a
HomeEKONOMİBÜYÜME İÇİN TASARRUF ŞART

BÜYÜME İÇİN TASARRUF ŞART

BÜYÜME İÇİN TASARRUF ŞART

Ankara Sanayi Odası Mayıs ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir toplantıda gündemdeki ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Dış borçların ve tasarrufun önemine işaret eden Başkan Özdebir, “Türkiye´nin sürdürülebilir tarihsel büyüme oranı olan yaklaşık %5´i yakalayabilmesi için mevcut tasarruf oranını 2 katından fazla artırması gerekmektedir.”

65. Hükümeti tebrik ederek sözlerine başlayan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “65. Hükümetimiz, dün Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla göreve başladı, hükümet programı da yine dün Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde okundu. Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve tüm bakanlar kurulu üyelerini kutluyor, başarılar diliyoruz”

Gündem Ekonomi Olmalı.

Başbakan Sayın Binali Yıldırım´ın, herkesin çok yakından tanıdığı tecrübeli bir isim olduğunu hatırlatan Özdebir, “Tecrübesi ve bilgi birikimiyle bu görevi en iyi şekilde yapacağına inanıyorum. Yine kabine ekonomiyi bilen deneyimli isimlerden oluşmuş durumda” dedi. Başkan Özdebir, yeni hükümetten önemli beklentileri olduğunu vurgulayarak, gündemin süratle ekonomiye dönmesi, üretime, yatırıma ve ihracata odaklanması gerektiğini dile getirdi.

Faiz İndirimi Yeterli Değil.

Başkan Özdebir, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu´nun dün yaptığı toplantıda beklendiği gibi faiz koridorunun üst bandını 0.50 puan indirdiğini ancak politika faizini ise değiştirmeyerek 7,5 oranında sabit tuttuğunu vurgulayarak, “Merkez Bankası´nın bu kararına “yetmez ama evet” diyoruz” şeklinde konuştu.

Büyümede En Önemli Konulardan Biri Dış Borçtur.

ASO Başkanı Özdemir, büyüme noktasında öne çıkan konunun net dış borçluluk olduğunu altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti:
“2012 sonrası dönem incelendiğinde, %1´lik büyüme için kullanılan net dış borç, 2002-2007 dönemine kıyasla 2 katından fazla yükselmiştir. Bunun anlamı, Türkiye´nin 2012 sonrası döneme ait büyümesi artan bir dış borç yükünü de beraberinde getirmiştir. Bu noktada Türkiye´nin tasarruf oranına ilişkin kısa bir değerlendirme yapmak gerekmektedir. Dünya Bankası tarafından yapılan bir çalışmada Türkiye´de verimlilik artışının olmadığı hallerde GSYİH´da yüzde 5´lik büyüme oranı yakalayabilmek için gereken tasarruf oranının en az %30 olması gerektiği tespit edilmiştir. Bu analize göre dış borçluluğu yükseltmeksizin Türkiye´nin sürdürülebilir tarihsel büyüme oranı olan yaklaşık %5´i yakalayabilmesi için mevcut tasarruf oranını 2 katından fazla artırması gerekmektedir.”

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.