a
HomeEKONOMİBakanlık yasa dışı ava göz açtırmıyor

Bakanlık yasa dışı ava göz açtırmıyor

Bakanlık yasa dışı ava göz açtırmıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı su ürünleri kaynaklarının korumak için avcılık denetimlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda son 4 ayda 877 denetim yapıldı.Av sezonunun başlamasıyla denetimleri sıklaştıran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı son 4 ayda 14 ilde 8-10 kişiden oluşan ekipler halinde 877 denetim yaptı. Bu denetimler 24 saat esasına dayalı, eş zamanlı ve çapraz olarak karaya çıkış noktaları, nakil güzergahları, balıkçı gemileri, balık halleri ve perakende satış yerlerinde gerçekleştirildi.

İzmir´de 204, Hatay´da 39, Balıkesir´de 82, Bursa´da 69, Ankara´da 26, İstanbul´da 194, Düzce´de 58, Zonguldak´ta 67, Sakarya´da 25, Kocaeli ve Sinop´ta 17, Trabzon´da 7, Çanakkale´de 22, Samsun´da 50 adet olmak üzere toplam 877 adet denetimden 81 aykırı durum tespit edilerek 63 bin 796 lira idari para cezası kesildi. Yapılan denetimlerde 1775 kasa (20 bin 519 kilogram) ürüne el konuldu bunun 643 kasasını (7 bin 892 kilogram) ise lüfer oluşturdu.

DENİZDEN TABAĞA KADAR DENETİM

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu çerçevesinde Sahil Güvenlik, jandarma, emniyet, milli emlak, belediye, zabıta ve hal müdürlerinin katılımlarıyla denetimleri gerçekleştiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, avcılığın her aşamasını yakından takip ediyor. Denetimler, ruhsat alma aşamasından başlayarak son satış yerlerine kadar yapılıyor.

Denetimler esnasında mevzuata aykırı bir durum tespit edildiğinde ürünlere el konularak gerekli idari ve cezai yaptırımlar yetkililer tarafından uygulanıyor. Bakanlık denetim sayısından çok etkinliğine ve caydırıcılığına önem veriyor. Sadece yereldeki il teşkilatlarıyla değil merkezde de ekipler kurarak çapraz denetimler yapıyor. Böylece hem yereldeki denetçilerin görevlerini yapıp yapmadığı kontrol edilirken hem de balıkçılar denetlenmiş oluyor.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.