnşaat´ın Genel Müdürü Emre Bozkurt ile mantolamayı konuştuk. Sizi Emre Bozkurt´un mantolamanın aile ve ülke ekonomisine sağlayacağı yararlarla ilgili bilgilerle baş başa bırakıyoruz.

Emre Bey bize kendinizden bahseder misiniz?

Ankara´da ticaretle uğraşan Bozkurt ailesinin ilk evladı olarak Ankara´da dünyaya geldim. Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Çocukluğumdan beri ticaret ve inşaat sektörünün içinde buldum kendimi. Bir nevi baba mesleği de diyebiliriz. Ensan EB İnşaat, ne zaman kuruldu, ne gibi çalışmalara imza atıyor? Ensan EB İnşaat, 1980 yılında Ankara´da kuruldu. 32 yıldır süregelen tecrübemiz sayesinde yaptığımız birçok çalışmalarla başarılı bir şekilde devam ediyoruz. Bunların arasında Ankara´nın çeşitli ilçelerinde ve semtlerinde yaptığımız siteler, binalar ve lojmanların bulunmasının yanı sıra ısı yalıtım sektöründe başarılı çalışmalarımız mevcut.

İnşaat sektöründe Türkiye, dünyanın önde gelen ülkelerinden. Birçok Türk firması dünyanın dört bir yanında önemli projelere imza atıyor? Yurt dışına açılma konusunda bir çalışmanız var mı?

Şu an için Türkiye çapında projelere yoğunlaşmış durumdayız. İlerleyen yıllarda yurtdışında da güzel projelere imza atmak hedeflerimiz arasında. Ülkemizin adını gerek inşaat sektörü gerek diğer sektörlerle duyurmak mutlaka gurur vericidir. Türkiye, bu kışı çok zor geçiriyor. Soğuk havalar, enerji tasarrufunu bir kez daha gündeme getirdi. Mantolamanın enerji tasarrufuna katkısı nedir? Binalarda enerji performansı yönetmeliğinin tam anlamıyla uygulanması halinde Türkiye´de enerji tüketiminin en az yüzde 50 azalacağı belirtiliyor. Türkiye´de 2007 yılında tüketilen enerjinin yüzde 40´ının sanayi tesislerinde, yüzde 31´inin de binalarda kullanıldı. 2010 yılında ise yüzde 33´ü sanayi tesislerinde, yüzde 36´sı binalarda kullanılmış. Tabii ki binalardaki enerji tüketiminin yükselmesine, konforun artmasının, sanayi tesislerindeki düşüşe ise ekonomik krizin neden olduğunu ifade ediliyor. Bizler atacağımız adımları her ne kadar bireysel olarak atmış olsak da sonucunun geneli ilgilendirdiğini unutmayalım. Belki kısa vadede 3 bin lira bize çok aşırı gelebilir ancak uzun vadede düşünüldüğünde ne kadar kârımıza olduğunu unutmayalım. Şunun da altını özellikle de çizmekte yarar var; kimse apartmanını ya da dairesini ve ya iş merkezini mantolatmak zorunda değil. Ancak uzun vadede bir sonuç almak istiyorsak bu gerçekten gerekli. Ayrıca biz attığımız adımları AB normları için değil, Türkiye´mizin milli menfaatleri için atmalıyız. Binaların yalıtımı yapılırken nelere dikkat etmeli? Kullanılan malzemelerin ne gibi özellikler taşıması gerekiyor? Hangi ürünle yapılırsa yapılsın mantolamanın fayda sağlayacağı yönünde yanlış bir kanı var. Oysa ucuz olduğu için tercih edilen merdiven altı ürünler ve toplama paketler, uygulama sonrasında ciddi sorunlar yaşanmasına ve harcanan paranın çöpe gitmesine neden oluyor. İyi bir mantolama için mutlaka paket sistemler kullanılmalı. Paket sistemler ısı yalıtımı uygulamasında kullanılan; ısı yalıtımı levhası, yapıştırıcı, sıva, file, dübel ve yüzey kaplama malzemeleri gibi tüm malzemeleri bir arada sunuyor ve bu malzemelerin hepsinin birbiri ile uyumu test edilmiş durumda. Mantolama sistemleri arasında kısaca XPS adı verilen renkli sert köpük levhaları içeren paketleri tercih etmek, diğer ısı yalıtım malzemelerinin kullanıldığı sistemlere göre önemli avantajlar sağlıyor. Isı iletkenlik değeri en düşük ısı yalıtım malzemesi olan renkli köpük XPS; bünyesine su almıyor, yağmur, kar, don gibi dış hava şartlarından etkilenmiyor. Bu nedenle sıva ve boya yüzeyinde çatlak oluşumunu, bina içinde ise küf ve rutubet oluşumunu engelliyor. Bina ömrü boyunca başlangıçtaki ısı yalıtım performansını sürdürebilen dayanıklılığı sayesinde renkli köpük XPS, maksimum enerji tasarrufu sağlıyor. Her markanın farklı renklerle ürettiği XPS´i piyasada mavi, sarı, yeşil, lila, pembe gibi renklerde görebilirsiniz.

Bina mantolamanın ortalama maliyeti nedir?

Bunun apartman sakinlerine getirdiği maliyet, enerji tasarrufu ile kendini kaç yılda amorti eder? Mantolama ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan biri pahalı bir uygulama olduğu… Oysa mantolamanın maliyeti, yalıtım ürünleri, sıva, boya ve uygulama da dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL arasında değişiyor. Bu rakam AB standartlarında üretilen, kaliteli ürünler için geçerli. Bu da bir apartmanda daire başına yaklaşık 3 bin ila 4 bin TL´lik bir maliyet anlamına geliyor. Bugün binaya sadece boya yaptırmanın metrekare maliyeti bile ortalama 15-20 TL. Mantolama ile ısıtma ve soğutma harcamaları yüzde 50 azalıyor ve sağladığı tasarrufla yatırım maliyetini birkaç yıl içinde amorti ediyor. Sonra da bina ömrü boyunca yaz-kış tasarruf sağlıyor. Üstelik düşük faizli yalıtım kredileri ile ya da bayilerle anlaşıp uzun süreli taksitle mantolama yaptırmak mümkün. Genel olarak düşünüldüğü zaman, binaların mantolanmasının Türkiye´ye katkısı ne olacak? Malumunuz Türkiye enerji de dışa bağımlı bir ülke. Ülkemiz başta Rusya olmak üzere İran ve Azerbaycan olmak üzere farklı ülkelerden yaklaşık olarak 30-40 milyar dolarlık bir enerji ithalatı gerçekleşiyor. Enerji tasarrufla birlikte ülkemizi milyarlarca dolarlık zarardan da kurtarmış olacağımız da aşikar. Türk Tesisat Mühendisleri Derneği raporuna göre, bilinçli olarak yapılan mantolamanın ülke ekonomisine katkısı yaklaşık 7 milyar dolar. Dile kolay.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.