a
HomeŞEHİRLERAnkara tramwayla tanışacak

Ankara tramwayla tanışacak

Ankara tramwayla tanışacak

Ödül almak için Strasbourg´a giden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek eli boş dönmedi. Hızlı tren ve tramvaylarıya ünlü Fransa´dan Ankara için yeni bir tramvay projesi de getirdi.. Strazburg´da tramvay fabrikasını gezen Başkan Melih Gökçek, iki farklı sistemi bulunan tramvayın yolcu kapasiteleri ve teknik özellikleriyle ilgili bilgi aldı.

Fabrika yetkililerine soru yönelten ve tramvayları belediye bürokratlarıyla yerinde inceleyen Başkan Gökçek, günde ortalama 120 bin kişiye kadar yolcu kapasitesine sahip, eğimli yollarda bile 70 kilometreye kadar hız yapabilen tramvaylar hakkında bilgi aldı

Tramvay raylarının, normal raylı sistemlerden farklı olarak, yerin sadece 30 santim derinliğinde çukurlar kazılarak ve alt yapıya zarar vermeden kolay bir şekilde monte edilebildiğini kaydeden fabrika yetkilileri, tramvayın ihtiyacı olan elektriğin de ya aydınlatma direklerindeki özel bir aparattan ya da elektrik tellerinden devamlı olarak alınabildiğini kaydettiler.

Melih Gökçek Ankara´nın 3 semtine tramvay hattı döşemeyi düşünüyor. Mamak, Altındağ ve Kızılay´ı birbirine bağlayacak olan proje Şentepe, Etlik ve Doğantepe´de devam edecek.

Tramvay projesi Yap-işlet metoduyla yapılması düşünülüyor. Yoğun saatlerde 1,5 dakikada bir duraklara gelecek olan tramvaylar 6´lı vagonlardan oluşacak.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.