a
HomesaPİYASALARBahar güneşi piyasaları aydınlattı

Bahar güneşi piyasaları aydınlattı

Bahar güneşi piyasaları aydınlattı

Baharın gelmesini beklediğimiz şu günlerde bankaların mart ayı içerisinde birbirlerinin ardı sıra hazırladıkları avantajlı kampanyalar tüketicilerin içini aylardan sonra bir nebze olsun ısıttı. Gerçekten de hemen hemen tüm kredi türlerinde gerçekleştirilen kampanyalar tüm tüketici grupları için fırsatlar içeriyor. Beklentiler satın alım ve harcamaların artması ve iç piyasanın tekrar hareketlenmesi yönünde.

Taşıt Kredisi

Bu dönemde klasik taşıt kredisi en düşük ve en yüksek kredi oranları 1.49 ve 2.09 olarak gerçekleşirken kampanyalı ürünler bu oranları daha da aşağılara çekti. Halkbank 26 Mart – 15 Haziran 2009 tarihleri arasında geçerli olacak olan “Kredi İşsizlik Sigortası Güvenceli Taşıt Kredisi” kampanyası kapsamında taşıt kredisi kullanan tüm müşterilerine “kredi işsizlik sigortası” hediye ediyor ve özel kasko indirimi uyguluyor. Bu kampanya tüketicilere 1.45 oranından kefilsiz taşıt kredisi kullanma olanağı sunuyor.

T.C. Ziraat Bankası, “Bahar Kampanyası” kapsamında 1.19 faizle aracınıza sahip olabilme fırsatı sunuyor. Kampanyadan, Ziraat Bankası kredi kartı bulunan ya da başvurusunda bulunan müşteriler yararlanabiliyor.

İhtiyaç Kredisi

Bu dönemde en düşük ve en yüksek klasik ihtiyaç kredisi oranları 1.59 ve 2.20 olurken tüketicilere sunulan çeşitli kampanyalar daha avantajlı oranları beraberinde getirdi.

Garanti, “Ekonomiyi Canlandıracak Paket” ile %0,98´den başlayan faizlerle ve 119 TL masrafla tüketicilere ihtiyaç kredisi olanağı getirirken paket kapsamında işsizlik sigortası ve Bonus ya da Flexi Card ile yapılan market alışverişlerinde 3 kat bonus kazanma fırsatı sunuyor.

Akbank, “İhtiyaç Kredisinde Bahar Kampanyası” ile kamu çalışanlarına %1,11´den başlayan faizlerle ve 111 TL masrafla kredi olanağı sunuyor.

Halkbank, 14 Mart Tıp Bayramı´na atfen sağlık sektörü çalışanları için geliştirdiği “Nöbetçi Kredi” ile 10.000 TL´ye kadar kredi tutarlarını 1.27 oranından kullandırıyor. Ayrıca, “KREDİmini” ile 5.000 TL krediyi 0.99 oranıyla sunuyor.

T.C. Ziraat Bankası, “Bahar Kampanyası” kapsamında 10.000 TL´ye kadar ve %0.99´dan başlayan oranlarla tüm ihtiyaçlarınızı karşılama fırsatı getiriyor.

Vakıfbank, “Fantastik Kredi” dahilinde %0.89´dan başlayan oranlarla ihtiyaç sahiplerine kredi olanağı sunuyor.

Öte yandan, krize kredi borçlarıyla yakalanan tüketicilerin yardımına koşacak olan “Yeniden Yapılandırma Kredileri” de kriz mağduriyetini en aza indirgemeyi hedefliyor.

Halkbank, “Dost Kredi” ile tüketicilerin kredi ve kredi kartı borçlarını kapatarak tüketici kredisine çeviriyor. Geri ödemeler, 1.68 oranından 60 aya varan vadelerle yapılıyor. Kampanyadan yararlanabilmek için takibe düşmeme şartı aranıyor.

T.C. Ziraat Bankası, “Borç Ödeme Kredisi” ile kamu kurum ve kuruluşu çalışanı veya T.C. Emekli Sandığı emeklisi olanların diğer bankalara olan borçlarının (konut kredisinden kaynaklanan borçlar hariç) finansmanını sağlıyor.

– Vakıfbank, “Bireysel Yeniden Yapılandırma Kredisi” ile kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşmüş tüketicilerin %1.88´den başlayan oranlarla borçlarını yeniden yapılandırmalarını sağlıyor.

Konut Kredisi

Faiz oranlarının kriz öncesi rakamlara çekilmesi bu ay da devam etti. Bankaların ardı ardına sundukları kampanya ve avantajlı oranlar herkesten önce krizde konut stoğu patlaması yaşayan inşaat firmalarını memnun etmişe benziyor. Öyle ki piyasada ilerleyen dönemde bu stokların eriyeceği beklentisi hâkim.

Yatırımcılar ve tüketiciler ise bu periyodda kriz öncesi oranlardan daha düşük oranlarla karşılaştılar. Gerçekten de mart ayında klasik konut kredilerinde Yıllık Maliyet Oranı (YMO) Endeksi %20´den 17´ye düştü. Unutmamak gerekir ki kriz aylarında bu oran %25´lere kadar çıkmıştır. Geliştirilen kampanyalar ise konut alımını daha da avantajlı hale getirdi.

Finansbank, YKB, Garanti ve Akbank konut kredileri faiz oranlarını 1.39´a çekti.

Fortis, klasik konut kredisinde faiz oranını 1.20´ye kadar düşürdü, 49 ay ve üzeri vadelerde oranını 1.42 ile sabitledi.

Halkbank, klasik konut kredisi faiz oranını 60 ay vadeye kadar 1.34 yaparken, 61 ay ve üzeri vadelerde bu oranı 1.38 ile sabitledi. Kamu çalışanları için bu oranlar sırasıyla 1.32 ve 1.36´ya indi.

T.C. Ziraat Bankası, “Bahar Kampanyası” kapsamında tüketicileri 36 ay vadeye kadar 1.29, 37 ay ve üzeri vadelerde 1.34´ten ev sahibi yapmayı amaçlıyor.

Vakıfbank, “Kolay Konut Kredisi” ile belirli ve düzenli bir geliri olan ve istihbaratı olumlu olan tüketicilere en düşük %0.99´dan ve en yüksek %1.29´dan kredi kullanma olanağı sunuyor.

FinZoom Yıllık Maliyet Oranı (YMO) Endeksi

YMO kredi ya da kredi kartı faizleri için standart bir karşılaştırma yapabilmeyi sağlayan bileşik bir orandır. Yıllık Maliyet Oranı yasal olarak kredinin tüm toplam geri ödeme miktarı ve toplam vadesi üzerinden hesaplanır. YMO her zaman yıllık faiz oranından yüksektir, ve kredinin tüm gerçek maliyetini gösterir. Yıllık maliyet oranı dosya ücreti, ekspertiz bedeli gibi diğer masrafları da içerdiği için yıllık faiz oranına kıyasla daha büyük değerler almakta ancak tüketici acısından daha doğru bir gösterge olmaktadır. FinZoom YMO Endeksi 100.000 TL tutarındaki 10 yıl vadeli sabit-faizli standart mortgage için hesaplanan endekstir.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.