a
HomeEKONOMİBölgemizdeki yatırımcıların can damarı Ortadoğu ülkeleri

Bölgemizdeki yatırımcıların can damarı Ortadoğu ülkeleri

Bölgemizdeki yatırımcıların can damarı Ortadoğu ülkeleri

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası, ilin ekonomisi nakliyecilik ve tarıma dayalı olduğundan, öncelikle bu iki sektörün sorunları ve sıkıntılarını gidermeye yönelik çalışmalar yapıyor ve oda olarak halen çözemedikleri sorunların üzerine kararlılıkla gideceklerini ifade ediyor. Görevde bulunduğu 6 yıl boyunca Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte ilin ekonomisinin gelişmesi, tacir ve sanayicilerin sorunlarını çözülmesi için hizmet vermiş ve onların sesi olmuş Oda Başkanı Mehmet Ali Tutaşı´nın misafiri olduk.

Oda olarak hangi faaliyetlerde bulundunuz?

Göreve geldiğimizden bu yana birçok sorunu çözmeye kendi imkânlarımız doğrultusunda el attık. İlk olarak hizmet verdiğimiz binamızı tadilatını yaparak modern hale getirdik. Merkeze 60km uzaklıktaki hizmet alanımıza giren Midyat İlçemizde temsilcilik açtık. Bu temsilciliğe bağlı olarak 90km uzaklıkta bulunan ve yine hizmet alanımız içerisindeki Dargeçit İlçemizde bulunan üyelerimize hizmet etmek üzere temsilciliğimizi yetkilendirdik. Daha önce Dargeçit ve Midyat´ta bulunan bir üyemiz basit bir Oda Kayıt Sureti almak için bile 90km uzaktan geliyordu. Hem zaman hem de maddi bu kaybı giderdik.

Nakliyeciler, yurtiçi çalışmalarında ihtiyaçları olan K Türü Yetki Belgesi´ni çıkarmak için yakın illerdeki Ulaştırma Bölge Müdürlüklerine gitmek zorundaydılar. Oda bu belgeyi vermeye yetki alıp yaklaşık 5 bin nakliyecinin zaman ve maddi kayıplarını giderdik.

Sigorta Acenteleri ve Eksperlerin Hazine Müsteşarlığı´nın levhaya kayıt işlemleri için yetki aldık, kayıt işleri odamızca yapılıyor. Yine tütün ve alkol satan üyelere satış belgeleri odamız tarafından veriliyor. Bu hizmetlerin yetkilerini talep etmemiş olsaydık, vatandaşlar Ankara´ya ya da bağlı bulundukları Bölge Müdürlükleri´ne başvurarak bu hizmetleri alabileceklerdi.

2009 yılından beri Suriye ile sınır ticareti yapan firmaların almak zorunda oldukları Sınır Ticareti Belge işlemlerinin sekreteryasını yürütüyoruz. Ayrıca Odamız bünyesinde Türk Standartları Enstitüsü Temsilciliği ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi Temsilciliği bulunduruyoruz.

Bir başka çalışmamız da Odamız ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programıyla ortak yürüttüğümüz “Mardin´de Gıda Sektörünün Gelişimi Projesi” Bu projede amacımız yatırımcılarımıza yeni pazarlar bulmak.

Kalifiye eleman sıkıntısını gidermek ve işsiz olan gençlerimizi eğitmeye yönelik çeşitli mesleki eğitimler gerçekleştiriyoruz. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri 10 Projesi hayata geçirildi. Dünyada yapılmış en büyük proje olan bu çalışmayla 1 yılda 200 bin, 5 yılda 1 milyon işsize iş olanağı sağlama hedefleniyor.

Gıda sektöründe faaliyet gösteren ve özellikle ihracat yapan firmalarımız ürünlerini analiz ettirmek için başka illere gitmek mecburiyetindeydiler. Odamıza bağlı Organize Sanayi Bölgesi´nde Özel Gıda Analiz Laboratuvarını faaliyete geçirdik.

Sıkıntılarınız nelerdir?

Yeni Teşvik Kanunu kapsamında Mardin, en cazip iller arasında bulunuyor. Tek sıkıntımız şuan mevcut Organize Sanayi Bölgesi´nin yüzde 100 dolu olması. Mevcut OSB´ye ek olarak 400 dönümlük yer tahsis edildi, şuan alt yapı çalışmaları başladı, en kısa sürede de yatırımcıların hizmetine sunulacak. Böylece ilimize daha çok yatırım çekilerek başka istihdam olanakları sağlanacak.

Talepleriniz neler?

Yeni Nusaybin Sınır Kapısı´nın bir an önce tamamlatılıp sınır boyunca döşenen mayınların en kısa sürede temizlenip tarıma açılması, bu zaman zarfında Nusaybin Gümrük Kapısı´nın transite açılmasını hükümetimizden talep ediyoruz. Eş zamanlı olarak hayata geçirildiği takdirde bölge ve dolayısıyla ülke ekonomisine büyük kazanç sağlanacak.

İl bazında Suriye ile yapacağımız ticaretin alt yapısını hemen hemen tamamlamış durumdayız. İşadamlarımızla Suriye´ye iş ziyaretlerinde bulunuyoruz, Suriye´deki işadamlarını İlimize davet edip toplantılar düzenliyoruz. İki ülke hükümetinin sık sık bir araya gelip ortada bulunan sorunların giderilmesini istiyoruz. Bölge yatırımcılarımızın mallarını Ortadoğu Ülkelerine satmaktan başka hiçbir alternatifi olmadığı unutulmasın. Nusaybin Gümrük Kapısı transit geçişe açıldığında Suriye ile ticaret hacmimiz en üst seviyeye çıkacak ve Suriye üzerinden Ortadoğu Ülkeleri´ne açılacak kapı olacak. Bu bölgenin kalkınmasında ve refaha kavuşmasında büyük bir etken olacak.

Uzun yıllar ve yoğun uğraşlar neticesinde kavuştuğunuz üniversitenizden de bahseder misiniz?

Üniversitemizin ilimize kazandıracağı ekonomik getiriler biliniyor, bu en son konuşulması gereken konu. Gençlerimiz ve ebeveynler çocuklarının istikbalini gözetirken Mardin Artuklu Üniversitesi´ni ilk sıralarda tercih etmeleri için ilk etapta bir yol haritası oluşturuyor. İvedilikle kız ve erkek öğrenci yurtlarının açılması, spor kompleksleri, kültür sahaları, eğlence ve dinlenme alanları kurulmalı. Bu eksiklilerimiz en kısa sürede giderilir ve eğitimde kalite çitası daima yüksek tutulursa, ekonomik girdiler kendiliğinden büyük oranda katkı sağlar.

Son olarak eklemek istedikleriniz varsa onları alabilir miyiz?

Hükümetimizden ekonomimizin büyümesinde engel olan sorunların ortadan kalkması için siyasi kararları almasını istiyoruz.

Röportaj: İrem Nurgül Durmuş

 

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.