a
HomeİŞ DÜNYASI2F Frozen Cake Factory kurucusu Arda SÖKMEN ile Zirve Yolculuğu…

2F Frozen Cake Factory kurucusu Arda SÖKMEN ile Zirve Yolculuğu…

2F Frozen Cake Factory kurucusu Arda SÖKMEN ile Zirve Yolculuğu…

Arda Sökmen Kimdir?

 

2F Frozen Cake Factory firmasının kurucusuyum. 26 yaşındayım ve kendime genç girişimci diyebilirim. Eğitim hayatıma Özyeğin Üniversitesi İngilizce İşletmeciliği ile başladım, ilerleyen süreçlerde Le Cordon Bleu’dan pastacılık eğitimi aldım. Pastacılık eğitiminden iki yıl sonra Okan Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde eğitim hayatıma devam ederken iş hayatına atıldım. Mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olup hayatımdaki her şeyin en mükemmeli olmasını isterim. Jenerasyonu çok iyi analiz edip, inovatif düşüncelerimle birleştirerek doğru sonuçlara ulaşmaya çalışırım.

 

 

Sektöre Ne Zaman Atıldınız?

 

2012 yılında gıda sektörüne hızlı bir giriş yaptım. Bir çok farklı ürünün kendi firmam üzerinden satış ve pazarlamasını gerçekleştirdim. Bu süreçte yaşadığım olumlu olumsuz tecrübelerle yola çıkarak doğru bir üreticinin dürüst ticaretle çok başarılı olacağı inancıyla 2014 yılında üretime girme kararı aldım. Girişimci ruhumu hiçbir zaman kaybetmeyerek farklı fikirler ortaya koymaya çalıştım. Mart 2020 Covid-19 pandemi süreciyle beraber, 2F Frozen Cake Factory fabrikamızda ürettiğimiz en güvenli ve lezzetli ürünleri tüketicinin evine kadar ulaştırabileceğimiz “Hızlıtaze” markasını hayata geçirdik.

 

 

2F Frozen Cake Factory Nasıl Kuruldu?

 

Gıda Sektöründe birçok ürün ticareti yaptıktan sonra almış olduğum Le Corden Bleu eğitiminin alt yapısını kullanarak ufak bir imalat kurup donuk pastacılığın çok kişinin söylemiyle “Donuk Ürün Kaliteli Değildir” algısını kırmayı amaçladım. Hem donuk hem seri üretim olup, dünyanın en lezzetli pastalarının nasıl yapıldığını 2F Frozen Cake Factory olarak kanıtlamaya çalışıyoruz.

 

 

Neden Donuk Pasta?

 

Öncelikle tezadından başlayayım neden yaş pasta? daha mı kaliteli? veya daha mı taze? öyle olduğuna bugüne kadar inandırıldık maalesef. En kaliteli malzemeleri kullanıp en doğru reçete tekniklerini uyguladığımızda emin olun ki kalitede hiçbir değişiklik olmaz. Yani donuk veya yeni yapılmış bir yaş pastanın arasında kalite farkı yoktur. Taze diye aldığınız bir pastanın ne kadar taze olduğunu bilme şansınız maalesef ki yoktur. Fakat donuk her zaman sizin +4 C dolaba koyduğunuz ana kadar aslında yeni yapılmış gibidir. Konuyu biraz daha açmak istiyorum, çünkü benim en hassas olduğum konu gıda güvenliği konusudur. Gıda mühendislerinin ciddi denetimleri altında donuk ürünün imal edilip, anında şoklanıp sizlerin bu ürünü afiyetle yediğiniz zamana kadar içerisinde hiçbir mikrobiyel yük barındırmadan en taze şekilde geliyor. Oysa ki taze diye aldığınız ürünlerin bazıları vitrinlerde kaç gün durduğunu ne koşullarda üretildiğini ve hangi dış etkenlere maruz kaldığını bilemeyiz. Bu konunun daha da hassasiyeti şurasıdır. Bizim ürettiğimiz ürünlerin ortalama %25’ ini çocuklar %55’ i kadınlar %20’ sini erkekler tüketmektedir. Bu oranla çocuklarımızın sevdiği bu tarz şekerli ürünlerin ne kadar sağlıklı, ne kadar doğala yakın ve sağlıklarını tehlikeye atmaması gerektiğine önem vermemiz gerekiyor. Bizim gibi direkt insana teması olan, gıda ürün üretimi yapan fabrikaların ilk ve tek olarak önemsemesi gereken konu insan sağlığı olmalıdır. Siz tüketicilerinde bu ürünleri ailenize tükettirmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 

2F Frozen Cake Factory Olarak Gelecek Hedefleriniz Nelerdir?

 

Emin adımlarla ve yere sağlam basarak markamızı dünya markası haline getirmek istiyoruz. Türkiye pazarında büyük pay sahibi olan markamızı aynı zamanda %70 ihracat yapan bir marka haline getirdik. İhracatımızın büyük bir kısmı Avrupa ülkeleri olup, Ortadoğu ve Asya üzerinde de en az avrupada olduğumuz kadar hakimiyet kurmak istiyoruz. Üretmiş olduğumuz ürünlerle özellikle Avrupa’da üstün lezzet onayları alarak, distribütörlük için aşırı talepkar olmaları bir Türk markası olarak bizi onurlandırıyor.

 

 

Covid-19 Sürecinde Ne Gibi Önlemler Aldınız?

 

Fabrikamız yeni normale uygun olarak baştan aşağı yeniden tasarlandı. Hem corona hem de gıda güvenliği için en sıkı önlemleri aldık. Bunlarla alakalı tüm belgelendirmeler alındı. En güvenli şekilde tüketilmesi için gerekli ve doğru önlemleri sizleri düşünerek aldık.

 

 

Cesur Bir Girişimci Olarak Bu Sektörde İlerlemek İsteyen Kişilere Önerileriniz Nelerdir?

 

Bu sektörde emin adımlarla ilerlemek isteyen kişilere sekiz ana madde ile tavsiyede bulunmak isterim.

1- Hedefi doğru belirlemek

2- Kurumsal nezakete sahip olmak

3- Liderlik ruhuna sahip olmak

4- Verimli Çalışmak

5- Yeterince hırslı olmak

6- İyi bir dinleyici olmak

7- Cesaretli olmak

8- Farklı olmak

 

Arda Sökmen / Kurucu Ortak

2F Donuk Gıda San. Tic. Ltd. Şti.

Paylaş :
Bu Makaleye Puan Verin
Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalıdır.