a
HomeSEKTÖRLEREkmek, hijyen konusunda eğitimli ellerden vatandaşa ulaşacak

Ekmek, hijyen konusunda eğitimli ellerden vatandaşa ulaşacak

Ekmek, hijyen konusunda eğitimli ellerden vatandaşa ulaşacak

Ekmekte yapılan yeni düzenleme çerçevesinde, Türkiye genelinde fırınlarda çalışan elemanlar hijyen eğitimine tabi tutulacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürürlüğe giren ekmek tebliği kapsamında, ekmek konusunda faaliyet gösteren gıda işletmecileri sorumluluk alanlarıyla ilgili çalıştırdıkları personelin gıda hijyeniyle ilgili konularda eğitilmelerinin sağlanması karara bağlanırken, bu çerçevede Bakanlık, Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile bir protokol imzaladı. Buna göre, Bakanlık ve Federasyon imzaladıkları protokol çerçevesinde hijyen eğitimi konusunda ortak çalışma yürütecek. Düzenlenecek eğitim, ekmek teknolojisi, gıda mevzuatı, ekmek üretim dağıtım ve satışındaki hijyen konularından oluşacak. Kursun düzenlenmesinde üniversitelerin ilgili bölümleri ile iş birliğine gidilecek. Kursu başarı ile bitirenlere hijyen eğitim belgesi verilecek.

40-50 Bin Fırıncı Eğitimden Geçecek

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile imzaladıkları protokol gereği, ekmekte hijyen kurallarına uyulması için fırınlarda ekmeğin üretilmesi noktasındaki ustalara, fırınlarda satış yapan tezgahtarlara ve dağıtım elemanlarına hijyen eğitiminin verileceğini bildirdi. Mart ayı gibi Bakanlığın yapacağı programa göre eğitim faaliyetlerine başlanacağını anlatan Balcı, eğitim için müracaatları odalar vasıtasıyla alacaklarını ifade etti. Bu şekilde hijyen konusunda çalışanları eğitmiş olacaklarını belirten Balcı, bu eğitimlerde başarılı olanlara da belge verileceğini kaydetti. Balcı, şöyle dedi: “Bu ay sonuna kadar müracaatları almaya başlayacağız, bütün illerde bu eğitim verilecek. Federasyonumuzun gözetimindeki eğitim faaliyetlerinde hem Bakanlık, Tarım İl Müdürlüğü elemanları, hem de üniversite hocalarından istifade edilecek. Eğitimler temmuz ayı itibarıyla bitmiş olacak. Eğitimlerde hijyen konularında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda temel bilgiler verilecek. Türkiye´deki fırın sayısının 19-20 bin civarında olduğunu düşünürsek, bunlardan da yaklaşık 2-3 elemanın katıldığını düşünürsek, 40-50 bin fırıncı çalışanı eğitimden geçmiş olacak.”

YENİ HİJYEN KURALLARI

Ekmek tebliğine göre, ekmek, kepekli ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri dışındaki ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitlerinin piyasaya arzında üretim yerleri de dahil olmak üzere ambalajlı olacak. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilecek olan ürünlerde yeni hijyen koşulları belirlenirken, ekmek kasaları açıkta bırakılmayacak, zemin ve dış ortamla teması engellenecek, palet üzerinde olacak şekilde temiz bir ortama konulacaktır. Ayrıca ekmekler ekmek kasalarına ekmek kasaları da araçlara bulaşma riskini engelleyecek şekilde yerleştirilecek ve taşınacak. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünler sadece bu amaç için kullanılan araçlarda taşınacak. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünler satıcı tarafından tüketiciye arz edilecek, tüketici ekmeğe dokunamayacak. Satış sırasında bu ürünler yine yönetmeliğe hükümlerine uygun bir ambalaj malzemesine sarılarak veya içine konularak tüketiciye arz edilecek. Pazar, manav gibi hijyen koşulları kontrol edilemeyen bulaşmaya ve kirlenmeye açık alanlarda satılamayacak. Ürünlerin taşınması ve satışı sırasında çalışan tüm personelin, kişisel temizliğini sürdürmeye azami itina gösterecek, uygun ve temiz kıyafet giyecek ve koruyucu eldiven kullanacak. Ürünlerin satışa sunulduğu ekmek dolapları veya tezgahları açıkta bırakılmayacak şekilde kapalı bir ortama konulacak.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.