a
HomeŞEHİRLERAnkara merkezde imarlı arsa kalmadı

Ankara merkezde imarlı arsa kalmadı

Ankara merkezde imarlı arsa kalmadı

Gayrimenkul uzmanı Ali Hakan Karahalil, Ankara kent merkezinde kaliteli yapıya müsait imarlı arsa kalmadığını söyledi. Karahalil, “Kent nüfusuyla birlikte yeni alanlara duyulan ihtiyaç da artıyor. Dolayısıyla Ankara´nın çevresinde yoğun yapılaşma var” dedi.

AHK Gayrimenkul ve İnşaat Yatırım Danışmanlığı Genel Müdürü Ali Hakan Karahalil, Türk inşaat sektöründeki büyümeye, Ankara´nın katkısının büyük olduğunu söyledi. İnşaat ve gayrimenkulün, ekonominin lokomotif sektörleri arasında bulunduğunu ifade eden Karahalil, “Bu sektörlerdeki olumlu veya olumsuz her gelişme direkt ekonomiyi etkilemekte, büyümeye yansımaktadır. Başkent Ankara da inşaat ve gayrimenkul sektörünün en hareketli olduğu, en parlak günlerini geçirdiği bir kenttir. Kamunun ve özel sektörün yatırımları nedeniyle Başkent´in dört bir yanı adeta şantiyeye dönmüştür. On binlerce konutun, binlerce işyerinin inşa edildiği şehirde, birbirinden iddialı projeler yatırımcılara ciddi fırsatlar sunmaktadır” diye konuştu.

KENT MERKEZİ TAMAMEN DOLDU

Türkiye´nin nüfusu bakımdan en büyük ikinci kenti olan Ankara´nın, aynı zamanda yoğun göç alan bir bölge olduğunu da ifade eden Ali Hakan Karahalil, “Yalnızca çevre illerden değil, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri´nden de Ankara´ya göç devam etmektedir. Yerli ve yabancı yatırımcıların da gözdesi olan Başkent Ankara, artan nüfusu ve yoğun yapılaşma nedeniyle yeni alanlara ihtiyaç duymaktadır. Bugün Ankara kent merkezi dolmuş, merkezde artık kaliteli bir yapıya müsait imarlı arsa kalmamıştır. Dolayısıyla yeni projeler, yeni yapılar ve tesisler için yeni alanlar gerekmektedir. İnşaat ve gayrimenkul sektörü artık merkezi değil, Başkent´in çevresindeki alanları değerlendirmektedir” dedi.

BATI, KUZEY BATI, KUZEY ÇOK DEĞERLENDİ

Başkent Ankara´nın çevresinde yapılaşmaya, yeni projelere uygun sahaların değerinin giderek arttığını da söyleyen Karahalil, “Özellikle kentin batısında bulunan arazilerin değeri her geçen yıl katlanmaktadır. Yine kentin kuzey batı aksında da konut, sanayi sitesi ve alışveriş merkezi projeleriyle gözle görülür gelişmeler yaşanmaktadır. Kentin kuzeyinde de kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde yapılan yenileme çalışmaları, o bölgelerin değerini arttırmaktadır” şeklinde konuştu.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.